Środa, 28 lutego 202428/02/2024
690 680 960
690 680 960

Przysięga Terytorialsów w Parczewie (zdjęcia)

W sobotę, 29 października, na Placu Wolności w Parczewie słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedziało 46 żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”. Nowi żołnierze niebawem rozpoczną służbę w batalionach w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Kraśniku i Zamościu.

Przysięga w Parczewie była siódmą w tym roku i czterdziestą czwartą w historii Lubelskiej Brygady OT. Uroczystość licznie zgromadziła mieszkańców Parczewa, żołnierzy i ich rodziny oraz przedstawicieli lokalnych władz, służb mundurowych i duchowieństwa.

Podczas uroczystości dowódca 2 Lubelskiej Brygady OT płk Tadeusz Nastarowicz odczytał list ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka skierowany do nowo zaprzysiężonych żołnierzy.

– Składając dziś przysięgę wojskową podejmujecie się służyć Polsce zgodnie ze wspaniałymi żołnierskimi wartościami, jakimi są odwaga, wierność i honor. Z dumą i odpowiedzialnością kontynuować będziecie tradycje polskich formacji niepodległościowych, wywodzących się z Armii Krajowej, której 80. rocznicę powstania obchodziliśmy w tym roku. Wierzę, że okażecie się godni tego zaszczytu, podobnie jak zaufania, którym całe Wojsko Polskie cieszy się w naszym społeczeństwie – napisał minister Błaszczak.

Przysięgę na sztandar 2 LBOT tym razem złożyło 46 żołnierzy – mieszkańców Lubelszczyzny. Ukończyli oni z powodzeniem 16-dniowe szkolenie podstawowe i niebawem rozpoczną służbę w jednym z pięciu batalionów 2 LBOT, rozlokowanych w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Kraśniku oraz Zamościu. Ochotnicy stanowią swoistą mieszankę doświadczeń, kompetencji i zainteresowań, wśród nich można spotkać przedstawicieli różnych zawodów i grup społecznych, wszystkich łączy jednak chęć zaangażowania się na rzecz bezpieczeństwa Ojczyzny i lokalnej społeczności, z której sami się wywodzą.

Jednym z nowo zaprzysiężonych jest szer. Iga Witeska.

– Jestem z Kraśnika, będę służyć w kraśnickim batalionie, szkolić się i pomagać w terenie w którym mieszkam i z którego pochodzę. To właśnie otwarcie batalionu w moim mieście i formuła WOT, która daje możliwość pogodzenia życia prywatnego i zawodowego ze służbą wojskową spowodowały, że podjęłam decyzję i wzięłam udział w szkoleniu podstawowym. Szkolenie zaskoczyło mnie intensywnością, i tym bardziej cieszę się, że dałam radę. Z dumą będę nosić mundur żołnierza Wojska Polskiego będąc przykładem dla mojej czternastoletniej córki – powiedziała po ceremonii.

Tuż po oficjalnej uroczystości odbył się piknik wojskowy, podczas którego mieszkańcy Parczewa i przybyli goście mogli obejrzeć sprzęt i wyposażenie 2 Lubelskiej Brygady OT, a także ciężki sprzęt 1 Warszawskiej Brygady Pancernej im. Tadeusza Kościuszki. Z kolei żołnierze 23 batalionu lekkiej piechoty z Białej Podlaskiej przeprowadzili dynamiczny pokaz wyszkolenia z wykorzystaniem środków pozoracji pola walki.

Przysięga Terytorialsów w Parczewie (zdjęcia)

Przysięga Terytorialsów w Parczewie (zdjęcia)

Przysięga Terytorialsów w Parczewie (zdjęcia)

Przysięga Terytorialsów w Parczewie (zdjęcia)

Przysięga Terytorialsów w Parczewie (zdjęcia)

(fot. LBOT)

20 komentarzy

 1. Jasne… Jacy to wszyscy kochający nasz kraj..
  Lat temu naście inwalidów by z siebie zrobili żeby do wojska nie iść dziś Wielcy Zuchy…
  Prawda jest inna wojsko to przedszkole za dobre pieniądze bo roboty nie ma i baby się jeszcze garną tam zamiast do garów No fakt będą mieli chłopcy towar na miejscu
  Pozdrawiam tą śmieszną władzę i całe wojsko

 2. 16 dni szkolenia , do czego oni się nadają ?

 3. Ciekawe ilu z nich zostało by w razie wojny,5- 10% ? Oczywiście o wyszkoleniu już nie ma co wspominać paranoja

 4. Jak ZAWODOWI na to patrzą to ich telepie.
  Kiedyś to się nazywało harcerstwo … a teraz wojsko.

  Jaka władza, takie wojskie …
  WSTYD

  • Zawodowi masowo rezygnują ze służby, bo się okazało, że służba to zbyt duże poświęcenie…żeby zaraz nie było, że tylko ochotnicy z WOT Wam rodziny będą ratować…bo Wy będziecie przechodzić podstawowe szkolenie…zanim traficie na front

 5. Witam znowu to pseudo wojsko no raczej przedszkolaki w mundurach .Jak ze ze po 14 dniach jest się kapralem ? kiedy za moich czasów by nim zostać trzeba było się nieźle napocić ale tez przejść konkretne szkolenie w szkole .Ci wojacy gdy tylko zaczyna wybuchać prawdziwe pociski zaczyna się wojenna jatka w postaci rannych i zabitych to będą wiali z pełnymi gaciami .Takiej formacji nigdy być nie powinno szkoda kasy i sprzętu.To jest wojsko nie na wojnę ale defilady i zbierania śmieci po lasach czy tez padliny dzików

 6. Ilu znacie terytorialnie osobiście? Ooo ani jednego zapewne skoro takie głupoty piszecie. W większości są to ludzie z pasją i z własnych pensji dokładają do sprzętu, szkoła się ile mogą, i obyśmy się nie musieli się przekonać do jakich poświęceń są zdolni i co umieją. Tacy co idą tam dla tej mizernej kasy odpadają w pierwszych miesiącach.

 7. to tylko zabawa w żołnierstwo … WOT nie ma nic wspólnego z wojskiem, to jedynie wsiowa żołnierka !!! ale żołd jest i chwalimy panoczka, który daje coś z nic !!!!

  • Ile jest żołdu?

   • ( ͡° ͜ʖ ͡°) Chichot Losu

    Ponoć 4,5 tys. na żołnierską łapkę.

    • Najpierw poczytaj, nie pisz głupot. Miesięcznie to niecałe 750 zł. Tu są ludzie, którzy chcą tu być, szkolić się…Musisz zdać sobie sprawę, że niewielu z tak tu licznie krytykujących będzie stać, żeby przekupić pogranicznika i uciec na zachód.

     • Ludzie nie mający pojęcia najwięcej mają do powiedzenia, 4.5 tys żołdu?przedszkole a nie żołnierze?zawsze mogą pójść i samemu się wykazać i być prawowitym żołnierzem, tylko jaja trzeba mieć. Masz rację 700 zł mają z tego miesięcznie, a są to czasem też ludzie którzy się uczą jeszcze i czekają na możliwość aby pójść dalej za ciosem

 8. Jezu, ludzie, kto wam broni pójść? I pobierać ten wg was żołd w wysokości 4.5 tys? Mają parę groszy z tego bo to nie są zawodowi żołnierze, ale zawsze może wy pójść brać te „4.5 tys”. Przecież każdy może. Najlepiej wypowiadać się jak się nie ma zielonego pojęcia o tym kto kim jest i jakie ma pasje. Nie pozdrawiam

Z kraju

Polityka i społeczeństwo