Piątek, 12 kwietnia 202412/04/2024
690 680 960
690 680 960

PSL ostro o Urzędzie Marszałkowskim i tłustych kotach z PiS. Zapowiedziano audyt wydatkowania środków publicznych

Mianem prywatnego folwarku Prawa i Sprawiedliwości nazwali Urząd Marszałkowski politycy PSL. Zarzucili członkom tej partii dbanie o swoje interesy a nie o interes województwa.

W środę minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman, radny sejmiku i kandydat na burmistrza Ryk Grzegorz Kapusta a także kandydaci do sejmiku Andrzej Romańczuk oraz Jakub Stefaniak zwołali konferencję, podczas której poruszyli sprawę zbliżających się wyborów samorządowych. Jak wskazywali, popularne hasło z wyborów parlamentarnych: „Albo trzecia droga albo kolejna kadencja PIS-u” znów stało się aktualne. Zwłaszcza, iż pojawiła się możliwość zawiązania przez Prawo i Sprawiedliwość koalicji z Konfederacją.

Politycy wyjaśniali, że Konfederacja to dziś twarz Brauna, który w sposób skuteczny próbuje rozbijać wspólnotę narodową, patrzy na wschód i tam widzi swoich idoli. Natomiast twarzą Prawa i Sprawiedliwości jest komisarz Janusz Wojciechowski, któremu udała się rzecz niebywała, ponieważ połączył rolników w protestach przeciwko temu, co zaplanował i co niestety wdrożył. A teraz rolnicy przez to protestują jak Europa długa i szeroka.

Tu przypomniano, że w 2021 roku Janusz Wojciechowski przyznał, że to on stoi za stworzeniem Europejskiego Zielonego Ładu. W mediach społecznościowych wyjaśniał nawet, że to nie elity brukselskie nadają jemu ton, lecz on nadaje ton brukselskim elitom. Dodał, iż wzorce czerpał z programu rolnego PiS z 2019 roku.

– W województwie lubelskim rozpasana władza PiS-u, którą mogliśmy obserwować w ciągu ostatnich ośmiu lat za sprawowania ich rządów na poziomie centralnym, teraz jako cała armia tłustych kotów, która w ubiegłym roku przegrała wybory, patrzy naprawdę z utęsknieniem na Urząd Marszałkowski i Samorząd Województwa Lubelskiego. Województwo lubelskie w ciągu najbliższych 5 lat albo będzie się rozwijało, dzięki środkom europejskim, które obecnemu rządowi udało się odblokować, albo to województwo poprzez Urząd Marszałkowski i sejmik dalej będzie karmiło tłuste koty, które jak się okazuje były nie tylko w różnego rodzaju instytucjach centralnych lecz także w Urzędzie Marszałkowskim i w sejmiku – mówił Krzysztof Hetman wskazując, iż o to tak naprawdę toczy się gra w wyborach samorządowych.

Grzegorz Kapusta poruszył zaś sprawę nagród przyznawanym pracownikom przez władze województwa. Przypomniał, że jest radnym czwartej już kadencji, jak też był wicemarszałkiem, więc doskonale zna sytuację dotyczącą nagradzania załogi. Wskazał tu dyrektorów, którzy potrafili w skali roku zarobić nawet 427 tys. zł. Sytuację tą określił pytaniem, czy słowa prawo i sprawiedliwość w wydaniu PiS mają jeszcze sens i właściwą formę. Jego zdaniem priorytetem było nakarmienie swoich tłustych kotów i zadbanie o siebie, gdyż nic nie miało wspólnego z nagradzaniem dobrej pracy.

– Teraz w Urzędzie Marszałkowskim mamy skrajności. Jako wicemarszałek również przyznawaliśmy nagrody i premie, ale na przestrzeni ostatnich lat pula nagród wzrosła dwukrotnie z 6,5 mln do 12 mln zł. Patrząc w ten sposób wydaje się to korzystne, że pracownicy zarabiają więcej. Jednak patrząc jednostkowo okazuje się, że jedni odbierali 100 zł premii inni kilkadziesiąt tysięcy złotych. Pozostaje pytanie, jaką politykę prowadzi marszałek – mówi Grzegorz Kapusta.

