Poniedziałek, 22 kwietnia 202422/04/2024
690 680 960
690 680 960

Park Iluminacji w Lublinie został otwarty. Łącznie zainstalowano około miliona punktów świetlnych (wideo, zdjęcia)

W piątek miało miejsce uroczyste otwarcie Parku Iluminacji, który po raz kolejny został stworzony w lubelskim Ogrodzie Botanicznym. Jest to już trzeci sezon, kiedy wyjątkowe efekty świetlne zamontowano w przestrzeni ogrodu.

Tym razem wydarzenie ma zupełnie nową tematykę. Mowa o „Historii Światła”, która z jednej strony ma zapewnić odwiedzającym botanik dawkę wiedzy i odkrywanie naukowych ciekawostek, z drugiej zaś skupia się na ciekawych zjawiskach związanych ze światłem. Przygotowano kilkanaście zróżnicowanych krain. Jest m.in. strefa ognia, kandelabrów, księżyca, bioluminescencji zwierzęcej czy zorzy polarnej.

Ścieżka, po której odbywa się spacer, ma ok. kilometra długości i co chwila zwiedzający są zaskakiwani kolejnymi, ciekawymi i przyciągającymi wzrok iluminacjami. Niektóre z nich są interaktywne, można w nich m.in. zgłębić ciekawostki na temat Drogi Mlecznej. Kolejne przedstawiają jak zjawisko pioruna tłumaczyli dawni Słowianie czy Grecy, dlaczego niektóre grzyby i owady świecą, a także co ma wspólnego księżyc z zakochanymi. Nowością w tym sezonie jest specjalnie skonstruowana gra przeglądarkowa, w której pytania są inspirowane tegoroczną tematyką Parku.

Jak wyjaśnia prezes firmy Lumina Jan Szagdaj, łącznie w Ogrodzie Botanicznym zainstalowano około miliona punktów świetlnych. Wskazuje również, że w ubiegłorocznym sezonie Park Iluminacji odwiedziło ok. 50 tys. osób. Z kolei rektor UMCS prof. Radosław Dobrowolski przyznał, iż na początku był sceptycznie nastawiony do tego pomysłu. Tłumaczył, iż miał poważne obawy, czy przez okres jesienno – zimowy, a więc w martwym sezonie, instalacja ta będzie w stanie ściągnąć do botanika rzesze osób. Całość jednak zakończyła się sukcesem.

– Bardzo się cieszę, że trzeci rok z rzędu możemy powitać państwa w tej wspaniałej scenerii Ogrodu Botanicznego iluminowanej wydarzeniem, które w tym roku realizowane jest pod hasłem „Historia Światła”. Sam tytuł budzi dobre skojarzenia, a jednocześnie powoduje, że zapala nam się gdzieś lampka w głowie i wzbudza naszą ciekawość. Myślę, że tej ciekawości w odkrywaniu historii światła nie zabraknie w tym roku. Co roku jestem zaskakiwany nowymi instalacjami i cieszę się ogromnie, że to wydarzenie możemy kontynuować – mówił prof. Radosław Dobrowolski.

Z kolei Dyrektorka Ogrodu Botanicznego UMCS dr Grażyna Szymczak wskazuje, iż Park Iluminacji ma być fantastyczną przygodą dla całych rodzin, a także świetnym pomysłem na wieczorny spacer dla wielbicieli nowoczesnych multimediów. Godziny otwarcia zależne będą od zachodu słońca. Park otwarty będzie do 24 lutego od 16.00, 16.30 lub 17.00 do godziny 21.00, ostatnie wejście przewidziane jest o godz. 20.00. Lumina Park będzie zamknięty w poniedziałki, z wyłączeniem 1 stycznia 2024 r. Bilety kosztują: 31 zł normalny i 28 zł ulgowy, przy czym dzieci do 2 roku życia wchodzą za darmo. W tym sezonie organizator przeznaczy na cel charytatywny 1 zł z każdego sprzedanego napoju, a zebrana kwota zasili Hospicjum Małego Księcia w Lublinie.

7 komentarzy

  1. Takie coś nazywa się zanieczyszczenie światłem.

  2. A gdzie ochrona środowiska?

  3. Ceny z kosmosu

  4. Z każdego napoju 1 zł na Księcia, żenada, wstyd a nawet podłość to promować. Może to ten sam organizuje co sprzedawal charytatywne krzyżówki kiedyś. Daję już dzisiaj 100pln na Księcia a ty poszuście się val ze świecidełkami

  5. a za prąd zapłacą ludzie naciągnięci za nie dostarczone listy z urzędu miasta żeby troszkę więcej zapłacić :]

Dodaj komentarz

Z kraju