Poniedziałek, 29 kwietnia 202429/04/2024
690 680 960
690 680 960

Rosja wstrzymała dostawy ropy do Polski rurociągiem „Przyjaźń”

W sobotę rosyjska ropa naftowa przestała być dostarczana do Polski przez rurociąg „Przyjaźń”. Decyzję Kremla skomentował Daniel Obajtek informując, że koncern w pełni jest przygotowany na działania Moskwy.

W sobotę Rosja wstrzymała dostawy do Polski ropy naftowej rurociągiem „Przyjaźń”. Prawdopodobnie jest to reakcja na ostatnio ogłoszony 10. pakiet sankcji nałożony na Rosję w związku z jej agresją na Ukrainę. Do działań tych odniósł się szef PKN Orlen Daniel Obajtek.

– Skutecznie zabezpieczamy dostawy surowców. Rosja wstrzymała dostawy ropy do Polski, na co jesteśmy w pełni przygotowani. Z Rosji pochodziło już tylko 10% surowca i zastąpimy go ropą z innych kierunków. To efekt dywersyfikacji, którą przeprowadziliśmy w ciągu ostatnich lat – przekazał Daniel Obajtek.

Szef Orlenu dodał również, że szerzej o dostawach ropy do Polski poinformuje podczas wtorkowej konferencji na temat projektów rozwojowych.

Rurociąg „Przyjaźń” to największy na świecie system rurociągów, łączący Syberię z Europą Środkową, wybudowany w latach 1960–1964 („Przyjaźń”-1) oraz 1969–1974 („Przyjaźń”-2). Rurociąg którego średnica wynosi do 1020 mm rozpoczyna bieg w Almietjewsku, biegnie poprzez Samarę i Briańsk, gdzie jedna z nitek (o średnicy do 800 mm) odchodzi do Windawy na Łotwie (Uniecza – Połock – Możejki – Windawa), a dalej do Mozyrza, gdzie rozdziela się na dwie nitki: północną, biegnącą przez Białoruś i Polskę (odcinek polski rozpoczyna się w Adamowie w województwie podlaskim) do Lipska w Niemczech, oraz południową, biegnącą przez Ukrainę, Słowację dwoma odgałęzieniami do Czech i Węgier.

W skład systemu wchodzi między innymi około 8900 kilometrów rurociągów (z czego 3900 km w Rosji), które w ciągu każdego roku transportują około 66,5 miliona ton ropy naftowej, w tym samą północną nitką około 49,8 miliona ton oraz 46 przepompowni, 38 przepompowni pośrednich, których farmy zbiornikowe zawierają 1,5 miliona m³ ropy. Rury na potrzeby projektu zostały wyprodukowane w Związku Radzieckim oraz Polsce, zaś elementy instalacji w ówczesnej Czechosłowacji. Budowa kosztowała prawie 400 milionów rubli, a na całej długości rurociągu ułożono prawie 730 000 ton rur. Wydobyto ponad 15 milionów metrów sześciennych ziemi. Rurociąg przekroczył 400 barier wodnych, w tym 45 głównych rzek oraz ponad 200 linii kolejowych i dróg.

(fot. pixabay.com)

43 komentarze

  1. No teraz nas czeka – diesel na stacjach po 5zł, gaz po 2zł. PB to może za darmo? . Jak żyć z takimi cenami… Obajtek pokaż, że potrafisz!

Z kraju