Wtorek, 23 lipca 202423/07/2024
690 680 960
690 680 960

Sprzedawali olej techniczny jako napędowy. Policjanci z Lublina w akcji zatrzymania członków zorganizowanej grupy przestępczej (wideo, zdjęcia)

Policjanci CBŚP i Prokuratura Regionalna w Rzeszowie, przeprowadzili kolejne uderzenie w zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie, jak ustalono w toku śledztwa, dokonywali oszustw wprowadzając na rynek olej techniczny jako napędowy, nie uiszczając przy tym należnych zobowiązań podatkowych. Zatrzymano łącznie 7 osób. W zatrzymaniach udział wzięli lubelscy policjanci oraz funkcjonariusze Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego.

Śledztwo w sprawie obrotu olejem napędowym

Policjanci z Zarządu w Rzeszowie Centralnego Biura Śledczego Policji, pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie prowadzą śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie wyłudzali podatek VAT w obrocie olejem technicznym. Zgodnie z dokumentacją kupowany był olej techniczny i wprowadzany do obrotu jako olej napędowy. Towar początkowo był odbarwiany, a w późniejszym okresie działalności grupy w niezmienionej formie, jako pełnowartościowy olej napędowy był sprzedawany bez właściwej dokumentacji i z pominięciem należnych zobowiązań podatkowych.

Kilkadziesiąt milionów litrów oleju w obrocie

Z zebranego materiału dowodowego wynika, że członkowie gangu mogli wprowadzić do obrotu co najmniej kilkadziesiąt milionów litrów oleju. Nielegalny handel maskowany był poprzez tworzenie nierzetelnej dokumentacji finansowo-księgowej. Tylko wstępne szacunkowe wyliczenia wskazują, że Skarb Państwa mógł być uszczuplony na blisko 500 mln zł. Z ustaleń śledztwa wynika, że gang mógł działać w latach 2007-2015 i wówczas jego członkowie mogli „wyprać” ok. 1,5 mld zł.

W wyjaśnieniu sposobu działania grupy, policjantom CBŚP wsparcia udzielają również funkcjonariusze Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego.

Zatrzymania z udziałem lubelskich policjantów

W środę, na polecenie prokuratora z Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie, policjanci z Zarządu w Rzeszowie, Białymstoku, Lublinie i WZPKiAT CBŚP, przy wsparciu policjantów z Wydziału w Rzeszowie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości , funkcjonariuszy z Lubelskiej i Podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej i Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie, przeprowadzili działania na terenie województwa mazowieckiego.

Policjanci zatrzymali 7 osób, którym przedstawiono zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, popełniania oszustw czy prania pieniędzy pochodzących z przestępstw. Decyzją sądu 7 podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych na okres 3 miesięcy.

Przeszukania i zabezpieczenie mienia

W ramach akcji funkcjonariusze przeszukali miejsca zamieszkania podejrzanych oraz siedziby podmiotów gospodarczych zabezpieczając telefony komórkowe, komputery, cyfrowe nośniki danych informatycznych oraz dokumenty, które będą poddawane dokładnej analizie. Zabezpieczono również ponad pół mln zł w różnej walucie, 4 kosztowne zegarki o łącznej wartości około 200 tys. zł, 3 ciągniki siodłowe marki DAF warte 1,5 mln zł, 3 luksusowe samochody o łącznej wartości blisko 2 mln zł. Ponadto ustalono mienie należące do podejrzanych w postaci nieruchomości o łącznej wartości blisko 30 mln zł.

Czynności dotyczące rozbicia zorganizowanej grupy przestępczej są wykonywane od kilku lat i łącznie występuje już 26 podejrzanych.

 

(źródło CBŚP)

10 komentarzy

 1. Ciekawe czy to wszystko było tak bardzo zgodne z prawem

  • Dziadek Józek (75 wiosen) ze "slamsowa"

   Jak handlowali z „braćmi” to było zgodne z prawem, ale jak z ruskimi, to grzech śmiertelny

 2. … wszystko co tanie to z radomia , ten diesel co kupowały lubelskie firmy też był tani

 3. Tyle kasy zarobili i nie uciekli z tego państwa tylko czekali aż ich złapią.

  • To się nazywa chciwość, nie masz dość. Dzięki temu udało się ich złapać i bardzo dobrze

 4. Mafia banderowska działa

 5. Dziadek Józek (75 wiosen) ze "slamsowa"

  Co tam olej techniczny kupowaliśmy już nawet pszenicę techniczną i to od „braci” !

 6. Za rządów PO takie sprawy były nie do wykrycia.

 7. To pewnie tańszy olej opałowy ,na którym kiedyś jezdzono ,jedynie trzeba było dodać oleju silnikowego, gdyż olej opałowy jest suchy i nie ma właściwości smarujących jak olej napędowy (ropa)

Z kraju

Sport