Niedziela, 28 kwietnia 202428/04/2024
690 680 960
690 680 960

Tak wyglądają ćwiczenia wojskowe ANAKONDA23 z udziałem kilkunastu tysięcy żołnierzy (zdjęcia)

W kraju trwają ćwiczenia pk. ANAKONDA 23 (AN-23). Jest to dziewiąta edycja największego ćwiczenia Sił Zbrojnych RP z czynnym udziałem wojsk sojuszniczych i partnerskich. ANAKONDA 23 jest ściśle skoordynowana z amerykańskim ćwiczeniem pk. DEFENDER 23 oraz szwedzkim AURORA 23 w ramach inicjatywy połączenia ćwiczeń wzdłuż wschodniej flanki NATO pod nazwą „Exercise Trifecta”.

Ćwiczenie ANAKONDA zagościło na stałe w kalendarzu najważniejszych ćwiczeń w tej części Europy. Ze względu na swój rozmach operacyjny i skalę użycia wojsk ANAKONDA od 2018 roku jest przedsięwzięciem realizowanym w cyklu 3-letnim, planowanym z wyprzedzeniem, ma charakter defensywny i nie jest skierowane przeciwko jakiemukolwiek z państw, scenariusz ćwiczenia bazuje na fikcyjnym podziale geopolitycznym i położeniu państw, a jego przygotowanie rozpoczęło się już w 2021 roku. Ćwiczenie od 2006 roku ewoluowało ze stricte krajowego do ćwiczenia z aktywnym udziałem państw członkowskich NATO i naszych partnerów. Za jego przygotowanie odpowiada Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych im. generała Bronisława Kwiatkowskiego.

Jak informują żołnierze, ANAKONDA jest niezwykle ważna dla nas wszystkich – obywateli i żołnierzy. Dla wszystkich tych, którzy chcą mieć pewność, że Wojsko Polskie jest dobrze przygotowane, gotowe i zdolne do obrony granic Polski i jej niepodległości, która – pamiętajmy – nie jest dana raz na zawsze. Dlatego, mając na uwadze eskalację zagrożeń w Europie, w związku z nieuzasadnioną agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę 24 lutego 2022 roku, zidentyfikowaliśmy nowe wymagania operacyjne, które wpłynęły na koncepcję ćwiczenia ANAKONDA 23.

Tegoroczna ANAKONDA składa się z czterech części: ćwiczenia studyjnego z grą wojenną na poziomie strategiczno-operacyjnym (Table Top Exercise – TTX); połączonego ćwiczenia z wojskami (Joint LIVEX); ćwiczenia dowódczo-sztabowego wspomaganego komputerowo (Command Post Exercise/ Computer-Assisted Exercise – CPX/CAX) oraz ćwiczenia eksperymentalnego (Field Experimentation Exercise – FEX).

W części aktywnej (Joint LIVEX) ćwiczenia od 17 kwietnia do 16 maja, z fazą kulminacji działań od 6 maja 2023 r. udział weźmie ponad 12 tysięcy polskich żołnierzy oraz kilkuset z państw NATO i krajów partnerskich. Dowódcy 12 DZ, 16 DZ oraz 18 DZ realizować będą działania w przydzielonych obszarach odpowiedzialności. Celem AN-23 jest integracja zdolności militarnych SZ RP, wojsk sojuszniczych, partnerskich oraz układu pozamilitarnego w międzynarodowym środowisku operacyjnym w celu uzyskania zdolności do prowadzenia działań w sojuszniczej operacji w regionie Morza Bałtyckiego, w ramach scenariusza aktywacji sił w ramach Artykułu V Traktatu Waszyngtońskiego.

ANAKONDA 23 obejmuje nowe elementy sztuki wojennej m.in. przeciwdziałanie i reagowanie na zagrożenia hybrydowe. Aktywacja, przemieszczenie sił i środków oraz zgrywanie bojowe na potrzeby ćwiczenia rozpoczyna się w połowie kwietnia. Szkolenie w ramach części aktywnej realizowane będzie na poligonach Drawsko (DPTA), Orzysz (BPTA), Ustka (CPSP) i Nowa Dęba (NDTA), poligonach na terenie Szwecji, Litwy, Łotwy i Estonii.

