Środa, 01 maja 202401/05/2024
690 680 960
690 680 960

Palma wielkanocna wbita w ziemię na polu. Ten zwyczaj jest nadal kultywowany w regionie (zdjęcia)

Palma wielkanocna to ozdobna gałąź, zwykle wykonana z wikliny, ozdobiona kolorowymi wstążkami, kwiatami i innymi dekoracjami. To jeden z najważniejszych symboli Wielkanocy w Polsce i wielu innych krajach Europy Środkowej i Wschodniej. W jakim celu wbija się ją po poświęceniu w ziemię na polu uprawnym?

Tradycja wytwarzania i noszenia palm wielkanocnych ma swoje korzenie w religii katolickiej i sięga czasów średniowiecza. Początkowo były to gałęzie drzew owocowych lub liści palmy, przenoszone podczas uroczystości kościelnych. Wraz z upływem czasu, ozdabianie gałęzi rozwinęło się w samodzielny zwyczaj, a palmy zaczęły być wytwarzane specjalnie na potrzeby Wielkanocy.

Palmy wielkanocne są szczególnie popularne w Polsce, gdzie ich wytwarzanie i zdobienie stało się prawdziwym dziełem sztuki ludowej. Różne regiony kraju mają swoje własne tradycje i style wykonania palm, co czyni je jeszcze bardziej zróżnicowanymi i ciekawymi. W Polsce największe palmy wielkanocne znajdują się w mieście Lipnica Murowana, gdzie odbywa się coroczny konkurs na najpiękniejszą palmę.

Palma wielkanocna ma dla Polaków głębokie znaczenie religijne, ale jest także ważnym elementem kultury ludowej. Wielu ludzi w Polsce wciąż tworzy i dekoruje swoje własne palmy, zachowując w ten sposób tradycję i pielęgnując polskie dziedzictwo kulturowe.

Palma wielkanocna wbita w ziemię na polu. Ten zwyczaj jest nadal kultywowany w regionie (zdjęcia)

Palma na środku pola lub w jego rogu? W jakim celu ją się tam umieszcza?

Wstawianie palmy wielkanocnej na polu jest tradycyjnym zwyczajem, który odbywa się w Polsce w okresie Wielkanocy. Zwyczaj ten obecny jest również w naszym regionie. Polega on na umieszczeniu w polu dużej, ozdobnej gałęzi palmowej, zwykle wykonanej z wikliny, w celu ochrony zbóż przed złymi duchami i zapewnienia dobrego plonu w nadchodzącym roku. Umieszcza się również te palmy, które zostały poświęcone w Niedzielę Palmową. Warto czasami przyjrzeć się rosnącym zbożom, bo gdzieś pośród nich może znajdować się kolorowa palma.

Zwyczaj ten ma swoje korzenie w wierzeniach ludowych i pierwotnie miał charakter magiczny. Palmy wielkanocne były uważane za amulety, które chroniły przed chorobami, klęskami żywiołowymi i innymi nieszczęściami. Wierzono również, że palma symbolizuje zwycięstwo życia nad śmiercią, co ma związek z chrześcijańskim znaczeniem Wielkanocy.

Dzisiaj, wraz z upływem czasu, zwyczaj wstawiania palm wielkanocnych stracił nieco na znaczeniu jako rytuał magiczny, ale wciąż pozostaje ważnym elementem kultury ludowej i religijnej. Palmy wielkanocne są ozdobą nie tylko pól, ale także kościołów i domów, gdzie stanowią symbol zwycięstwa życia nad śmiercią oraz nadziei na dobre plony w nadchodzącym roku.

(fot. lublin112.pl)

19 komentarzy

  1. A gdzie tak wbito w milocinie czy tomaszowicach ?

  2. to oznacza jeszcze wiekszą inflację od 30 lat dzięki pis

  3. Palmą najpierw święci się pola święconą wodą z wielkiej soboty i zostawia się ją na ostatnim poświęconym polu.

  4. trradycja to kultywacja wierzen naszych przodkow – cos pieknego !!!!!! dopiero u schychlku lat zgodzisz sie z moim zdaniem!

  5. Ciemnogród

  6. To po co ten bunt rolników co raz częściej o wszystko? Wbijać palmę i siedzieć cicho.

  7. Mamy 2023 rok a ciemnota chroni plony palmą w polu, pamiętajcie, żeby podczas burzy postawić w oknie gromnicę.

  8. Tanie zboza z Ukrainy,drogi nawoz i opryski to i palmy dla ochrony przed zaraza w cenie. Na Podlasiu jeszcze szeptuchy odczyniaja uroki,cyganki pod dworcem wroza…..Chrystus nie poznalby swoich nauk…

Z kraju