Czwartek, 18 kwietnia 202418/04/2024
690 680 960
690 680 960

Rusza siew łąk kwietnych w Lublinie. Wiele miejsc zielonych w mieście będzie omijanych przez kosiarki

W 9 miejscach na terenie Lublina będą do końca maja zasiane łąki kwietne. W kolejnych 23 miejscach ograniczone zostanie koszenie terenów zielonych w celu utworzenia naturalnych łąk kwietnych.

W Lublinie rozpoczęły się prace związane z zakładaniem łąk kwietnych. Obecnie tereny przeznaczone pod ich lokalizacje, są przygotowywane do wysiewu nasion. Różnokolorowe kwiaty pojawią się przy al. Unii Lubelskiej, ul. Nałęczowskiej, ul. Głębokiej, przy Zalewie Zemborzyckim, w wąwozie „Rury”, na rondzie im. Mokrskiego, przy ul. Bernardyńskiej, na pętli autobusowej przy ul. Wojciechowskiej oraz przy al. Wincentego Witosa. Łączna powierzchnia wysiewanych łąk kwietnych wyniesie 9305 m2. Wszystko ma być gotowe do końca maja.

Miasto postanowiło również, że kontynuowany będzie zapoczątkowany w ubiegłorocznej edycji Zielonego Budżetu program „Tu kosimy rzadziej”. Polega on na ograniczeniu koszenia terenów zielonych w celu utworzenia naturalnej łąki kwietnej. W tym roku program ten został rozszerzony o nowe lokalizacje, w wyniku czego w 23 miejscach w okresie letnim mieszkańcy zobaczą tabliczki informacyjne „Tu kosimy rzadziej”.

– Zrównoważone zarządzanie trawnikami to kierunek, w jakim będziemy podążać. Trawniki, jako podstawowy element terenów zieleni w mieście, odgrywają bardzo istotną rolę zarówno w kształtowaniu ładu przestrzennego, jak i warunków klimatycznych w mieście. Chcemy w pełni wykorzystać ich potencjał i w sposób przemyślany podchodzić do zabiegów pielęgnacyjnych. Utrzymując trawniki częściowo w formie naturalnych łąk kwietnych, a częściowo, gdzie to konieczne, w formie koszonej, chcemy wypracować pewien kompromis, który będzie godził różne potrzeby – mówi Hanna Pawlikowska, Miejski Architekt Zieleni.

Tereny, wyznaczone na naturalne łąki kwietne, to najczęściej rozległe trawniki, skarpy oraz szerokie pasy dzielące jezdnie. Rzadko koszona trawa wytwarza duże ilości biomasy, która oczyszcza powietrze z zanieczyszczeń pyłowych, pochłania CO2 oraz paruje, co istotnie wpływa na wilgotność powietrza. Trawniki, przy ograniczonym koszeniu, stają się enklawą bioróżnorodności, stanowią pożytek dla pszczół i innych zapylaczy oraz dają schronienie drobnym zwierzętom jak jaszczurki, żaby czy jeże. Rośliny zielne mają szansę zakwitnąć i wydać nasiona, dzięki czemu zmniejsza się procentowy udział traw i zieleniec przestaje być monokulturą.

W tym roku kosiarki będą omijać tereny znajdujące się przy ul. Roztocze; ul. Armii Krajowej; ul. Orkana; ul. Nadbystrzyckiej; przy skrzyżowaniu ul. Granitowej i al. Jana Pawła II; na pętli przy ul. Filaretów; na al. Solidarności – przy ul. Północnej, Prusa i na skarpie; przy ul. Poniatowskiego; na al. Tysiąclecia przy ul. Działkowej oraz przy Młynie Krauzego; na ul. Zamojskiej przy al. Unii Lubelskiej; na ul. Łęczyńskiej w stronę al. Tysiąclecia; przy ul. Doświadczalnej; ul. Graffa; Drodze Męczenników Majdanka; ul. Franczaka Lalka; al. Mazowieckiego; Al. Kompozytorów Polskich oraz przy ul. Szeligowskiego.

Rusza siew łąk kwietnych w Lublinie. Wiele miejsc zielonych w mieście będzie omijanych przez kosiarki

Rusza siew łąk kwietnych w Lublinie. Wiele miejsc zielonych w mieście będzie omijanych przez kosiarki

(fot. UM Lublin)

27 komentarzy

  1. kalian cala wykoszona na 5cm za 3 tyg bedzie pustynia , brawo UM Lublin co za matoły !

  2. sam nie wiem, jakoś mi się to bardziej kojarzy z zaniedbaniem, taki prl bis

Z kraju