Środa, 04 grudnia 202404/12/2024
690 680 960
690 680 960

Specjalny system sprawdzi, kto nie stosuje się do zakazu ruchu. Kierowcy otrzymają zdjęcie z mandatem

Elektroniczny system rejestracji wjazdu pojazdów nieuprawnionych na teren Starego Miasta ma się niebawem pojawić w Lublinie. Ma on wykonywać zdjęcia kierowcom, którzy nie stosują się do przepisów. To skutkować będzie mandatem.

Próby uporządkowania ruchu na terenie Starego Miasta w Lublinie czynione są od wielu lat. Pomóc miały specjalne zezwolenia wydawane mieszkańcom i osobom uprawnionym, jednak to także nie przyniosło zamierzonego rezultatu. Nie brakuje bowiem kierowców, którzy nic sobie nie robią z zakazu wjazdu.

Pod koniec 2016 roku zamontowano kamerę, za pomocą której wypatrywano pojazdy nieprzestrzegające przepisów. Tylko w ciągu miesiąca wpadło kilkudziesięciu kierowców. Jednak to również nie było dobrym rozwiązaniem, gdyż wówczas zgodę na wjazd na Stare Miasto miało blisko 300 pojazdów. Dlatego też strażnicy miejscy musieli za każdym razem sprawdzać, czy numery rejestracyjne danego auta znajdują się na tej liście.

Niedawno pojawił się nowy pomysł. Miasto postanowiło stworzyć „Elektroniczny system identyfikacji pojazdów oraz kontroli wjazdu na Stare Miasto”. Będzie się on składał z dwóch specjalnych kamer, których zadaniem będzie rejestrowanie samochodów wjeżdżających oraz wyjeżdżających ze Starego Miasta.

Pierwsza z nich zlokalizowana będzie na kamienicy przy ul. Lubartowskiej, druga na ul. Olejnej. Zostaną one zintegrowane z systemem rozpoznającym tablice rejestracyjne oraz modułem zarządzającym listą pojazdów uprawnionych do wjazdu na teren Starego Miasta. Obecnie są to mieszkańcy oraz instytucje i firmy prowadzące tam działalność.

Czasowe zezwolenia otrzymują także organizatorzy wydarzeń kulturalnych i sportowych, firmy wykonujące prace budowlane a także nowożeńcy. Wjechać mogą też taksówki przewożące osoby niepełnosprawne jednak tylko i wyłącznie na czas odebrania lub odwiezienia danej osoby.

Zadaniem nowego systemu będzie raportowanie wjazdu nieuprawionych do tego aut na teren Starego Miasta. Każda tego typu sytuacja ma zostać udokumentowana za pomocą zdjęcia podobnego do tych z fotoradarów. Oprócz tego zarejestrowana będzie data i czas wjazdu i wyjazdu oraz lokalizacja wykroczenia. Do tego dochodzi numer rejestracyjny samochodu a także jego rodzaj, marka, model oraz kolor. Skuteczność rozpoznawania tablic rejestracyjnych została określona na poziomie co najmniej 95 proc.

W uchwale Rady Dzielnicy Stare Miasto w Lublinie czytamy, że początkowo na ten cel – ze środków rezerwy celowej – przewidywano 170 tys. zł. Michał Makowski zastrzega jednak, że ta kwota ma być niższa o 50 tys. zł, ponieważ zrezygnowano ze słupków pneumatycznych, na których miały być zamontowane kamery.

Obecnie ratusz oczekuje na oferty firm zainteresowanych zaprojektowaniem oraz budową elektronicznego systemu rejestracji wjazdu pojazdów nieuprawnionych na teren Starego Miasta w Lublinie.

(fot. GSV)

27 komentarzy

  1. Człowiek wyjdzie z ghetta, ghetto z człowieka nie wyjdzie

  2. Do póki nie zobaczę, to nie uwierzę. A uwierzę, gdy przejdę się Starym Miastem wolnym od samochodów.
    Samochód (a właściwie stary grat) powinien być w herbie tego miasta. I stać na klepisku, na którym kiedyś rosła winorośl.

  3. Przed 5 lat Miasto nie jest w stanie poradzić sobie z upilnowaniem ruchu na kilku uliczkach w centrum miasta, na które można wjechać tylko 1 wjazdem?

  4. Dostarczam towar restauracją na starym mieście.
    Taki firm i firemek jak ja są dziesiątki + duże sieci jak makro itp.
    Każdy dostawca ma kilka kilkanaście aut,
    Rotacja u mnie w firmie to co dwa lata nowe auto. Do tego zmiana tablic na obecnych bo leasingi się kończą.

    Ciekawe co na to nowy system…. ??

  5. „Wjechać mogą też taksówki przewożące osoby niepełnosprawne” – bo, gdyby nie było wyjątków, to by było zbyt proste. Czyli taxi będzie śmigało nadal.

  6. Plac Zamkowy zastawiony. Plac katedralny zastawiony. Czy nie lepszym pomysłem jest jednak zrobienie także z Rynku parkingu?

  7. Ocena: 0

    Aby pozostać niezauważonym trzeba oznaczyć wszelkie pojazdy tzw. gwiazdą dawidową co rzekomo jest symbolem nieistniejącego tworu (jak ten co ostatnio coś tam sobie wymyślił czerwony karzeł zaplutej reakcji). Jak to mówili starzy bywalcy „Wasze ulice nasze kamienice”

  8. Ocena: 0

    kolejne lata,
    kolejne „pomysly”,
    kolejne nasze pieniądze w błoto,
    kolejne podejście miejskich geniuszy i mędrców…

    tymczasem, obok w samym tylko kurniku „ratusz” zatrudnionych siedzi ponad 2000 biurw?

    Może postawcie na warcie tzw. „uchodzce”? ukhhry otrzymują za darmo mnóstwo naszych pieniędzy, dotacji, zasiłków…

    Za WSZYSTKO w/w płaci Polski podatnik-niewolnik.

  9. W zasadzie cieszy mnie to, dziwne że nie ma płaczu że tylko o kasę chodzi.
    Brawo, jeszcze raz brawo

  10. Ocena: 0

    Wystarczy, że tablica będzie nieczytelna, bo np. przykleił się liść i będzie można parkować za darmo 🙂

Z kraju

Polityka i społeczeństwo

Nauka i technologia