Poniedziałek, 29 kwietnia 202429/04/2024
690 680 960
690 680 960

Te budynki dawnego Lublina przestały istnieć. Pozostały po nich tylko zdjęcia (wideo)

Paweł Małkowski, miłośnik historii z Lublina, przygotował kolejną, niezwykle ciekawą opowieść dotyczącą historii Lublina. Tym razem na temat historycznych obiektów, które już nie istnieją.

Nieistniejące budynki często są obiektem wspomnień a często też westchnień. Spośród tych, które zniknęły na stałe z krajobrazu miasta, najbardziej wartościowymi są zwłaszcza te, których nie mieliśmy okazji widzieć osobiście.

Dawni mieszkańcy Lublina żyli pośród nich często korzystając z tychże budynków w życiu codziennym. Mowa tu np. o wieży ciśnień, która dostarczała wody pitnej czy Kościele Farnym, będącym przez prawie 600 lat miejscem modlitw.

W Lublinie było jedno wyjątkowe na skalę europejską miejsce, z którego przez stulecia mieszkańcy byli dumni. Chodzi o Zamek Królewski, który metryką sięgał XIV wieku i powstał za czasów Kazimierza Wielkiego.

W 1569 był on miejscem obrad sejmu po podpisaniu aktu aktu unii polsko-litewskiej, ponadto na Zamku Królewskim w Lublinie książę pruski Albert Hohenzollern złożył hołd Zygmuntowi II Augustowi. Kres tej wspaniałej rezydencji nadszedł podczas wojen gdy kolejno Szwedzi, Węgrzy czy wojska moskiewskie zajmowały budowlę.

Dziś na prastarym wzgórzu w miejscu wspaniałej królewskiej rezydencji, stoi wzniesione w neogotyckim stylu carskie więzienie będące do dziś symbolem rosyjskiego zaborcy.

Podobnym symbolem, ale o innym przeznaczeniu był Sobór Podwyższenia Krzyża Pańskiego, stojący niegdyś na Placu Litewskim. Ten wielki obiekt sakralny był solą w oku dla wielu Lublinian do tego stopnia, że gdy Polska odzyskała niepodległość chętnych do rozbiórki cerkwi nie brakowało.

Dziś bez wątpienia możemy stwierdzić, że gdyby Lublin posiadał zamek Królewski, Farę czy wspomniane w filmie budowle byłby zupełnie innym miastem czy ładniejszym? Kwestię oceny pozostawiam otwartą.

Autor: Paweł Małkowski

12 komentarzy

  1. Dziadunio z Willolowa

    Tyle mamy wspólnego z tamtymi Polakami sprzed 500 lat, co współcześni Włosi z Rzymianami. Na co to komu? Tylko zajmuje miejsce w centrum miasta. Wyburzyć, postawić bloki, jak z miejscu dawnego kina Kosmos. Wyobrażacie sobie, po ile by szły apartamenty na wzgórzu zamkowym? Albo na placu po farze? Develosamorząd, do dzieła!

    • dziadunio najlepiej jedź do swoich do Moskwy. Gdyby wtedy nie było Twoich przodków to na szczęście nie byłoby teraz ciebie i twoich idiotycznych jak gadki Tuska i Kosniniaka wywodów.

  2. Ktoś kto nie jest z Lublina, jemu to Lotto. Dla mnie piękny film, miło było popatrzeć, przenieś się w czasie.

    • Racja. Chodząc po Lublinie mijam miejsca związane z historią rodzinną . Wspomnienia wracają. Kamienie zaczynają mówić. Element naplywowy tego nie rozumnie. Lubelaki z dziada pradziada wiedzą o czym piszesz.

      • Mniej pij to kamienie przestaną do ciebie gadać. A dziadami to się tak nie chwal (przed II ws. prawie połowa mieszkańców to byli rzymianie).

  3. Należy zburzyć to carskie szkaradztwo i odbudować piękny, renesansowy zamek. Należy się to pomordowanym na lubelskim „zamku”, którzy walczyli o piękną Polskę. Jarosław Kaczyński wie jak ważne dla tożsamości narodowej są zabytki, stąd pomysł odbudowy wszystkich zamków kazimierzowskich w Polsce jak Ogrodzieniec, Olsztyn koło Częstochowy czy zamek w Kazimierzu Dolnym. Zamek w Stobnicy pokazuje jak można pięknie budować. Herr Thusk nie chce aby w Polsce cokolwiek budowano, tymczasem jego rodacy masowo burzą NRDowskie dziadostwo w Berlinie czy Dreźnie i odbudowują zabytki. U nas tymczasem szykują się do remontu pałacu Stalina w Warszawie.

  4. kronikidewelorozwoju

    Warto by zrobić filmik o historycznych budynkach, które zostały wyburzone i o miejscach, które zniknęły P0d rządami Dewelo-Duce

  5. Po 5 kosciolow ma metr kwadratowy, to chore.

  6. Super materiał panie Pawle, czekam na następne, pozdrawiam

  7. Bardzo pięknie, że ktoś stworzył taki film – to nasza kultura i dziedzictwo, które odchodzi – warto choć tu ocalić od zapomnienia i pokazać młodym. Niech wiedzą co i dlaczego.

Dodaj komentarz

Z kraju