Sobota, 20 kwietnia 202420/04/2024
690 680 960
690 680 960

Polska i Ukraina wspólnie będą pracować nad rozwiązaniem wrażliwych kwestii dot. pamięci narodowej

Współpracę utrzymaną w duchu wzajemnego szacunku i zrozumienia przy rozwiązywaniu wszystkich ważnych i wrażliwych kwestii związanych z pamięcią narodową obu państw zakłada podpisane w środę w Kijowie memorandum pomiędzy Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego a Ministerstwem Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy o współpracy w obszarze pamięci narodowej.

W dokumencie podpisanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego oraz Ministra Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy Oleksandra Tkaczenkę Polska i Ukraina zadeklarowały dążenie do rozwijania współpracy oraz podkreśliły znaczenie przyjaznych stosunków i zaufania między stronami w zakresie zachowania pamięci narodowej.

Zgodnie z memorandum, w pierwszej kolejności zostanie powołana polsko-ukraińska grupa robocza, której celem będzie wypracowanie konkretnych procedur prowadzenia i rozwiązywania wszystkich wrażliwych kwestii z zakresu pamięci narodowej, w tym dotyczących poszukiwań, ekshumacji, pochówków, upamiętnień, rekonstrukcji oraz ochrony miejsc upamiętnień i pochówków. Grupie roboczej przewodniczyć będą wiceministrowie kultury obu krajów, a jej członkami będą eksperci i przedstawiciele odpowiednich instytucji państwowych.

Memorandum weszło w życie z dniem podpisania. Jego praktyczna realizacja rozpocznie się po zakończeniu działań wojennych na Ukrainie, ale strony nie wykluczają wcześniejszych działań w tym zakresie o ile będzie to możliwe.

Polska i Ukraina wspólnie będą pracować nad rozwiązaniem wrażliwych kwestii dot. pamięci narodowej

(fot. Krystian Maj/KPRM, źródło MKiDN)

34 komentarze

 1. Dziękuję. Nigdy Ukrainiec nie będzie dla mnie bratem.

  • dziadek co dawno już nie umarł

   … wystarczy że już jest utrzymankiem… tak jak nas wszystkich…
   Już widzę jak benderowcy pozwalają zrobić na ukrainie cokolwiek w sprawie Wołynia…

 2. Użyeali w 1943 gumowe widły i siekiery

 3. Polacy za Wołyń” będą przepraszać?

 4. Polska "Winkelriedem narodów"

  Niech się jeszcze oplotą końcówkami. Kiedy w Polsce język ukraiński stanie się oficjalnym językiem urzędowym i będzie obowiązkowy od szkoły podstawowej?

 5. Towarzysz prezydent Kwaśniewski przepraszał Żydów, że ich Niemcy w Jedwabnem spalili, to”siostry” i „bracia” każą nam się za Wołyń przepraszać

  • Nie za to przepraszał ,że Niemcy ich spalili ale za to, że niektórzy Polacy pomagali w tym mordzie. Nie pisz głupot!

 6. Właśnie? Za wołyń przepraszać? Zamknąć pinokia

 7. A co z ziemią na Wołyniu która należała do Polaków ? ludzie mieli tam własność i uciekli tak jak stali ,dlaczego przez tyle lat żadnych odszkodowań dla wypędzonych nie dostaliśmy?

  • A co z ziemią niemiecką też mamy oddać? Bo idąc twoim tokiem myślenia to też musimy zapłacić Niemcom odszkodowanie za ich ziemię
   Zamiast tworzyć nową historię to ludzie będą dalej siedzieć w starym błocie

 8. Mało uciekło tam ludzie nie bali się śmierci tylko bali się jak ich zamęczą !!! Gorszej rzezi świat nie widział. To hańba teraz ich tu przesiedlać i jeszcze w tyłek całować.

 9. To znaczy ze piszą nową książkę do historii

 10. Uznają Wołyń za ludobójstwo?

Z kraju