Niedziela, 28 kwietnia 202428/04/2024
690 680 960
690 680 960

Srebrny Glob skrył się częściowo w cieniu Ziemi (zdjęcia, wideo)

W sobotę wieczorem można było obserwować częściowe zaćmienie Księżyca. W wielu miejscach regionu były idealne warunki do oglądania na niebie tego zjawiska.

Częściowe zaćmienie Księżyca to zjawisko astronomiczne, które występuje, gdy Ziemia znajduje się pomiędzy Słońcem a Księżycem, a cień Ziemi częściowo przesłania Księżyc. W wyniku tego zjawiska, tylko część Księżyca jest zaciemniona przez cień Ziemi, podczas gdy reszta Księżyca nadal jest oświetlona przez Słońce.

Częściowe zaćmienie Księżyca jest jednym z trzech głównych rodzajów zaćmień Księżyca, obok pełnego zaćmienia i częściowego zaćmienia. W trakcie częściowego zaćmienia Księżyc nie znika całkowicie z widoku, ale zamiast tego może zmienić swój kształt lub jasność na nieco mniejszą. To zjawisko może być obserwowane gołym okiem i nie wymaga specjalnego wyposażenia do obserwacji, ale zależy od miejsca i czasu, ponieważ zaćmienia są widoczne tylko z określonych obszarów Ziemi w określonych momentach.

Częściowe zaćmienie Księżyca zachodzi wtedy, gdy Księżyc przechodzi przez cień częściowy Ziemi. W miarę jak Księżyc przemieszcza się wewnątrz cienia, można zauważyć, że jedna strona Księżyca jest ciemniejsza niż druga, co jest efektem nasłonecznionej i zaciemnionej części Księżyca. To zjawisko może trwać od kilku minut do kilku godzin, w zależności od tego, jak głęboko Księżyc wchodzi w cień Ziemi.

Częściowe zaćmienia Księżyca są interesującym zjawiskiem astronomicznym, które często przyciąga uwagę obserwatorów na całym świecie. Istnieją specjalne kalendarze astronomiczne, które informują, kiedy można się spodziewać zaćmień Księżyca, w tym częściowych zaćmień, aby można było zaplanować ich obserwację.

Wczoraj w wielu miejscach naszego regionu, również w Lublinie, można było obserwować to zjawisko. Po 22.00 nad Lublinem pojawiły się chmury i opady deszczu, ale przez chmury co chwila widać było zacieniona tarczę Księżyca. Jak nam relacjonowali Czytelnicy, w wielu miejscach regionu były idealne warunki do obserwacji. Podobne zaćmienie Srebrnego Globu czeka nas za niecały rok i będzie można je obserwować 18 września 2024. Możemy spodziewać się płytkiego zaćmienia częściowego. Wówczas zacieniona zostanie górna krawędź tarczy Księżyca.

4 komentarze

  1. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Chichot Losu

    Mogłem oglądać, ale nie chciało mi się sterczeć na dworze.
    Siadłem przed „kompem” znalazłem świetną fotografię Księżyca w pełni i spodeczkiem spod filiżanki z wieczorna kawusią,
    wywołałem se zaćmienie naszego naturalnego satelity. Udało się !!!

  2. I znów kury nie będom się nosić,a krówki mleka dawać.

Dodaj komentarz

Z kraju