Sobota, 02 marca 202402/03/2024
690 680 960
690 680 960

W Lublinie trwają przygotowania na nadejście wiosny. Sprzątane są ulice i przystanki, pielęgnowana jest zieleń

Na terenie Lublina trwa wielkie pozimowe sprzątanie. Dotyczy ono zarówno ulic, terenów zielonych jak też chodników i dróg dla rowerzystów. Akcja ma potrwać do końca miesiąca.

Maszyny zamiatające ulice, pracownicy doglądający miejskiej infrastruktury, czy też porządkowanie terenów zielonych – to znak, że w Lublinie rozpoczęło się pozimowe sprzątanie miasta. Podobnie jak w latach ubiegłych, prace będą polegały na oczyszczaniu nawierzchni ulic, dróg rowerowych, chodników, ciągów pieszo-rowerowych, a także opasek przykrawężnikowych oraz innych elementów ulic w krawężnikach. Już wcześniej, gdyż styczniu i w lutym, dzięki sprzyjającym warunkom atmosferycznym, ekipy drogowców dokonali napraw dróg asfaltowych i gruntowych, uzupełniając ubytki w nawierzchni na łącznej powierzchni ok. 2,8 tys. m2.

Sprzątane są także przystanki komunikacji miejskiej. W pierwszej kolejności uprzątnięte zostały te, znajdujące się w centrum miasta. Do tej pory udało się uporządkować 80 przystanków, m. in. na Al. Racławickich, ul. Krakowskie Przedmieście, al. Kraśnickiej, al. Andersa, al. Smorawińskiego, Drodze Męczenników Majdanka, ul. Mełgiewskiej, ul. Kunickiego. Umyte zostały 33 słupki przystankowe oraz 47 wiat przystankowych. W sumie posprzątanych będzie 780 przystanków znajdujących się na terenie miasta. Każdego miesiąca wywożonych z nich jest ok. 180 ton śmieci, z czego część stanowią podrzucane odpady. Wśród nich znajdowały się m.in. zniszczone meble, opony, stare części i odpady samochodowe, wózki dziecięce, potłuczone szyby, butelki czy reklamówki z popiołem.

Jednocześnie trwa wiosenny przegląd miejskiej zieleni. Sprawdzany jest stan przezimowania drzew, który wykonywany będzie do okresu ich pełnego ulistnienia. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy przeprowadzono ponad 400 interwencji dotyczących ich przycinki, leczenia i konserwacji. Kontrolowany jest także stan starych drzew, wybierane są te, które wymagają prac chirurgicznych. Obecnie prowadzony jest przegląd drzew rosnących w pasach drogowych przy ul. Letniej, Żniwnej, Siewnej, Glinianej i okolicznych ulic.

W zakresie prac pielęgnacyjnych przeprowadzono podcięcia drzew m. in. na ul. Skrzetuskiego, Dr. Męczenników Majdanka, Al. Spółdzielczości Pracy. W najbliższym czasie takie prace zostaną przeprowadzone m.in. na Al. Kraśnickich, ul. Wygodnej, czy ul. Pliszczyńskiej. Ponadto na bieżąco usuwane są odrosty z drzew utrudniające widoczność. Wygrabiono też ok.104 ha powierzchni trawników. Tam gdzie są one zniszczone, prowadzone będzie ich odtwarzanie. Już teraz wiadomo, że trawą będzie obsiana powierzchnia ok. 1900 m2. Jednocześnie w miejscach, gdzie trawniki są rozjeżdżane przez parkujące auta, powstaną zabezpieczenia uniemożliwiające wjazd na teren zielony.

– Jak co roku na przełomie lutego i marca rozpoczynamy w mieście przygotowania do wiosny. Ze względu na łagodne warunki atmosferyczne, o ile nic się nie zmieni, koszty zimowego utrzymania i prac porządkowych będą niższe niż w ubiegłych latach. Skupimy się na opiece nad zielenią i estetyką przestrzeni, pojawi się również nowa aranżacja kwiatowa – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Zaplanowana została nową aranżacja kwiatowa. Jak co roku donice, skrzynki i konstrukcje kwietnikowe pojawią się m. in. w ścisłym centrum Lublina oraz na ul. Muzycznej, al. Tysiąclecia oraz ul. Jana Pawła II. Nowością będzie skład gatunkowy roślin. Rośliny jednoroczne zostaną połączone z trawami i bylinami takimi jak np. petunia, wilec, wilczomlecz, paciorecznik, aksamitka, trzcinnik ostrokwiatowy czy rozplenica japońska. Nowa szata roślinna wzbogaci wizualną stronę ulic. Z okazji obchodów Roku Papieskiego, na ul. Jana Pawła II pojawią się skrzynki obsadzone biało-żółtymi roślinami jednorocznymi oraz łany słonecznikowe o powierzchni 320 m2 zlokalizowane na Rondzie im. 100-lecia KUL i o powierzchni ok. 2 tys. m2 w pasie drogowym ul. Jana Pawła II.

Łączny koszt pozimowego sprzątania miasta oszacowano na ponad 500 tys. zł. Roczny budżet na oczyszczanie ulic wynosi 11,6 mln zł. Wiadomo już, że ze względu na łagodną zimę udało się zaoszczędzić sporą kwotę. Podczas ubiegłorocznego sezonu zimowego, na walkę z zimą wydano blisko 10 mln zł, w tym roku było to ok. 4 mln zł. W sezonie 2019/20 akcję zima prowadzono przez 34 dni. Najdroższa była doba pomiędzy 11 a 12 lutego, gdy koszt utrzymania dróg wyniósł 70 tys. zł. Zaoszczędzone środki zostaną przeznaczone na sprzątanie jezdni i chodników oraz opróżnianie koszy na śmieci na terenie miasta, a także na ryczałt za pierwsze miesiące akcji zimowej 2020/21.

(fot. UM Lublin)

15 komentarzy

  1. 4 mln: umowne ryczałty za gotowość do podjęcia akcji zimowego utrzymania, ale także prace interwencyjne związane z utrzymaniem czystości kiedy nie ma opadów śniegu i zbiera się.

  2. Tytuł powinien być raczej taki:
    „W Lublinie trwają przygotowania na nadejście koronawirusa.'”

Z kraju

Polityka i społeczeństwo