Studium zezwalające na budowę bloków na Górkach Czechowskich nieważne. Tak orzekł Sąd Administracyjny

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie orzekł, po skardze złożonej przez Przemysława Czarnka, że naruszone zostały zasady uchwalania studium zagospodarowania przestrzennego terenu Górek Czechowskich. Radni PiS zaapelowali do prezydenta Lublina, aby nie zaskarżał wyroku.

W poniedziałek Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie orzekł, że studium zagospodarowania przestrzennego w części dotyczącej Górek Czechowskich w Lublinie jest nieważne. Dokument ten został uchwalony w lipcu i wywołał spore kontrowersje wśród części mieszkańców. Chodziło głównie o zgodę na częściową zabudowę terenu dawnego poligonu wojskowego. Wcześniejszy projekt przewidywał tam tylko i wyłącznie możliwość zabudowy handlowo – usługowej oraz sportowo-rekreacyjnej. Z kolei właściciel terenu, czyli spółka TBV, postanowiła 30 ha przeznaczyć pod zabudowę mieszkalno – usługową zaś pozostałe 75 ha przeznaczyć na park naturalistyczny i przekazać go miastu. Miasto zadecydowało, że zabudowane może zostać około 25 proc. terenu Górek Czechowskich, czyli o 5 ha mniej, niż chciał developer.

W obronie Górek Czechowskich od dawna walczą ekolodzy, przedstawiciele ruchów miejskich oraz część mieszkańców Lublina. Po uchwaleniu studium zagospodarowania przestrzennego został zaskarżony przez dwie osoby. Ówczesny wojewoda lubelski Przemysław Czarnek zarzucił miastu, że decyzja o przeznaczeniu tego terenu pod zabudowę nie była wyważona jeżeli chodzi o prywatny interes spółki TBV a osób, które walczą o pozostawienie poligonu w niezmienionej formie. Z kolei jedna z mieszkanek Lublina, Magdalena Wolanowska podniosła fakt, iż miasto uchwalając dokument, nie przedstawiło raportu z inwentaryzacji Górek Czechowskich, co miało mieć bardzo duże znaczenie dla tej sprawy.

O ile sąd odrzucił drugą ze skarg z powodów proceduralnych, to uznał, że pierwsza jest jak najbardziej zasadna. Tym samym zgodził się z argumentami mówiącymi o możliwym naruszeniu zasad tworzenia studium oraz, że dopuszczenie zabudowy na tym terenie spowoduje zniszczenie cennego przyrodniczo terenu. Jak orzekł sąd, uchylenie uchwały możliwe jest nie tylko w przypadku naruszenia przepisów prawa, lecz również wtedy, kiedy zostaną naruszone zasady jej uchwalania. W tym przypadku chodzi o to, że jedną z podstawowych zasad tworzenia studium, jest zapewnienie ochrony obszarom przyrodniczym. Tymczasem zatwierdzony przez radnych dokument narusza tą zasadę. Tym samym jakakolwiek zabudowa Górek Czechowskich nie powinna mieć miejsca.

Dzisiejsze orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie jest nieprawomocne. Miasto nie podjęło jeszcze decyzji, czy będzie się od niego odwoływać. Ma ona zapaść po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem wyroku. Jednocześnie urzędnicy przypominają, że nawet pomimo stwierdzenia nieważności studium, właściciel terenu w każdej chwili może zacząć zabudowę Górek Czechowskich, gdyż zezwala na to plan zagospodarowania terenu uchwalony w 2005 roku. Zgodnie z nim dozwolona jest budowa obiektów kubaturowych i obiektów kubaturowych wyłącznie związanych z obsługą funkcji podstawowej na terenie o łącznej powierzchni ok. 30 hektarów.

