Czwartek, 02 maja 202402/05/2024
690 680 960
690 680 960

Społeczne obchody 79. rocznicy ukraińskiego ludobójstwa na Kresach (zdjęcia)

W poniedziałek po południu na skwerze Ofiar Wołynia odbyły się Społeczne obchody 79. rocznicy ukraińskiego ludobójstwa na Kresach. Wydarzenie było uzupełnieniem porannych obchodów państwowych, w których nie mogła wziąć udziału większość zainteresowanych ze względu na godziny pracy.

Na wydarzeniu organizowanym przez stronę społeczną przybyło około 150 osób. Odbyło się złożenie kwiatów przez przybyłe delegacje oraz wygłoszono kilka okolicznościowych przemówień.

– Wierzę, że przyszłoroczna 80. rocznica zbrodni banderowskiego ludobójstwa na kresach stanie się okazją do powszechnych solidarnych obchodów, które zostaną dostrzeżone i przez powściągliwe jak dotąd media głównego nurtu, a też czynniki rządowe i samorządowe, jubileusz ten stanie się okazją do masowych obchodów religijnych na skalę diecezji lubelskiej i innych diecezji polskich jednoczących się w modlitwie za setki tysięcy ofiar, które poniósł kościół na terenach diecezji łuckiej i archidiecezji lwowskiej – odczytano z listu prof. Włodzimierza Osadczego z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, a zarazem prezesa Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Kresowego.

– Nie ma naszej zgody abyśmy zapomnieli o tym ludobójstwie. Zgoda między naszymi narodami powinna być budowana, ale tylko i wyłącznie na prawdzie – dodał Michał Lichowski prezes Młodzieży Wszechpolskiej Lublin.

– Dziś na Białorusi i na Ukrainie obserwujemy dwie strony tego samego medalu, którego immanentną cechą jest niszczenie naszego dziedzictwa, naszych grobów. Na Ukrainie przez zapomnienie i na Białorusi przez fizyczną anihilację. Jest to obraz klęski projekcji naszej polityki zagranicznej w wymiarze historycznym – powiedział Rafał Mekler pełnomocnik wojewódzki Ruchu Narodowego, lider Konfederacji w Lublinie.

Przy okazji tego wydarzenia odbyła się także ogólnopolska akcja „Kwiaty Wołynia”, której celem jest upamiętnienie ofiar ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej poprzez rozdawanie mieszkańcom polskich miast kwiatów lnu symbolizujących tamte straszne dni. Akcja ta jest organizowana przez Ruch Narodowy w całej Polsce, na Lubelszczyźnie została przeprowadzona również w Zamościu, Chełmie, Białej Podlaskiej oraz w Puławach.

(fot. lublin112.pl)

20 komentarzy

  1. skoro takie święto, to dlaczego większość jakoś tak „niewyjściowo”, nie w garniturach, a krawat to już w ogóle nieliczni

    • Jak nie masz o czym pisać, to nie pisz, bo potem Mama będzie krzyczeć, że jej komputera używałeś.

  2. Nie od dzisiaj wiadomo, że tzw „narodowcy” i ich ruch są finansowani z Rosji. Bardzo mocno uaktywnili się w temacie Wołynia po wybuchu wojny, jednak siedzą cicho gdy pojawia się temat Katynia i zbrodni sowieckich na Polakach.

    • Zarówno Katyń jak i Wołyń upamiętniane są co roku. Masz dowody na finansowanie zawiadom służby. A ty co zrobiłeś by upamiętnić ofiary Katynia?

Z kraju