Niedziela, 21 lipca 202421/07/2024
690 680 960
690 680 960

Przewrócił się autobus przewożący wycieczkę, wiele osób zostało rannych. Służby doskonaliły swoje umiejętności (zdjęcia)

Służby ratunkowe z terenu powiatu lubartowskiego brały udział w niezwykle realistycznych ćwiczeniach związanych ze zdarzeniem masowym. Zadania, jakie przed nimi postawiono, nie były łatwe, jednak mogą się wydarzyć w każdej chwili. Wtedy niezbędne jest opanowanie oraz podejmowanie właściwych decyzji.

W czwartkowe popołudnie na drodze gminnej prowadzącej do miejscowości Brzeziny w gminie Lubartów, przeprowadzone zostały ćwiczenia służb ratunkowych związane ze zdarzeniem masowym. Ich celem było sprawdzenie skuteczności alarmowania, dysponowania oraz współpracy sił i środków Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych jak również doskonalenie współpracy pomiędzy służbami uczestniczącymi w akcji ratunkowej czyli straży pożarnej, ratownictwa medycznego oraz policji. Chodziło też o doskonalenie budowy zaplecza logistycznego na terenie prowadzonych działań oraz sprawdzenie umiejętności i wyszkolenia strażaków ratowników podczas działań ratowniczych związanych z segregacją i ewakuacją osób poszkodowanych.

Ćwiczenia były niezwykle realistyczne a do ich przeprowadzeniu użyto zarówno pojazdów jak też pozorantów. Chodziło o to, aby strażacy musieli wykonywać poszczególne czynności w warunkach jak najbardziej zbliżonych do prawdziwych działań. Scenariusz przewidywał wypadek drogowy z udziałem czterech pojazdów, z czego jeden to autobus przewożący wycieczkę. Wypełniony pasażerami pojazd przewrócił się a następnie przewróciło się na niego drzewo. Jakby tego było mało, rozbite auto osobowe, również przygniecione drzewem, uniemożliwiało dojazd służb ratunkowych. Z kolei z innego auta wypadła butla gazowa, która uległa rozszczelnieniu. Część uczestników wypadku zaczęła się w szoku oddalać. Także ratownicy mieli naprawdę ciężkie zadanie aby opanować sytuację.

W ćwiczeniach uczestniczyli strażacy z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej w Lubartowie a także z jednostek OSP: Brzeziny, Firlej, Niedźwiada, Wólka Rokicka, Kock, Samoklęski, Przytoczno, Michów, Ostrów Lubelski i Nowa Wola. Do tego ratownicy medyczni z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Lublinie i Pogotowia Ratunkowego SP ZOZ Lubartów oraz funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Lubartowie. Działaniom służb bacznie przyglądali się m.in. Starosta Lubartowski Ewa Zybała, Sekretarz Urzędu Gminy Lubartów Katarzyna Brzozowska, Wojewódzki Koordynator Ratownictwa Medycznego Adrian Ząbek czy też Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Lubartowie Marek Bocian.

(fot. PSP Lubartów)

4 komentarze

  1. ale to biedne Punto 🙁 pewnie zrobiłoby jeszcze wiele kilometrów 😀

  2. No i ciekawe, które szpitale w realu byłyby w stanie przyjąc tylu rannych, jak wiecznie są mega kolejki na SORach, a w oddzialach nigdy nie ma miejsc.

  3. Rannych ograniczyli do minimum żeby domy pogrzebowe mogły się sprawdzic

  4. Dlaczego tytuł zaczęliście od opisu a dopiero potem że służby ćwiczyły. Fajne te clickbaity. W kolejnym serwisie ta sama akcja tak samo zatytułowana

Z kraju

Sport