Radni PiS komentując orzeczenie sądu zaapelowali do prezydenta Krzysztofa Żuka, aby miasto nie zaskarżało wyroku. Jak wyjaśniali, zanim sprawą zajmie się i rozpatrzy ją sąd wyższej instancji, minie tyle czasu, że developer zdąży na spornym terenie postawić bloki. Wszystko dlatego, że do czasu rozstrzygnięcia odwołania, obowiązywać będzie studium zagospodarowania przestrzennego, którego uchwalenie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie uznał za nieważne. Z kolei Przemysław Czarnek komentując wyrok sadu przekazał, że potwierdza on jego wątpliwości prawne co do działań lubelskiej Rady Miasta w sprawie Górek Czechowskich. Podkreślił również, że jest to jego kolejne zwycięstwo sądowe z prezydentem Krzysztofem Żukiem.

(fot. Jacek Scherer)

27 komentarzy

 1. A to się develożuk zagotuje, no i fajnie.
  P.S:
  dolary przeciw zgniłym śliwkom że z=żuk zawetuje.

  • I mam nadzieję, że zawetuje. Znaleźli sobie eko-głupki płuca Europy, las deszczowy i siedlisko ginących słoni, tygrysów i aligatorów. Po co miasto ma się rozwijać, lepiej trzymać te ugory i nieużytki, żeby co wiosnę gasić tam pożary trawy, którą zresztą sami sobie podpalają. Strażacy powinni w ogóle nie odbierać telefonów w tej sprawie. Niech się jara. Może jednak zrobią tam tor motocrossowy i się ci wszyscy okoliczni protestujący „ekolodzy” ufajdają ze szczęścia, jak w niedzielę o 8 rano zagrają im wydechy.

   • @Mickey66
    Może nie wiesz to Cię poinformuję.
    Sąd stwierdził, że jakakolwiek zabudowa mieszkalna, nawet budowa parku naturalistycznego zniszczy walory przyrodnicze Górek Czechowskich.
    Podjął taką decyzję m.in. na podstawie analiz przyrodniczych zamówionych przez Ratusz.
    Chyba nie sądzisz, że zamówili takie analizy u „eko-głupków”.
    Po co więc Ratusz zamawiał takie dokumenty jeśli i tak je potem ignorował?
    Chcieli mieć „podkładkę” pod zezwolenie na zabudowę, ale fakty okazały się inne.

    • 18 gatunków kleszczy wyginie…
     Prędzej czy później będą tam domki i bloki. Nie po to wydali kupę kasy na budowę tych pięknych dróg ze zjazdami na górki, żeby zarastały habaziami. Zbyt dużo wjazdów jak na central park.

 2. Zbudować park i oddać miastu na utrzymanie. Jak taki mądry ten deweloper to nich sam by sie zajmował utrzymaniem i płacił podatek gruntowy.

  • oddadzą teren kupiony za X, by zamknąć mordy ekologom i społecznikom, bo sami zarobią na deweloperce 20 X

 3. To w końcu te sądy są złe czy dobre? Jak się gawiedzi podobają orzeczenia to są dobre, a jak nie to do reformy te kastę. A może sądy powinny być po prostu niezależne od wszelkiej maści nacisków ze wszystkich stron.

 4. A co miał biedny sędzia powiedzieć? Jakby się sprzeciwił pislamskiemu ministrowi to by go „zdyscyplinował”.

  • Pewnie tak. Zresztą jakby to był projekt pis-dzielców, to by się okazało, że jest super ekologiczny, pożyteczny dla miasta i umiłowany przez mieszkańców. Tam nikt się nie zajmuje samym projektem. Chodzi tylko o to, kto go promuje. Jak ONI to zły. Jak MY to wspaniały. Zresztą jedni i drudzy grają tak samo. Warci siebie.

  • TNT no pewnie to lepiej niech PSLowiec Żuk daje pozwolenia na budowę na gruntach ornych a ugorów brońcie dalej będą mieli gdzie śmieci wywozić . Zresztą ty i tak mieszkasz na drugim końcu miasta i po parkach nie chodzisz.

 5. I tak osiedle powstanie i tak czy się Wam podoba czy też nie…!!

 6. Budować i to jak najszybciej, bo wkrótce wiosna i suche trawy będą się palić „napowietrzając” Miasto.

 7. Kraj wywłaszczenia i nacjonalizacji.
  Gdzie właściciel jest terroryzowany przez zazdrosnych nieudaczników nie mających nic swojego.

