Pożar lasu na Roztoczu. Z ogniem walczyli strażacy, na pomoc ruszyły samoloty

W ubiegłym tygodniu spaliła się część lasu w gminie Susiec na Roztoczu. Przyczyny pojawienia się ognia wyjaśniają teraz policjanci. Spłonęło ponad 6 ha poszycia oraz lasu.

Wszystko zaczęło się od sygnału przypadkowej osoby, która dostrzegła dym na tle lasu. Od razu powiadomiona została straż pożarna. Jak ustalono, pożar miał miejsce w okolicach miejscowości Nowiny, w kompleksie leśnym Nadleśnictwa Józefów, na terenie Leśnictwa Kalina.

Na miejsce zadysponowane zostały zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej z Tomaszowa Lubelskiego, oraz OSP Majdan Sopocki. Po przybyciu na miejsce pożaru kierujący działaniem ratowniczym stwierdził, że pożarem objęte jest ok. 5 ha lasu. Dlatego te do pomocy wezwano kolejne zastępy strażaków z OSP Oseredek, OSP Grabowica, OSP Kunki, OSP Bełżec I, OSP Bełżec II oraz OSP Majdan Górny.

Ze względu na silny wiatr,który sprawiał, że ogień wciąż się rozprzestrzeniał, do pomocy ruszyli pracownicy nadleśnictwa. Wykonali oni pasy w ziemi, dzięki którym rozwój pożaru udało się częściowo ograniczyć. Jednocześnie z samolotów typu Dromader, stacjonujących na lotnisku w Radawcu, dokonywano zrzutów wody na płonący las.

Pożar udało się zlokalizować po blisko 2 godzinach. Sama akacja gaśnicza zakończyła się po 5 godzinach i 40 minutach. Uczestniczyło w niej 10 zastępów straży pożarnej, łącznie 52 strażaków. W wyniku działania ognia spaleniu uległo 6,7 ha poszycia leśnego i upraw leśnych, nadpaleniu uległy także drzewa. Przyczyny i okoliczności powstania pożaru wyjaśniają teraz policjanci.

(zdjęcia: bryg. Jacek Zwolak KP PSP Tomaszów Lubelski, OSP KSRG Majdan Górny)
2018-04-24 20:29:38

Zobacz również

Jeden komentarz

  1. Jak widać nie tyle lasu co ciekawego terenu, czyt. „działki”. Za wypalanie, powinni obcinać ręce.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Pobiegnij leśnym szlakiem w szczytnym celu
Wyprawa – „Uroczyska pogranicza zapomniane cmentarze Polesia”
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Spotkanie autorskie z Joanną Brodzik – „Umami. Opowieści i przepisy”
European Teqball Tour w Chełmie (wideo)