Wtorek, 30 kwietnia 202430/04/2024
690 680 960
690 680 960

Święto Plonów w Gminie Konopnica. „To dzięki rolnikom na naszych stołach jest zawsze chleb” (zdjęcia, wideo)

Z udziałem m.in. posłanki Marty Wcisło, posła Jana Łopaty, czy też wojewody lubelskiego Lecha Sprawki odbywają się w podlubelskiej Konopnicy tradycyjne dożynki. Impreza potrwa do wieczora.

Na terenie Zielonego Rynku w Konopnicy trwa gminne święto plonów. Dożynki rozpoczęły się mszą świętą dziękczynną. Po nabożeństwie Wójt Mirosław Żydek powitał wszystkich przybyłych gości. Następnie odbył się obrzęd dożynkowy w wykonaniu Koła Gospodyń Wiejskich Radawczanki. W wydarzeniu wzięli udział m.in. posłanka Marta Wcisło, poseł Jan Łopata, czy też wojewoda lubelski Lech Sprawka.

– Jan Kochanowski pisał: „Oracz pługiem zarznie w ziemię; Stąd i siebie, i swe plemię, Stąd roczną czeladź i wszytek Opatruje swój dobytek”. Co roku więc oracz przewraca skiby powtarzając czas. Kiedy więc rolnik ma się weselić, bogu dziękować i ziemi błogosławić, jak nie wtedy, kiedy pod swój dach gromadzi owoc swojej pracy mozolnej. Kiedyż, jak nie wtedy, kiedy niesie w dom swój chleb, powtarzając rytm wielu pokoleń i wielu ludów. Powtarzając czas. To wielkie szczęście móc być wiernym swej ziemi, tradycji i tym, którzy nam tą ziemię przekazali. Tradycje owe w dzisiejszym świecie winny nas zapełniać dumą, i szczycić się nimi powinniśmy wśród narodów. Powinniśmy dbać o nie nieustannie dzień w dzień, by po tym nas poznali. Po szacunku do chleba, wiary i boga oraz grobu – mówił do zgromadzonych Jan Łopata.

Z kolei Marta Wcisło podkreślała, że dożynki to piękna polska tradycja, która jest i będzie kultywowana. To czas podziękowań za ciężką pracę rolników, sadowników, ogrodników i wszystkich mieszkańców wsi. To dzięki nim na naszych stołach jest zawsze chleb, a miasta mogą się rozwijać.

Wojewoda Lech Sprawka podziękował rolnikom za tegoroczną, ciężką i znojną pracę nad przygotowaniem do żniw, a później za zebrane plony. Zaznaczał, iż są one podstawą bezpieczeństwa żywnościowego całego kraju. Zapewnił jednocześnie, że zadaje sobie z tego sprawę, iż jest to dla nich trudny czas, przy czym nie ma tu na myśli jedynie warunków atmosferycznych. Chodzi głównie o czasy po wybuchu wojny na terenie Ukrainy.

– To czego doświadczyli rolnicy z województwa lubelskiego i podkarpackiego, postawiło ich w niezmiernie trudnej sytuacji. Otóż do 2 maja, kiedy to zostały zniesione kontyngenty na zboże, było ono dopuszczane do obrotu na terenie Polski, a głównie tych dwóch województw. To spowodowało konkurencję cenową a także zapełniło magazyny utrudniając skup z poprzednich żniw – mówił wojewoda dodając, że Polska utrzyma zakaz importu zbóż.

Obecnie trwa część artystyczna dożynek. Na scenie prezentują się lokalne zespoły. Na koniec zaplanowano potańcówkę.

22 komentarze

  1. Brus Wszechmogący

    I nawet Tu się wcisło !!!! Ma tupetttttttt

  2. A co tam robi ten pępak z warkoczem ?ta się wszędzie wciśnie . ##### wyborców ryżego

Dodaj komentarz

Z kraju