  • Mylisz pojęcia. Każdy co chce, gdzie chce i jak chce buduje w biednych krajach afrykańskich czy innych Bangladeszach.
   Ciekawe czy prezydent miasta obrazi się na sąd za stosowanie hejtu wobec niego. Przecież sąd blokuje jego plany długoletniego niszczenia miasta.
   Deweloper niech się wybierze np. na Kunickiego, tam można stworzyć fajne mieszkania, w dodatku poprawiając wygląd miasta i nie szkodząc środowisku.
   No ale łatwiej jest nie widzieć baraków w centrum miasta i wybudować nowe kurniki na jego obrzeżu.

   • Gdzie niby na Kunickiego miałyby według ciebie powstać te fajne mieszkania? Mieszkam na tej dzielnicy od urodzenia i jakoś nie widzę bardzo możliwości stworzenia tam nowego blokowiska.

   • Ta lepiej co roku jak trawy są podpalane i zwierzęta giną w płomieniach pseudo-ekolodzy

 8. Lysy kurdu.el zawetuje po mysli deweloperce. Radni Popaprancy sie raz dołozyli . A prawa raczka baniaka chcial za pozwolenia na budowe ot lepszy sort banda sprzedawczykow. Buduja takie gowna gdzie tylko mozna na parkingu skansenu na godebskiego na lsmie . Gdzie jestescie hejtowac pomioty z urzedu. Zabetonujcie wszystko bezmózgi.

 9. Widac ze pan prezydent zapomnial ze Na terenie gorek za czasu niemcow byl oboz pracy gdzie zginelo wielu jencow rosyjskich oraz cywili ich groby sa gdzies Na terenie gorek lecz DLA zuka.nie liczy sie pamiec o ofiarach wojny lecz ile kady.wpadnie mu do jego kiesy.od kumpli DLA ktorych prxygotowal plany za takie cos powina byc dlugoletnia paka Bo to jest jawne.lamanie ustawy o grobach wojennych I miejscach pamiec a w takich miejscach surowo zabrano sie wszelkiej zabudowy

  • No, no. Jak jest dobry geszeft, to i groby nieważne. Zobacz gdzie stoi Plaza, co tam było wcześniej? Albo Plac Ofiar Getta czy jak się to nazywa przy Lubartowskiej. Tam co prawda na razie starczyło pary na wycięcie parku, ale taka działeczka w ścisłym centrum przecież nie może się zmarnować. No chyba że geszeft chce zrobić ktoś spoza Towarzystwa, wtedy „przypadkiem” się znajdą na budowie jakieś kości czy skorupy i temat stanie na kilka lat, kredytodawcy się wycofają i interes przejmie po taniości ten co trzeba.

   • szkoda że decyzję o wybudowaniu PLAZY wydał jeszcze prezydent z PIS czyli p. Pruszkowski który w trakcie swoich rządów za pieniądze podatników zwiedził więcej niż Tony Halik. Dzięki niemu Lublin stracił swoje szanse na rozwój, co można doskonale zobaczyć gdy porównamy Lublin z Rzeszowem 🙂

 10. Magda, trzymam kciuki! Startuj na radna w następnych wyborach. Masz nasz głos.

 11. Dobrze się stało, że chociaż Sąd podjął właściwą decyzje w sprawie warunków zabudowy, myślę że teraz po sprawie Kowalczyka trochę się zmieni w UM – może to już czas na zmianę.

 12. dać pejsatym budować ….

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9591zł -0.54%
  • GBP 4.9043zł 0.39%
  • EUR 4.4465zł -0.44%
  • CHF 4.1804zł -0.03%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Kiermasz Produktów Lokalnych w Kazimierzu Dolnym
   W niedzielę odbędzie się „Festiwal Młody Ziemniak”
   Pierwszy w sezonie zlot food trucków w Lublinie
   DARMOWY KURS SAMOOBRONY DLA KOBIET
   Zaproszenie na akcje terenowego poboru krwi RCKiK w Lublinie