Niedziela, 20 kwietnia 202520/04/2025
690 680 960
690 680 960

Wsparcie unijne dla Podstawowej Opieki Zdrowotnej. 700 mln zł na modernizację i rozwój, są jednak pewne warunki

Na początku lutego 2025 roku ogłoszono wyniki pierwszego naboru wniosków dla Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) w programie Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko 2021-2027 (FEnIKS). Do otrzymania wsparcia z funduszy europejskich oraz budżetu państwa zakwalifikowało się ponad 1800 placówek POZ z całej Polski, w tym z woj. lubelskiego.

Unijne i krajowe dofinansowanie inwestycji w POZ pokrywa 100% kosztów. Aby skorzystać z tych środków, placówki muszą spełnić szereg warunków, z których jednym z najważniejszych jest trwałość projektu.

– W naszym regionie w pierwszym naborze pozytywnie oceniliśmy 120 wniosków. Oznacza to, że placówki w Lublinie i innych miastach i wsiach całego województwa mogą otrzymać ponad 42 miliony złotych unijnego dofinansowania. Żeby jednak otrzymać te fundusze, należy spełnić pewne warunki – informuje Magda Musiatowicz z Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Dlaczego trwałość projektu jest istotna?

Otrzymanie grantu finansowanego z funduszy unijnych oraz budżetu państwa wiąże się z koniecznością spełnienia określonych wymagań. Trwałość projektu, zgodnie z przepisami Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z 2021 roku, oznacza, że kupiony sprzęt medyczny, na przykład aparat USG, musi być wykorzystywany do diagnostyki pacjentów w ramach POZ.

Zasada utrzymania trwałości projektu polega na tym, że sprzęt medyczny, zakupiony za dotację, powinien być dostępny w placówce POZ i służyć pacjentom na podstawie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ). Naruszenie zasady trwałości może nastąpić w sytuacji, gdy placówka nie wykorzystuje zakupionego sprzętu do diagnozowania pacjentów z powodu braku umowy z NFZ na świadczenia w zakresie POZ.

Warunki uczestnictwa w naborze

Każda placówka POZ, która aplikowała o grant, zobowiązała się do akceptacji warunków naboru. W przypadku rozstrzyganego I naboru, okres realizacji umowy o powierzenie grantu oraz okres trwałości wynosi około 8 lat, co oznacza, że będzie trwał do połowy 2033 roku. Poradnie POZ, które zgłosiły się do I naboru organizowanego przez NFZ, w swoich wnioskach zadeklarowały gotowość do zachowania trwałości projektu.

Umowa z NFZ a trwałość projektu

Wraz z umowami grantowymi, do części POZ wysłano aneksy do umów z NFZ, których czas obowiązywania jest równy okresowi trwałości projektu, czyli do połowy 2033 roku. Dotyczy to jedynie około 10% placówek, które otrzymały grant w I naborze. Pozostałe 90% ma podpisane umowy z NFZ na czas nieokreślony.

Utrzymanie umowy z NFZ przez okres trwałości projektu stanowi jeden z warunków uzyskania dofinansowania. Jest to także gwarancja dla pacjentów, że będą diagnozowani nowoczesnym sprzętem, dzięki wsparciu unijnemu oraz krajowemu.

6 komentarzy

  1. Po co inwestować w rozwój skoro NFZ nie ma pieniędzy na samo leczenie. Już nowoczesne oddziały szpitalne i superdrogie urządzenia stoją puste i bezczynne bo NFZ nie wykupuje usług. Chory, bardzo chory kraj. W tym przypadku chodzi chyba tylko o to by ktoś zarobił na chorych Polakach.

  2. Obywatelswiadomy
    Ocena: -1

    Zamiast w zbrojenia i przeplacanie za ten złom powinno się służbę zdrowia modernizować. Wstyd by to ludzie składali się na sprzęt medyczny na zbiórkach typu orkiestra. Żenada. STOP militaryzacji i amerykanizacji kraju wiślanego!!!!

    • odżutowce, śmigłowce, czołgi to kolosalne pieniądze.
      ale na defiladach będą się prezentować

  3. Ocena: -2

    A Owsiakowe dingi gdzie? Już cicho sza

Dodaj komentarz

Z kraju

Lubelski biznes

Biznes i handel

Polityka

Społeczeństwo

Zdrowie i styl życia

Nauka i technologia