W ćwiczeniu ANAKONDA 23 oraz w ćwiczeniach skoordynowanych (DEFENDER 23, AURORA 23), w ramach których realizowane będzie również szkolenie poza granicami Polski, biorą udział przedstawiciele Sił Zbrojnych z USA, Rumunii, Słowenii, Szwecji, Francji, Litwy, Łotwy, Estonii oraz Turcji. Wśród sprzętu wykorzystywanego podczas fazy ćwiczenia połączonego AN-23 są m. in. czołgi M1 Abrams, bojowe wozy piechoty M2 Bradley, armatohaubice K9 Thunder i AHS Krab oraz wyrzutnie Langusta. Do realizacji epizodów ćwiczenia fazy Joint LIVEX planowane jest także użycie modułów bojowych rakiet przeciwokrętowych NMS.

ANAKONDA-23 angażuje całą architekturę Sił Zbrojnych RP – nie tylko wszystkie rodzaje wojsk, ale również kluczowe elementy układu pozamilitarnego z województw północnej, centralnej a zwłaszcza wschodniej Polski. W ramach interakcji z siłami ćwiczącymi, funkcjonariusze jednostek podległych MSWiA zaangażowani będą w osłonę strategiczną ćwiczenia. Szczegółowy zakres tego współdziałania objęty jest klauzulą bezpieczeństwa informacji. Ponadto, kilkuset uczniów klas mundurowych oraz członków grup rekonstrukcyjnych realizować będzie wybrane epizody taktyczne z wojskami operacyjnymi i WOT. Organizacje proobronne wspierać będą działania wszystkich związków taktycznych biorących udział w ćwiczeniu (12, 16 i 18 DZ).

Ćwiczenia są jednym z najważniejszych elementów systemu szkolenia w Wojsku Polskim. Scenariusz AN-23 przygotowywany jest tak, aby jak najbardziej przypominał rzeczywistą sytuację. Wpisuje się on w profil i dynamikę obecnych zagrożeń i dylematów strategiczno-operacyjnych wzdłuż wschodniej flanki NATO, w tym w regionie Morza Bałtyckiego. Zamierzeniem ćwiczenia jest integracja państw sojuszniczych i partnerskich w celu sprawdzenia poziomu interoperacyjności i zdolności współdziałania rodzajów sił zbrojnych w odpowiedzi na realne zagrożenia w regionie M. Bałtyckiego.

(fot. plutonowy Tomasz Borsuk 19BZ\st. chor. sztab. mar. Arkadiusz Dwulatek\źródło MON)

9 komentarzy

  1. Wysłać ich na Ukrainie niech tam sobie poćwiczą.
    Pewnie 90% by zrezygnowała z „ćwiczeń”

    • Co ma ukraina do naszego kraju i sojuszników? Sam tam jedź albo namów tych co uciekli jak tchórze, żeby wracali walczyć.

  2. Czy to już ta mityczna kontrofensywa ?

  3. Jak ci Szwedzi mogli? Przecież z Aurory wystrzał padł?

  4. W ubiegłym roku między innymi w moim prywatnym lesie w woj. lubeskim na około trzy miesiące rozlokowało się wojsko z wyrzutniami rakiet, a na przyległych polach roztawiły się radary. To dopiero były były prawdziwe ćwiczenia, a nie takie na poligonach, w ten sposób zapoznają się z terenem na którym przyszłoby im działać w trakie wojny.

  5. W Chlewiskach koło Lubartowa przeprawiali się przez rzekę wieprz

  6. Redakcjo, proszę sprawdzić czy aby na pewno prawidłowo opisaliście osoby które wykonały zdjęcia „19 DZ”, może 19 BZ z Lublina…
    Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Z kraju