Niedziela, 22 czerwca 202522/06/2025
690 680 960
690 680 960

Prawie tysiąc osób oszukanych w całym kraju na ponad 1 mln złotych (zdjęcia)

Funkcjonariusze Zarządu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości w Łodzi rozbili przestępczą działalność, której celem było wyłudzenie ponad 1,1 miliona złotych od 992 osób. Sprawcy, prowadzący 20 fałszywych sklepów internetowych, zostali zatrzymani. Za wyłudzenia i pranie pieniędzy grozi im kara do 12 lat pozbawienia wolności.

Funkcjonariusze Zarządu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości w Łodzi prowadzą śledztwo w sprawie masowego wyłudzenia pieniędzy od 992 osób. Sprawa, nadzorowana przez Prokuraturę Regionalną w Łodzi, dotyczy wyłudzenia kwoty ponad 1 miliona 100 tysięcy złotych w związku z rzekomą sprzedażą niedostarczonych towarów na 20 fałszywych sklepach internetowych. Podejrzani o te przestępstwa są dwie osoby: 34-letnia kobieta oraz jej 36-letni partner. Para usłyszała zarzuty dotyczące wyłudzenia oraz prania pieniędzy. Grozi im kara pozbawienia wolności nawet do 12 lat.

Przestępczy proceder oparty na fałszywych ofertach

Z ustaleń śledczych wynika, że podejrzani wykorzystywali różne portale internetowe do zamieszczania ofert pracy, w których pozyskiwali dane osobowe oraz skany dowodów tożsamości od osób zainteresowanych zatrudnieniem. W ten sposób, jak ustalono, wyłudzili dane nawet od 40 osób, co pozwoliło im na zakładanie kont bankowych do celów przestępczych.

W następstwie tego procederu, podejrzani zaczęli prowadzić fałszywe sklepy internetowe, oferujące szeroki wachlarz produktów, takich jak meble ogrodowe, artykuły dziecięce czy zabawki. Oferty te były często sezonowe, dostosowane do aktualnych potrzeb rynkowych, np. promując klocki z gwarancją dostawy przed Świętami Bożego Narodzenia. Ich ceny były znacząco niższe od rynkowych, co przyciągało dużą liczbę kupujących.

Metoda działania przestępców

Po opublikowaniu ofert sprzedaży na internetowych platformach, podejrzani udostępniali numery rachunków bankowych do wpłat. Po otrzymaniu pieniędzy, środki te były szybko przekazywane na kolejne konta, a następnie wypłacane gotówką przy użyciu bankomatów obsługujących płatności BLIK. Fałszywe sklepy internetowe prowadzone były tylko przez kilka dni, aby jak najszybciej zniknąć z sieci, zanim klienci zorientowali się, że zamówione towary nigdy nie dotrą.

Skala działania i straty finansowe

Podejrzani przeprowadzili przestępczy proceder głównie w trzech miastach: Gdyni, Gdańsku i Warszawie. Działalność ta jednak miała zasięg ogólnopolski, a ofiary wyłudzeń pochodziły z różnych regionów kraju, w tym z Łodzi i innych miejscowości województwa łódzkiego.

Przyznanie się do winy

Podczas przesłuchań, para podejrzanych przyznała się do popełnienia przestępstw. Warto dodać, że oboje byli wcześniej karani, a aktualnie odbywają kary pozbawienia wolności za inne przestępstwa.

Śledztwo w tej sprawie nadal trwa, a funkcjonariusze CBZC kontynuują analizowanie materiału dowodowego. W związku z powagą czynu, podejrzanym grozi kara pozbawienia wolności nawet do 12 lat.

9 komentarzy

  1. na wiejskiej piorą a nie zwykli ludzie

  2. Jak można założyć konto w banku na kogoś?

    • Takie banki mamy. Forsę z tych założonych falszywie kont powinny zwrócić banki.

  3. udawał trupa a teraz chroni się za immunitetem

  4. Z tego maja taka kasę ze nie muszą sie martwic tym ze nie będą mieli czystej kartoteki. Nie potrzebują być u nikogo zatrudnieni. Wyjdą i będą robić to samo tylko przemyśla sobie temat i będą robić to lepiej i np. z Hiszpanii co by było ich trudniej znaleźć. A inni będą ciułać na kredyt 30 lat na 30 metrów w bloku… taka prawda. A nawet jak sie zatrudnia gdzieś za minimalna krajowa to komornik nic nie zdejmie z nich.

  5. Ocena: 1

    a co z pralnią romana?

  6. Ocena: 0

    Dobrze, że ich złapali. Moze jakiś madry sędzia się znajdzie i ich wsadzi na parę lat choć trochę!!!

    • Jak mają kase to i będą mieli na papuge. Przesłuchaj 1000 osób… wypuszczą ich po cichu i dostaną zakaz opuszczania kraju. I będą kombinować, zwolnienia lekarskie, etc. A ludzie będą musieli brać wolne w pracy żeby pójść do sądu i złożyć zeznania… daje na to dobre 3-4 lata żeby zgromadzić zeznania. Może za 10 lat po kasacjach, etc. dostaną rok w zawiasach 😉

  7. juz myslalem ze chodzi o tych co głosowali w wyborach prezydenckich 🙂

Dodaj komentarz

Z kraju

Lubelski biznes

Biznes i handel

Sport

Polityka

Zdrowie i styl życia

Nauka i technologia