W skrytce w parapecie znaleźli pistolet. To broń ostatniego żołnierza wyklętego Józefa Franczaka (zdjęcia)
18:09 15-09-2023

W starym, od dawna niezamieszkałym budynku w miejscowości Wygnanowice w powiecie świdnickim, znaleziony został pistolet. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyż tego typu pamiątek z czasów II Wojny Światowej i lat późniejszych nie brakuje. Tym razem jednak ma to być wyjątkowa broń, gdyż należąca do Józefa Franczaka.
Jak wskazują przedstawiciele Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, broń została odnaleziona przez syna „Lalusia” Marka Franczaka, któremu towarzyszyli Jacek Pawłowicz, wicedyrektor Muzeum ds. zbiorów i historyk dr. hab. Piotr Niwiński. Pistolet ukryty był w parapecie. W domu tym przed laty mieszkała rodzina żołnierza. Znalezisko ma trafić do zbiorów muzeum.
Józef Franczak był ostatnim Żołnierzem Wyklętym. To on najdłużej walczył z bronią w ręku, przeciwstawiając się przeciwko komunistom. Po zakończeniu II wojny światowej przez osiemnaście lat ukrywał się w rodzinnych stronach na terenie powiatu świdnickiego. Zginął 21 listopada 1963 r. kiedy to połączone siły Służby Bezpieczeństwa i Zmotoryzowanych Odwodów Milicji Obywatelskiej urządziły na niego skuteczną zasadzkę. Został zastrzelony, a pozbawione głowy zwłoki wrzucono do zbiorowej mogiły na cmentarzu przy ulicy Unickiej w Lublinie.
W 1983 roku szczątki Józefa Franczaka zostały ekshumowane i przeniesione na piasecki cmentarz. Czaszka „Lalka” została zidentyfikowana dopiero pod koniec stycznia 2020 roku. Jak się okazało, przez kilkadziesiąt lat była ona eksponatem dydaktycznym dla studentów Akademii Medycznej w Lublinie. 17 marca 2008 prezydent RP Lech Kaczyński nadał pośmiertnie Józefowi Franczakowi Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

fot. Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL

fot. Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL

fot. Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL

fot. Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL

fot. Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL
Adam ty naprawdę na rozumy się pozamieniałeś. Podaj przykłady tych twojch osądów.
19 stycznia 1945 r. gen. Leopold Okulicki wydał rozkaz rozwiązania Armii Krajowej.Jaki to żołnier wyklęty ?
A proszę cię bardzo stary cmentarz w bobrownikach tam jest calutka rodzina wybita przez zagooniczyka cmentarz w rykach na ulicy królewskiej mnóstwo grobów ofiar tych niby bohaterów las postola po dziś dzień leży tam jeden zabity przez tych bohaterów las w stawach grób kolejnej ofiary
Jeju… Japa tam trollu.
Ja nie znam faktów, ani ludzi, którzy by o tym mówili, ale…
Mamy kilka postaci z tego okresu, gdzie nikt nie kwestionuje ich dokonań.
W przypadku Franczaka jest sporo sygnałów, że coś było „nie halo”.
Cytując klasyka: przypadek?
Podobna historia z Szendzielarzem – jedni mówią bohater, inni morderca.
Dawno tak się nie uśmiałem po przeczytaniu tych „sensacji”.
Wieczna chwała i szacunek dla Bohaterów walczących z komunistyczną zarazą !!!