Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Po raz dziewiąty ulicami Lublina przeszedł marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych (zdjęcia, wideo)

Kilka tysięcy osób przemaszerowało w niedzielne popołudnie z placu Litewskiego na plac Zamkowy, aby wspólnie oddać hołd niezłomnym Bohaterom. Lubelski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych zorganizowano z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

W niedzielę, już po raz dziewiąty, ulicami Lublina przeszedł Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wzięło w nim udział kilka tysięcy osób. Wydarzenie jest coroczną inicjatywą upamiętniającą polskich żołnierzy, którzy po II Wojnie Światowej nie złożyli broni i podjęli walkę z nowym okupantem.

Uczestnicy po godzinie 17 wyruszyli z placu Litewskiego, następnie deptakiem i przez Stare Miasto doszli na plac Zamkowy. Wydarzeniu towarzyszyło hasło: „Wspólnie oddajmy hołd niezłomnym Bohaterom!”.

Organizatorem IX Lubelskiego Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych był Społeczny Komitet Obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

 

 

(fot. wideo lublin112.pl)

66 komentarzy

  1. Dziękuję „Wyklętym” za pomoc w odbudowie miasta ruin. Chciałbym zobaczyć choć jeden kamień na drodze lub cxgłę w ścianie położoną przez Jakiegoś wyklętego

  2. a ja dodam ze czytając te komentarze nasuwa się tylko jedno zasadnicze pytanie kto was uczył historii szkoła czy TVP?

    • U mnie w technikum nauczyciel Historii był jednocześnie sekretarzem Podstawowej Organizacji Partyjnej PZPR.

  3. Gdzie jest prawda? Cytuję:

    Nie zgadzamy się, aby PiS, aby prawica wypaczała historię. Czasy powojenne to był trudny okres, ciężki dla wszystkich Polek i Polaków, ponieważ o naszym losie nie zadecydowaliśmy my sami, ale zrobiły to za nas wielkie mocarstwa Jałcie, czy też Poczdamie.

    Wśród Żołnierzy Wyklętych było bardzo dużo ludzi ideowych, wielu bohaterów i tym należy się część i chwała. Ale wśród Żołnierzy Wyklętych byli również bandyci i również tacy, których działanie ocierało się o ludobójstwo. I w tej ocenie mogę się powołać na historyków i prokuratorów hołubionego przez obecną władzę IPN.

    Dzień Żołnierzy Wyklętych powinien zostać zniesiony, ale jeżeli miałby dalej funkcjonować powinien uwzględniać pamięć ich ofiar.

    Przypomnę, iż porozumienia między Rządem Rzeczpospolitej Polskiej a Episkopatem Polski z 14 kwietnia 1950 r., kościół potępił Żołnierzy Wyklętych. W tym dokumencie czytamy”Kościół katolicki, potępiając zgodnie ze swymi założeniami każdą zbrodnię, zwalczać będzie również zbrodniczą działalność band podziemia oraz będzie piętnował i karał konsekwencjami kanonicznymi duchownych, winnych udziału w jakiejkolwiek akcji podziemnej i antypaństwowej.”

    A kardynał Wyszyński w sprawie Żołnierzy Wyklętych wypowiadał się w następujący sposób: „Polska zbyt wiele krwi utraciła podczas okupacji hitlerowskiej, by mogła sobie pozwolić na dalszy jej upływ”.

    To wszystko pokazuje, jak trudne i niejednoznaczne to były czasy. Mówmy o bohaterach, ale nie zapominajmy o zbrodniach.

    Wincenty Elsner, wiceprzewodniczący SLD
    Woronicza 17, 3 marca 2019 r.

Z kraju