Poniedziałek, 29 kwietnia 202429/04/2024
690 680 960
690 680 960

Urolodzy z Gdańska, Krakowa i Poznania szkolili się w szpitalu przy al. Kraśnickiej

Ordynatorzy oddziałów urologicznych i lekarze urolodzy z kilku szpitali w Polsce przez dwa dni szkolili się z endourologii w Oddziale Urologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie.

Celem spotkania było doskonalenie umiejętności w zabiegach endourologicznych. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie był gospodarzem i organizatorem szkolenia, w którym wzięli udział lekarze z Gdańska, Krakowa, Poznania, Cieszyna, Mielca i Sandomierza.

Warsztaty rozpoczęły się od leczenia kamicy nerki z użyciem giętkiego ureteroskopu wprowadzonego do miedniczki nerkowej przez cewkę moczową z możliwością penetracji wszystkich kielichów nerki. Złogi kruszone były za pomocą lasera o wysokiej mocy. Jest to technika małoinwazyjna pozwalająca na krótki pobyt pacjenta w oddziale.

Drugi zabieg polegał na wytworzeniu w okolicy lędźwiowej kanału do nerki i wprowadzeniu przez niego małych rozmiarów nefroskopu. Ten rodzaj zabiegu pozwala na kruszenie złogów odlewowych wypełniających miedniczkę i wszystkie kielichy nerkowe. Kruszenie odbywa się albo ultradźwiękami, albo laserem.

Urolodzy z Gdańska, Krakowa i Poznania szkolili się w szpitalu przy al. Kraśnickiej

fot. UMWL

Lekarze przeprowadzili również laserową enukleację prostaty, która polegała na precyzyjnym oddzieleniu przerośniętej tkanki gruczołu krokowego od torebki prostaty. Jednym z punktów szkolenia był także udział w operacji radykalnego usunięcia prostaty przy użyciu robota da Vinci. Urolodzy ze szpitala wojewódzkiego w Lublinie od półtora roku wykonują te operacje z bardzo dobrymi wynikami.

– Wielką zaletą wszystkich tych zabiegów jest to, że pacjent opuszcza szpital w pierwszej dobie po operacji, nie ma praktycznie utraty krwi, również cały okres pooperacyjny pacjent znosi zdecydowanie lepiej niż po operacjach otwartych czy po przecewkowej resekcji prostaty – mówił dr n. med. Adam Jędzura, Kierownik Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej z Centrum Leczenia Kamicy Układu Moczowego.

Wszystkie metody leczenia kamicy zaprezentowane na szkoleniu przez personel szpitala przy al. Kraśnickiej są metodami małoinwazyjnymi, w czym specjalizuje się szpital wojewódzki w naszym regionie. Nad wykonaniem zabiegów sprzętem zminiaturyzowanym czuwa doświadczony zespół znakomitych specjalistów.

– Przyjazd tak wielu wybitnych lekarzy do Lublina pokazuje, że Oddział Urologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego jest ważnym ośrodkiem w kraju – powiedział dyrektor szpitala Piotr Matej.

(Źródło: UMWL)

6 komentarzy

  1. Nauki nigdy za wiele ale w tym zawodzie doświadczenia również.

  2. Materiał propagandowy.

  3. Ohh stare czasy… pamiętam jak moja babcia została skierowana do szpitala przy ulicy Kraśnickiej.
    Szybko zmarła ale kiedy z nią rozmawialiśmy to też wspominała że personel się szkoli i uczy.
    Szkoda że na żywych organizmach, ale co tam dla lekarza wynik to i tak wszystko jedno.

  4. To nie lekarze z krasnickiej a z Herberta ( dawny szpital Kolejowy) W kolejowym sie wykształcili a krasnicka tylko ich ukradła, a teraz się szczyci.

  5. Kampania wyborcza Urzędu Marszałkowskiego rozpoczęta.

Dodaj komentarz

Z kraju