Poniedziałek, 29 kwietnia 202429/04/2024
690 680 960
690 680 960

W sobotę odbędą się obchody 84. rocznicy bombardowania Lublina

W najbliższą sobotę (9 września) mija 84. rocznica najbardziej niszczycielskiego nalotu bombowego na Lublin, dokonanego przez niemieckie lotnictwo wojskowe Luftwaffe. Tego dnia odbędą się uroczystości upamiętniające ofiary tego wydarzenia.

9 września 1939 roku w centrum miasta zginęli między innymi pracownicy Zarządu Miasta, w tym dzielny woźny Jan Gilas, a także wybitny lubelski poeta Józef Czechowicz. W 84. rocznicę bombardowania Lublina, zgodnie z wieloletnią tradycją, przedstawiciele władz miasta i województwa wraz z pracownikami instytucji związanych z pamięcią o Józefie Czechowiczu złożą kwiaty i zapalą znicze w miejscach upamiętniających te tragiczne wydarzenia.

Program
– godz. 10.00 – uroczyste spotkanie pamięci przy pomniku Józefa Czechowicza, na placu jego imienia;
– godz. 10.30 – złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod tablicą pamiątkową na Ratuszu;
– godz. 10.50 – złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na grobach poległych, na cmentarzu przy ul. Unickiej.

W sobotę odbędą się obchody 84. rocznicy bombardowania Lublina

fot. UM Lublin

Bombardowanie 9 września 1939 r., największe i najbardziej niszczycielskie w historii Lublina, objęło głównie centrum miasta oraz koszary wojskowe przy al. Kraśnickiej. W wyniku ataku zginęły setki mieszkańców Lublina, a wiele budynków zostało zburzonych lub poważnie uszkodzonych. Bomby spadły także na lubelski Ratusz – życie straciło 16 pracowników Zarządu Miasta, 10 interesantów oraz szukający schronienia przed najeźdźcą, Prezydent Torunia Leon Raszeja.

Pracowników Zarządu Miasta, poległych w bombardowaniu, upamiętnia tablica pamiątkowa na ścianie Ratusza, od strony ul. Lubartowskiej. W większości pochowani zostali oni na cmentarzu przy ul. Unickiej (obecnie główne wejście od ul. Generała Władysława Andersa, w pierwszym rzędzie, po prawej stronie) wraz z innymi Ofiarami września 1939 r. Tego dnia, około godz. 9.30, jedna z bomb trafiła w zakład fryzjerski znajdujący się w budynku sąsiadującym z Pocztą Główną w Lublinie, gdzie w wieku 36 lat zginął przebywający tam Józef Czechowicz – wybitny lubelski poeta, dziennikarz i radiowiec. Obecnie jest to plac Józefa Czechowicza.

13 komentarzy

  1. To nie Niemcy, to naziści

  2. … kampania wyborcza na niemiecką nutę, celna i skuteczna

  3. Rozumiem,że bandy od małego nie bedzie bo opcja inna.

  4. Panie redaktorze co to za bzdurne zdjęcie nr 1 w żaden sposób nie pasujące do artykułu?

  5. Tak zdjęcie pasuje jak tekst w którym mowa że 9 września było najcięższe bombardowanie było ale w Wikipedii

  6. Nie wolno robić takich wspominek bo nasz przyjaciel z Niemiec się obrazi i do swoich spółek nasz nie weźmie.

  7. Tusk świętuje w tym dniu „dzień włożenia munduru” przez jego dziadka

  8. … czy na te uroczystości nasi dygnitarze przyjadą w niemieckich limuzynach klasy premium?! chyba nie? u wielu uczestników wywołać to może zle wspomnienia, poprawność polityczna być musi

  9. Nawet złotówki nie zapłacili za to szmaciarze a teraz inni szmaciarze nazywający się Polakami choć już bardziej europejczykami trzymają się z Niemcami za ręce ….

Dodaj komentarz

Z kraju