Poniedziałek, 29 kwietnia 202429/04/2024
690 680 960
690 680 960

To najnowocześniejszy dworzec w Polsce. Wiadomo już dokładnie, kiedy zostanie otwarty (zdjęcia, wideo)

Władze Lublina i województwa lubelskiego przedstawiły dziś szczegóły związane z przygotowaniami do otwarcia nowego dworca. Obiekt robi wrażenie, jest w pełni energooszczędny, przestrzenny i użyteczny.

Budowa zakończona, odbiory również, teraz trwa adaptacja budynku nowego dworca w Lublinie. Mowa tu o kompletowaniu wyposażenia oraz urządzaniu wnętrza budynku na potrzeby obsługi obiektu, który trafił już w ręce Zarządu Transportu Miejskiego. Do pomieszczeń administracyjno-biurowych zakupiono już część wyposażenia, w tym zabudowę meblową pomieszczeń dla kierowców, skompletowano i dostarczono też urządzenia i sprzęt komputerowy dla pracowników obsługi dworca. Wszystko po to, aby za miesiąc, kiedy odjadą z tego miejsca pierwsze autobusy, wszystko było już w pełni gotowe.

Jak podkreślał prezydent Lublina Krzysztof Żuk, jest to obiekt marzeń zarówno mieszkańców Lublina, jak też całego regionu. Budynek jest supernowoczesny, w pełni energooszczędny, powstał w technologii pasywnej i spełnia wszystkie wymagania. To centrum komunikacyjne jest wynikiem przemyślanych strategii, jakie od wielu lat realizuje miasto oraz województwo lubelskie. To dopięcie działań nad nowoczesnym, bezpiecznym i przyjaznym transporcie publicznym.

– Dziś na Komitecie Monitorującym porównałem ten dworzec jako coś, co będzie symbolem miasta Lublin i województwa lubelskiego. Porównałem do opery w Sydney. Wszystko dlatego, że na słowo Sydney każdy ma na myśli operę operę, która jest charakterystycznym budynkiem w tym australijskim mieście. I takim charakterystycznym budynkiem dla stolicy województwa lubelskiego będzie ten właśnie dworzec. To jest duma Lublina i województwa lubelskiego. Mam nadzieję, że o tym miejscu będą mówić wszyscy w Polsce a może nawet w Europie jako przykład doskonałej architektury połączonej z ekologią, odnawialnymi źródłami energii oraz funkcjonalnością – mówił marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Władze miasta i regionu podkreślały, że jest to najnowocześniejszy tego typu obiekt w Polsce. Do tego jeden z najbardziej ekologicznych. W jednym miejscu zintegruje on komunikację miejską oraz pozamiejską autobusową, busową i transport kolejowy. Dworzec będzie też wizytówką naszego regionu oraz przykładem nowoczesnych rozwiązań komunikacyjnych i architektonicznych. Całość ma też wpłynąć na zmianę oblicza oraz rozwój tej części miasta.

Pod budynkiem dworca powstał parking, który pomieści 174 samochody. Jest on w pełni przeznaczony dla pasażerów. Co więcej, nie będzie trzeba płacić za pozostawienie tam samochodu. Każda osoba, która posiadać będzie bilet na autobus, skorzysta z niego bezpłatnie. Obsługa pasażerów odbywać się będzie z wykorzystaniem inteligentnych systemów transportowych, w szczególności systemów informacji pasażerskiej i przystankowej. Innowacyjnym rozwiązaniem jest użytkowy dach w formie tarasu widokowego z przestrzeniami rekreacyjnymi i wypoczynkowym oraz traktami spacerowymi. Znajdą się tam stoliki i krzesła oraz hamaki. Z myślą o najmłodszych na części dachu powstał też plac zabaw, który składa się z systemowego parku linowego. W budynku będą też dwa niewielkie lokale gastronomiczne oraz automaty vendingowe.

Przestrzeń wokół dworca wypełniono zielenią. Na całym terenie posadzonych zostało 100 nowych drzew oraz ponad 31 tys. krzewów, pnączy, bylin i traw ozdobnych. Do tego powstała tzw. zielona ściana o powierzchni 290 m2 z blisko 27 tys. roślin. Drzewa nasadzono też w donicach na dachu. To głównie gatunki roślin szczególnie wydajnych w oczyszczaniu powietrza. Kolejne elementy zieleni pojawią się bezpośrednio na placu przed nowym Dworcem. Z uwagi na to, że znajduje się tam rozbudowana sieć infrastruktury podziemnej, wybrano nasadzenia w donicach, zarówno drzew jak i krzewów.

Nowy dworzec ma zacząć działać już niebawem. Dokładnie w piątek 12 stycznia. Na jego otwarcie zaplanowane zostały Dni Otwarte z atrakcjami dla mieszkanek i mieszkańców. Dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego Grzegorz Malec wskazuje, iż wprowadzanie oferty przewozowej będzie się odbywało etapami. W pierwszej kolejności nastąpi wzmocnienie dotychczasowej obsługi komunikacyjnej polegające na skierowaniu tam linii nr: 5, 22, 24, 52 i 74.

Jeżeli zaś chodzi o przewoźników pozamiejskich, wciąż prowadzone są z nimi rozmowy oraz podpisywane kolejne umowy. Nie ma co liczyć, że z dnia na dzień wszyscy, którzy obecnie korzystają z dworca przy al. Tysiąclecia z dnia na dzień przejdą na nowy obiekt. Wiadomo jednak, że na początek z dworca będzie można odjechać w ponad 50 kierunkach. W tym będą poważni gracze, m.in. Flixbus, który planuje duży rozwój siatki połączeń z Lublina. Co do pozostałych firm, urzędnicy planują, że cały proces przechodzenia na nowy obiekt potrwa około pół roku.

 

 

 

 

47 komentarzy

  1. kronikidewelorozwoju

    A czy „akademiki” wybudowane w miejsce obecnego dworca na Podzamczu też będą „najnowocześniejsze”?

Dodaj komentarz

Z kraju