690 680 960

Sygnał od Czytelnika. Barszcz Sosnowskiego przy jednej z ulic Lublina (zdjęcia)

Przy jednej z ulic Lublina pojawiła się groźna roślina. Czytelnik zaalarmował nas o rosnącym Barszczu Sosnowskiego na jednej z posesji przy ul. Węglinek.

Pomimo wieloletnich działań związanych z usuwaniem Barszczu Sosnowskiego, wciąż pojawiają się te niebezpieczne dla ludzi rośliny. Na telefon alarmowy zadzwonił do nas mieszkaniec Lublina i powiadomił, że na jednej z posesji przy ul. Węglinek rośnie Barszcz Sosnowskiego.

Jest to groźna roślina, która podczas upałów wydziela toksyny powodujące bolesne oparzenia skóry. Co ważne, niebezpieczne substancje unoszą się także w powietrzu i osadzają na wilgotnym podłożu takim jak ludzka skóra. Dlatego też nawet przejście obok Barszczu Sosnowskiego potrafi wywołać oparzenia. Zdarzają się również przypadki uszkodzeń dróg oddechowych oraz wzroku.

Roślina ta od lat jest zwalczana, jednak wciąż pojawiają się jej stanowiska. Często mieszkańcy sami informują odpowiednie służby, gdy tylko zauważą rosnący barszcz. Rośliny, o których powiadomił nas Czytelnik, znajdują się na nieogrodzonej posesji. O sprawie powiadomiliśmy straż miejską.

Jak informuje Straż Miejska Lublin, w miniony wtorek funkcjonariusz Eko Patrolu skontaktował się z właścicielką działki, na której stwierdzono rosnący Barszcz Sosnowskiego. Została ona poinformowana o zagrożeniach związanych z tą rośliną, a także zobowiązana do jej usunięcia. Wykonanie zaleceń zostanie sprawdzone przez Straż Miejską.

W przypadku napotkania barszczu mieszkańcy powinni zachować ostrożność i skontaktować się ze strażą miejską pod nr tel. 986 lub Biurem Miejskiego Architekta Zieleni tel. 81 466 26 80. Od razu po zgłoszeniu na miejsce zostaną skierowani strażnicy miejscy, którzy ocenią, czy zauważona roślina to rzeczywiście barszcz.

(fot. telefon alarmowy)

21 komentarzy

 1. Cała gmina Fajsłąwice jest tym obrośnięta przy moście do Trawnik (wzdłuż Marianki) czy cały park w Suchodołach gdzie było boisko wszystko jak łąka a wraz z rzeką sieje się to wszędzie i nikt z tym nic nie robi :/

 2. Dziś widzieliśmy tego pełno przy zgodzę Sztrzeszkowice – Bełżyce.

 3. Przy drodzę, przepraszam)))

 4. Barszcz zwyczajny.

 5. Ta roslina wcale nie jest zwalczana bo nikomu się to nie opłaca. Właściciel działki nie ma odpowiednich środków na zwalczanie tej rosliny ale za to jak u kogoś wyrośnie to jedyne co potrafi tzw. ekopatrol to wystawić mandat.

  • Jak xyz napisał, to jest barszcz zwyczajny. Służby nie potrafią korzystać ze zdobyczy cywilizacji i zmuszają ludzi do działań na podstawie fałszywych założeń. Jeszcze nie zidentyfikowali, a już każą usuwać. Usuwanie toksycznego barszczu, jest niebezpieczne i wrażliwe osoby mogą reagować wstrząsem anafilaktycznym.

 6. ..........................

  A myślałam że to koperek dla mojej teściowej 😉

 7. Witam na wólce ponikiewskiej jest już kilkadziesiąt takich roślin i nikt z tym nic nie robi

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Seniorze! Jak nie dać się jesiennej chandrze, nie nudzić się w domu, a przy okazji zaoszczędzić? Wszystkiego dowiesz się w Galerii Olimp!
Koncert Siema Żaki na placu Litewskim. Zagrają muzyczne grupy studenckie
Zaproszenie na otwarcie Farmy Dyniowej w Lublinie
Wykopki kartoflane w Muzeum Wsi Lubelskiej
Eko Targ w Świdniku