Piątek, 03 maja 202403/05/2024
690 680 960
690 680 960

Ten sprzęt trafi do żłobków i przedszkoli w całym kraju. Pomoże przy zadławieniach lub zakrztuszeniach (wideo)

W ramach akcji #PKOdzieciom Fundacja PKO Banku Polskiego zakupiła 1,5 tys. zestawów ratunkowych, które szybko i skutecznie udrażniają drogi oddechowe. Sprzęt zostanie bezpłatnie przekazany do wszystkich publicznych żłobków i klubów dziecięcych w całej Polsce. – Dbamy o najmłodszych Polaków, żeby nie zdarzały się tragedie – mówi Dariusz Szwed, prezes zarządu PKO BP.

Zadławienia i zakrztuszenia to jedna z najczęstszych przyczyn śmierci u dzieci i osób powyżej 65. roku życia. Takie przypadki mogą zdarzyć się w placówkach edukacyjnych i wychowawczych. W ratowaniu życia ważna jest natychmiastowa reakcja. Zakupiony przez PKO Bank Polski sprzęt, którego działanie polega na skutecznym zasysaniu ciała obcego z dróg oddechowych w sposób nieinwazyjny, jest certyfikowany i bezpieczny dla maluchów, a jego użycie nie wymaga specjalistycznej wiedzy ani przeszkolenia.

– Nie tylko wyniki finansowe są ważne, ale także to, co bank robi dla społeczności lokalnych. Wszyscy pamiętamy tragedię, która wydarzyła się w żłobku w Rzeszowie, gdzie dziecko zakrztusiło się i niestety nie udało się go uratować. To skłoniło nas do refleksji, jak możemy pomóc – zaznacza Dariusz Szwed.

Fundacja PKO Banku Polskiego w ramach projektu #PKOdzieciom zakupiła 1,5 tys. zestawów ratunkowych Life Vac, które pomagają szybko i skutecznie udrożnić drogi oddechowe w sytuacji zakrztuszenia lub zadławienia. Sprzęt zostanie bezpłatnie przekazany do 1345 publicznych placówek: 1180 żłobków i 165 klubów dziecięcych w całej Polsce. Pozostałe 155 zestawów trafi do wybranych placówek opiekuńczo-wychowawczych, w których przebywają dzieci poniżej trzeciego roku życia.

– #PKOdzieciom to projekt w ramach zainagurowanej w zeszłym roku inicjatywy Bank Dobrych Serc. Projekt jest skierowany do najmłodszych dzieci, które ze względu na swój wiek są szczególnie narażone na zadławienia, a w konsekwencji utratę zdrowia i życia – wyjaśnia prezes PKO BP.

Fundacja PKO BP we współpracy z Mateuszem Mokrzyckim, zawodowym ratownikiem medycznym i instruktorem, przygotowała również filmy instruktażowe na temat profilaktyki i pierwszej pomocy w zadławieniach, skierowane do rodziców, a także opiekunów w żłobkach i przedszkolach. Filmy przedstawiają krok po kroku postępowanie z dzieckiem w przypadku zadławienia, jak również precyzyjne wykorzystanie urządzenia ratunkowego.

– Chcemy zwiększać świadomość rodziców i opiekunów, ucząc ich, jak poradzić sobie w sytuacji zadławienia czy zakrztuszenia u dziecka. Wszystko po to, by jak najbardziej ograniczyć zagrożenie wśród najmłodszych i zminimalizować ryzyko tragedii, która może się wydarzyć w trakcie zabaw czy wspólnych posiłków – mówi Aleksandra Mazur, prezes Fundacji PKO Banku Polskiego.

Mateusz Mokrzycki – ambasador akcji #PKOdzieciom podkreśla, że zakrztuszenie czy zadławienie u dziecka to sytuacja zagrożenia życia, gdzie liczy się każda sekunda. Dlatego kluczowe jest, żeby rodzic czy opiekun wiedział, jak prawidłowo postępować, by skutecznie pomóc jeszcze przed przyjazdem zespołu ratownictwa medycznego.

– Te urządzenia mają być traktowane jako ostatnia deska ratunku, czyli w momencie, kiedy dziecko straci przytomność. Gdy zawiodły wcześniejsze uderzenia międzyłopatkowe i uciśnięcia nadbrzusza, mamy skorzystać z Life Vaca – zaznacza Mateusz Mokrzycki.

Ambasador akcji #PKOdzieciom wskazuje, że złotą zasadą w medycynie jest stwierdzenie, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Tak więc priorytetem jest niedopuszczenie do zadławienia.

– Skupmy się na tym, że jeżeli dziecko je, to jest to czas na jedzenie, nie skacze, nie biega z jedzeniem, a dopiero z pustą buzią rozpoczyna zabawę. Kolejny krok to uświadomienie sobie zagrożeń związanych z jedzeniem małych, okrągłych warzyw i owoców jak pomidorki cherry czy winogrona. Te owoce, warzywa, lubią dopasowywać się wielkością do dróg oddechowych dziecka, czyli jeżeli je podajemy to tylko i wyłącznie w formie pokrojonej – zaznacza Mateusz Mokrzycki.

Dodaje, że ważne jest także sprawdzenie, czy w zasięgu dziecka nie ma drobnych przedmiotów.

– Rodzic czy opiekun przed rozpoczęciem zabawy powinien wejść w pozycję czworaczą i rozejrzeć się na boki, czy nie widzi przypadkiem fragmentów zabawek czy innych drobiazgów, które bardzo często przyczyniają się do zadławienia – wyjaśnia ekspert.

Zdrowie to jeden z obszarów programowych, którym zajmuje się Fundacja PKO Banku Polskiego. W tym roku Fundacja wsparła m.in. budowę Hospicyjnego Domu Aniołków w Skowierzynie, miejscowości znajdującej się na styku trzech województw – podkarpackiego, świętokrzyskiego oraz lubelskiego. Organizuje także coroczne Bankowe Akcje Honorowego Krwiodawstwa wśród pracowników PKO Banku Polskiego w całej Polsce.

 

Szczegółowe informacje na temat akcji #PKOdzieciom znajdują się na stronie: www.pkobp.pl/PKOdzieciom.

(Źródło informacji: PAP MediaRoom)

Dodaj komentarz