Andrzej Romańczuk dodał, iż radni Prawa i Sprawiedliwości świetnie zadbali o swoje interesy. Większość z nich uzupełniała swoją dietę zasiadając dodatkowo w radach nadzorczych a nawet w zarządach spółek skarbu państwa. Ma to wskazywać na ewidentny skok na kasę i dbanie o wpływy środków finansowych do swoich kieszeni. Dodał, że osoby te w tym czasie wykonywały mandat radnego, dla którego to dobro województwa powinno być najważniejsze.

Natomiast Jakub Stefaniak dodał, iż Prawo i sprawiedliwość – sprawiedliwość ma tylko w nazwie. Wyjaśnił, że nie da się tego inaczej określić, kiedy to za tą samą pracę urzędnik dostaje 100 zł a dyrektor kilkadziesiąt tysięcy złotych. Poruszył też wątek zadłużenia lubelskich szpitali. Wskazał, że długi przekroczyły już miliard złotych. Na czele niechlubnej listy jest szpital wojewódzki przy al. Kraśnickiej. Wyjaśnił, iż dyrektor tej placówki także jest na liście beneficjentów nagród marszałka.

Politycy zapowiedzieli, że jeżeli społeczeństwo zadecyduje w wyborach o zmianie władzy także na tym stopniu, wówczas przeprowadzony zostanie audyt gospodarowania środkami publicznymi a jego wyniki zostaną przedstawione mieszkańcom województwa.

40 komentarzy

 1. dla koryta zrobia wszystko z kazdym od dziesiatek lat nawet karpisnkiego do brukseli z wiezienia awansowali -szok totalny upadek regul zasad moralnosci

 2. PSL to taka kurtyzana polityczna, służyli komunie, a teraz służą Tuskowi i popierają zielony ład, zobaczcie jak głosowali w parlamencie europejskim i ono śmią nazywać się partią rolników, tfuuu wasze niedoczekanie.

 3. Hetman – pierwszy cwaniak od zielono listkowców niech oPOwiada o dilu , który wywinął na „życzenie” gefraitera Hyżego niby to wracając z sutej delegacji w Brukselce i mamiąc wybiorców , że korytko osła z Wiejskiej jest dla niego wazniejsze bo to tu będzie teraz „walczył” o sprawy polskie . Teraz zaś znów rozpoczyna mamienie i szczucie bo trzeba się dobrać do następnego koryta obiecankami i „patriotyzmem” żeby w czerwcu olać to wszystko i POwrócić do koryta głównego w Brukselce robiąc tym samym miejsce przy korycie polskim kolejnym kolesiom ” z lepkimi łapami ” i prywatą ponad wszystko. Wybiorco włącz mózg bo kręcą tobą jak kocim ogonem – cwaniaczki z szemranego towarzystwa .
  ONI będą mieli dobrze a że Ty nie będziesz miał co zjeść , ubrać i gdzie mieszkać – IM TO WISI !!!

 4. Kuba jakiś mocno wczorajszy…

 5. Pesel ma wychudzone koty,jak pan AR,ex starosta,kandydat na marszałka.

 6. Gonić zetesel, jak najdalej.

 7. Psom bym prędzej uwierzył niż im.

 8. Tuczników większych niż psl nie ma ,knury Warchoły to jest psl

 9. zazdroszczą im bo zostali pogonieni na kilka lat, nawet jeśli coś tam jest na rzeczy w pisie to akurat psl jako ostatni powinien sięwypowiadać na takie tematy jak „tłuste koty”, bo zdaje się najwięcej mają na sumieniu, a ten Hetman to idzie w ślady Tuska, już minę ma podobną, zieje zgorzknieniem i nienawiścią, nauczył się już ładnie kłamać, zasługuje na wysokie stanowisko przy Tusku

 10. Panowie z PSL, czy wy wiecie o czym mówicie? Przecież w Urzędzie Marszałkowskim było przez 8 lat zielono jak na łące od waszych ludzi. Dziwne, że Stawiarski ich nie wywalił. A gdzie pracował i na jaki stołku asystent pana Hetmana? W Urzędzie Marszałkowskim, a teraz dostał jeszcze bardziej tłustą posadkę. Chcecie rozliczać za nieprawidłowości? Zacznijcie od waszych ludzi. Wielu powinno siedzieć i mieć zakaz zajmowania stanowisk za defraudację majątku i pieniędzy.

Dodaj komentarz

Wiadomości z info112