Czwartek, 28 marca 202428/03/2024
690 680 960
690 680 960

Ponad milion strat po przejściu trąby powietrznej. Wojewoda przekazał pierwsze pieniądze dla poszkodowanych

Na terenie gminy Wojciechów nadal trwają prace straży pożarnej i wojska przy usuwaniu skutków wtorkowej trąby powietrznej. Przemysław Czarnek przekazał na konto urzędu gminy pierwsze pieniądze na wsparcie dla poszkodowanych.

Wtorkowa trąba powietrzna, która przeszła przez teren gminy Wojciechów uszkodziła 90 budynków. Silny wiatr zniszczył m.in. dachy, drzewostan, sprzęt rolniczy, zaparkowane pojazdy, słupy energetyczne, niektóre z budynków został zrównane z ziemią. Ze wstępnych szacunków wynika, że żywioł wyrządził straty na ponad milion złotych.

Ponad trzysta osób, strażaków i żołnierzy WOT, pomaga z usuwaniu skutków trąby powietrznej. Zabezpieczono m.in. 29 domów mieszkalnych. Do gospodarstw odciętych od energii elektrycznej dostarczono agregaty prądotwórcze, plandeki i wodę pitną.

W niespełna dobę po przejściu trąby powietrznej w gminie Wojciechów wojewoda lubelski Przemysław Czarnek przekazał na konto urzędu gminy pierwsze pieniądze na wsparcie dla poszkodowanych. Na początek kwota 192 tys. zł trafi do 32 rodzin, którym żywioł odebrał dobytek. Środki wśród mieszkańców będzie teraz rozdysponowywał wójt.

– Na chwilę obecną jest 90 budynków uszkodzonych w różnym stopniu, z czego 29 mieszkalnych. Wszystkie nadają się do zamieszkania jak usłyszałem od Inspektora Nadzoru Budowlanego, wszystkie są zabezpieczone. Na miejscu pracuje 60 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, kilkudziesięciu a w niektórych momentach ponad 100 strażaków. Prąd w 95% ma być dzisiaj przywrócony, co najważniejsze pracują prężnie pracownicy firm ubezpieczeniowych, w tym PZU, które postawiło mobilny punkt obsługi i jak słyszę od mieszkańców ustały problemy, które mi wczoraj na gorąco zgłaszano, z kontaktami z innymi ubezpieczycielami więc to wszystko idzie w dobrym kierunku – informował wczoraj wojewoda Czarnek.

Pomoc poszkodowanym zaoferowały pobliskie samorządy oraz parafie. Trwa również szacowanie strat w uprawach na terenach dotkniętych żywiołem.

(fot. wideo lublin112.pl)

5 komentarzy

  1. Lubelski Koziołek

    Kto się ubezpieczył ten frajer.

  2. Poszkodowani mają wyjątkowe szczęście, że tuż przed wyborami spotkało ich nieszczęście. Jakby to nie było w roku wyborczym, to pies z kulawą nogą by się nimi nie zainteresował.

  3. Coś nisko wycenili straty. Ogrom zniszczeń jest dużo większy niż mln złotych. Koszt remontu średnio uszkodzonego budynku mury +dach (robocizna i materiały) to przynajmniej 50-60 tyś. a takich budynków jest dziesiątki. Części budynków nawet nie opłaci się remontować, pójdą do rozbiórki. Do tego uszkodzone maszyny i pojazdy.

  4. Mickey66 masz rację, ale to musiało by być jakieś 16 do 4 lat temu, kiedy to rządzący byli zajęci dożynaniem ,,watahy: a mieli w d… społeczeństwo. Tragedia i straty są ogromne, proponuję wycieczkę, a może i pomoc ofiarom tej klęski żywiołowej. Byłem, widziałem. Horror.
    Upolitycznianie pomocy jest nie na miejscu.

  5. Chyba miliard

Z kraju