Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Włodawa odchodzi od węgla. Ciepło dla mieszkańców będzie wytwarzane z odnawialnych źródeł

Włodawa uzyskała dofinansowanie na modernizację miejskiej ciepłowni. Inwestycja ma się przełożyć się na obniżenie opłat za dostawę ciepła dla mieszkańców oraz poprawę jakości powietrza.

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej we Włodawie przymierza się do modernizacji ciepłowni. Spółka otrzymała właśnie na ten cel spore dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Inicjatywa została wysoko oceniona i znalazła się w pierwszej dziesiątce projektów rekomendowanych do dofinansowania. Dzięki temu miastu przyznano ponad 14,5 mln zł z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński podkreśla, że jest to największe dofinansowanie w historii miejskiej spółki. Co więcej, planowana inwestycja jest niezwykle ważnym projektem dla spółki, ale także dla mieszkańców Włodawy, gdyż przyczyni się do poprawy jakości powietrza.

– Projekt ma na celu zwiększenie wytwarzania energii cieplnej ze źródeł odnawialnych, a także zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez zastąpienie spalania węgla technologią polegającą na częściowym przetwarzaniu biomasy – mówi Agata Fisz Pełnomocnik Zarządu MPGK ds. inwestycji i rozwoju.

Modernizacja miejskiej ciepłowni obejmie wymianę kotłów węglowych o mocy 15 MW w Zakładzie Energetyki Cieplnej na źródła ciepła wykorzystujące paliwo odnawialne, z którego emisja CO2 uznawana jest jako zerowa. Jak wskazują władze miasta, dzięki inwestycji Włodawa będzie mogła wyjść z obowiązku zakupu niezwykle kosztownych uprawnień do emisji CO2. To z kolei powinno przełożyć się na obniżenie opłat za dostawę ciepła dla mieszkańców. Z kolei poprawę jakości powietrza przyczyni się do wzrostu poziomu życia mieszkańców i stanu środowiska w mieście.

(fot. Google Street View)

9 komentarzy

  1. A na początek będą pobierać prąd i fazę z Białorusi

  2. A dobrze im tak,łobuzom!

  3. To jakiś żart z tym „tańszy”?

  4. Czyli małe elektrownie atomowe w każdym ogródku

  5. Włodawa będzie korzystać z wodoru wytwarzanego podczas srania .

  6. wytwarzania energii cieplnej ze źródeł odnawialnych czyli palenia starych mebli,tworzyw sztucznych i opon.

    • Dokładnie. Ale to w sumie plus. Trzeba jakoś pozbyć się odpadów. Tworzyw sztucznych nie mogą spalać. Za mała temp.

  7. We Włodawie nastanie miłość i będą się ogrzewali sobą nawzajem

  8. taki tam ze wsi

    Czy taniej – no tak, bo nie będą musieli płacić opłaty za emisją CO2 – czyli parapodatku od węgla.
    Czy będzie mniej smrodzić – no tak, bo przecież urządzenie będzie nowocześniejsze, będzie lepiej dopalać substancje lotne wydzielane w trakcie spalania, lepiej oczyszczać spaliny, mooooże system będzie bardziej wydajny (troszeczkę). Chemicznie pewnie tego CO2 wyemitują tyle samo, ale mniej śmierdzące i bez opłaty emisyjnej.
    Czym będą palić? Biomasa – to pewnie odpady z przemysłu drzewnego – trociny, zrębki, może jakaś tektura z sortowni albo pellet ze słomy. Jakiś lokalny przedsiębiorca będzie miał zarobek.
    Czyli dla mieszkańców Włodawy zapewne będzie lepiej. Taniej, czyściej i kasa na miejscu zostanie.
    A w ujęciu ogólnospołecznym? Finansowo na jedno wyjdzie, z jednej kieszeni (budżetu) pieniądze wyjęte, do drugiej (włodawskiej) włożone. Budżet to pieniądze podatników – czyli moje, Twoje, społeczeństwa. Państwo zabiera jednym daje innym. Urzędnicy z instytucji centralnych będą mieli się czym chwalić. I tak się to kręci.

Z kraju