Niedziela, 28 kwietnia 202428/04/2024
690 680 960
690 680 960

W Lublinie pojawiły się nowe oznaczenia na miejskich budynkach

Kolejne budynki zostają oznaczone tabliczkami NO SMOG. Oznaczają one, że obiekt jest podłączony do miejskiej sieci ciepłowniczej LPEC S.A.

Tabliczki NO SMOG można zobaczyć m.in. na budynku Szkoły Podstawowej nr 24 na ul. Niecałej lub Żłobku nr 7 przy ul. Braci Wieniawskich. Tabliczki oznaczają, że dany obiekt podłączony jest do miejskiej sieci ciepłowniczej LPEC S.A. i tym samym jest budynkiem nieemisyjnym. W nadchodzącym miesiącu tabliczkami zostaną oznaczone kolejne obiekty. Obecnie do sieci ciepła systemowego w Lublinie przyłączonych jest 4 tys. budynków, 75% z tego to gospodarstwa domowe.

– Miasto Lublin, jednostki i spółki miejskie podejmują szereg działań w trosce o jakość powietrza w mieście. Obecnie Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej na niespotykaną dotąd skalę rozbudowuje system ciepłowniczy we wszystkich kierunkach, w jakich rozwija się nasze miasto. Realizacja projektu znacznie poprawi dostępność do ciepła systemowego i pozwoli ogrzać nawet 10 tysięcy nowych mieszkań w Lublinie. To w znaczny sposób ograniczy emisję szkodliwych pyłów i gazów do atmosfery oraz poprawi jakość powietrza w mieście – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

Według systemu Instytuty Certyfikacji Emisji Budynków, budynkom i systemom ciepłowniczym przyznaje się klasy redukcji, które informują, o ile udało się zmniejszyć emisje szkodliwych substancji. Obiekt może dostać klasę od H (najniższą) do klasy A (najwyższa)

– Ciepło systemowe to wygodny, bezobsługowy i najbezpieczniejszy w użytkowaniu sposób ogrzewania. Nowoczesne urządzenia zapewniają pełny zakres regulacji i pozwalają na dowolne sterowanie poborem ciepła, co zwiększa komfort odbiorców oraz zmniejsza zużycie energii. Ciepło systemowe to również łatwość i czystość eksploatacji, bez popiołu i dymu, bez konieczności sprowadzania i magazynowania paliwa, bez dodatkowych kosztów związanych z konserwacją urządzeń – mówi Marek Goluch, prezes zarządu LPEC S.A.

Oznaczanie budynków to akcja prowadzona z inicjatywy Lubelskiego Przedsiębiorstwa Energii Cieplnej. Jest jedną z rekomendacji panelu obywatelskiego „Co zrobić, aby oddychać czystym powietrzem w Lublinie?” Projekt „Rozbudowa efektywnego systemu ciepłowniczego na terenie Miasta Lublin” obejmuje budowę nowych sieci ciepłowniczych w kolejnych dzielnicach: Wrotkowie, Czechowie Północnym, Ponikwodzie, Felinie, Kośminku, Bronowicach, Węglinie Południowym, Dziesiątej i Śródmieściu.

(fot. UM Lublin)

13 komentarzy

  1. totalny bezsens i co niby ta tabliczka ma dać ?
    hehehe a wiem jak nie wiadomo o co chodzi to wiemy o co chodzi xD
    kto produkuje te głupie tabliczki i za ile ?

    • to proponuję wszystkie bloki na osiedlach podłączonych do elektrociepłowni Wrotków (który wcale nie ma komina ) też upiększyć tymi tablicami a kosztami obciążyć spółdzielnie a co jak szaleć to szaleć !!! Za nie swoją kasę !!

    • wynik działań nawiedzonego inspiratora, swojacy muszą jakoś żyć

  2. To jest to co wcześniej już pisałem. Początek wmawiania Polakom że kopalnie są złe a węgiel nie dobry. Jak zostaną przejęte przez obcy kapitał to zrobią się dobre. Kopalnie trzeba pozamykać i sprzedać ale tak żeby Polacy sami tego chcieli. Żałosna propaganda.

    • Oczywiście że tak…tak samo jak było z naszymi cukrowniami i limitami produkcji …dopiero jak szwaby kupiły nasze cukrownie za bezcen to nagle jednak da się cukier produkować z zyskiem…to samo chcą zrobić z kopalniami

  3. hehehe a ile przyrody jest niszczonej aby wyprodukować tak beznadzieje naklejki ??

  4. I co z tego że są podłączone do sieci ?niby czym pali się w ciepłowni ???? W lecie może i gazem a przychodzi sezon grzewczy to miał węglowy huczy …..zresztą jakoś parę dni temu można było zauważyć …..

    • Jak to czym się pali ? Niczym …siedzi prezydent Żuk z radnymi i pedałują na rowerkach stacjonarnych produkując prąd…a jak któryś podpadnie to idzie na „karnego jeża ” czyli biega w kołowrotku jak chomik …zero emisji …no smog

  5. No jaki NOSMOG? Przecież, do wyprodukowania ciepła LPEC wykorzystuje spalanie węgla. Rozumiem, że ta technologia nie powoduje smogu?

  6. Znawcy się wypowiedzieli to teraz dodam tyko, że elektrociepłownia ma na kominach zamontowane filtry i musi przestrzegać norm w emisji spalin. Do zatrzymywania cząstek stałych inaczej pyłów służą elektrofiltry. Domyślam się, że każdy Janusz z Grażyną też takie filtry ma zamontowane na kominie i nie powoduje smogu jak pali węglem w swojej chatce zwanej rezydencją. Trujcie siebie i swoje dzieci dalej w imię taniego grzania chałupy .

    • Filtry może mieć, normy też powinna spełniać, ale czy spełnia? W Polsce elektrownie i elektrociepłownie są największymi trucicielami powietrza – Elektrownia węglowa Bełchatów jest najbardziej zanieczyszczającym obiektem przemysłowym w całej Europie (!), a filtry niby też ma… Są dużo czystsze technologie pozyskiwania ciepła niż węgiel, a chwalenie się hasłem typu „no smog” w kontekście spalania węgla zakrawa wręcz o kpinę…

    • Jak ktoś umie odpowiednio palić węglem to uwierz mi,że będzie i ciepło i czysto…u mnie z komina kłębów dymu nie ujrzysz…

      Czysteogrzewanie.pl polecam niedoinformowanym

Z kraju