Ogromne kolejki i brak miejsc do parkowania. Mieszkańcy skarżą się na organizację w lubelskim skansenie (zdjęcia)

Nawet dwie godziny musiały oczekiwać osoby, chcące wejść na teren Muzeum Wsi Lubelskiej. Przedstawiciele skansenu nie ukrywają, że zainteresowanie turystów przerosło ich oczekiwania. Jednak zapewniają, w okresie zimowym dokonane zostaną zmiany, które wyeliminują tego typu sytuacje.

Odbywające się co weekend w Muzeum Wsi Lubelskiej wydarzenia stają się coraz bardziej popularne wśród mieszkańców Lublina. Skansen odwiedza też spora rzesza turystów. To wszystko sprawia, że zaczynają się pojawiać problemy z parkowaniem pojazdów, a także z długim oczekiwaniem na wejście na teren muzeum. Szczególnie dotyczy to dni, w których organizowane są większe imprezy, takie jak np. Święto Chleba.

Nasi czytelnicy informowali nas, że w całej okolicy nie było nigdzie miejsca, aby pozostawić samochód, a co więcej, żeby wejść na teren skansenu, trzeba było odstać w kolejce do kasy nawet dwie godziny. Nie wszyscy się na to decydowali i sporo osób zrezygnowało.

– Postanowiliśmy udać się z rodziną i znajomymi na zapowiadane przez was Święto Chleba. Dłużej nam się zeszło znaleźć miejsce do parkowania, niż dojechać z drugiej części miasta. Kiedy zaś zobaczyliśmy kolejkę do kasy i relację stojących w niej osób, że czekają już ponad godzinę, a przed nimi jeszcze drugie tyle, zrezygnowaliśmy – napisała do nas Pani Katarzyna.

Podobnych głosów otrzymaliśmy kilkanaście.

Jak ustaliliśmy, o ile przed południem wchodzić można było na bieżąco, to od południa na imprezę zaczęły przyjeżdżać takie tłumy, że kolejka do kasy ciągnęła się przez cały parking. Liczyła ona ponad 200 osób. Większość z tych, którzy w tym czasie przyjeżdżali, widząc co się dzieje, rezygnowała i udawała się w inne miejsca. Z przekazanych nam informacji wynika, że podobna sytuacja miała miejsce również m.in. 15 sierpnia, kiedy to w skansenie odbywały się dwa wydarzenia: Odpust z okazji święta Matki Boskiej Zielnej oraz Kiermasz ziołowo-miodowy.

Jak zapewniła nas Bogna Bender-Motyka z Muzeum Wsi Lubelskiej, oba stanowiska kasowe, jakie są w skansenie, pracowały bez przerwy. Jednak wydarzenia odbywające się w muzeum przyciągają coraz więcej turystów i pobijane są rekordy frekwencji. W trakcie Święta Chleba frekwencja była mniej więcej trzykrotnie większa, niż podczas innych wydarzeń w sezonie. Przedstawicielka skansenu przyznaje, że zaczyna to stanowić problem, z którym natychmiast nie są w stanie się uporać. Jednak przez okres zimowy przeprowadzona zostanie zaplanowana zmiana systemu organizacji ruchu turystycznego, która ma całkowicie wyeliminować kolejki.

(fot. nadesłane)

45 komentarzy

 1. Też mi wydarzenie hahaha, chleba nie macie? Po kiego … tam iść? hahaha

 2. Polski Związek Kołnierzy Wymiętych

  Skansen jest dobrze skomunikowany z resztą Lublina – dojeżdżają tam linie 18, 20, 30, 37 i Zielona. Dzisiejsza pogoda była zaś idealna do tego, aby wybrać się tam rowerem lub pieszo. Narzekanie mieszkańców Lublina na brak miejsc parkingowych jest zatem narzekaniem na skutki ich własnej głupoty, za którą – oczywiście – winią wszystkich, tylko nie siebie.

  To tak jak z mistrzami kierownicy, którzy najpierw zdejmują pieszego z przejścia, a potem drą japę, że przejście było wyznaczone w złym miejscu, albo wchodzą w zakręt z prędkością 120 km/h i zaliczywszy widowiskowe dachowanie w rowie, skarżą się, że zakręt był „źle wyprofilowany”.

  • Co za bzdury. Co gorsza miasto słucha takich „inteligentów” i się wyludnia. Jak można być takim głupim?

  • Zgadzam się w tym co powiedziałeś! 100 % racji.

  • Rowerem dzieci w wielu lat trzech i kilku miesięcy oraz żona w ciąży. Bardzo inteligentna propozycja. Taka nowoczesna. Postępowa. Marksistowska.

   • Niech zgadnę.
    Do pracy musisz jeździć w wyprasowanym garniturze, do sklepu masz za daleko na piechotę, a dziecko podczas deszczu nie przejdzie kilkuset metrów, bo zmoknie i trzeba je wwieźć do wiatrołapu.
    Sami prezesi oraz kobiety w ciąży w tym mieście.

    • jak kiedyś dorobisz się dzieci i zobaczysz jak chorują to inaczej będziesz śpiewał. Nie każdy siedzi całe dnie w domu i troluje na forum. Zaczyna się żłobek/przedszkole i masz – 2 tygodnie zwolnienia na dziecko, i powrót na tydzień, a potem znów 2 tygodnie zwolnienia na dziecko i powrót na tydzień.
     Nie lubię jeździć na krótkich odcinkach, ale dziecko które ucieka w każdą możliwą stronę tylko nie w tą co się idzie to mordęga. Przejście 1 km zajmuje blisko godzinę.

  • Panie Polski Związek… Bilety powimmy być on line dostępne i po problemie. A autobusem z małym dzieckiem?! Je…j się w łeb. Jak cię nie stać na samochód to sobie jeździj Dziadu borowy mpkiem. I nie narzucają innym czym mają się poruszać. ***** ****** Ty i te Twoje durne komentarze!

   • „nie narzucają innym czym mają się poruszać” – dobrze, ale ktoś kto wybrał sobie taki, a nie inny środek transportu nie narzeka, że nie ma gdzie zaparkować swojego pojazdu. Nikt nie zmusza do jazdy samochodem.
    Analogicznie napiszę, że niech ten kto wybrał sobie podróż własnym samochodem, nie zmusza innych, do przeciskania się chodnikiem, albo obchodzenia samochodu trawnikiem/jezdnią dlatego, bo samochód uniemożliwia przejście chodnikiem.

    • to dlaczego miasto sprzedało kawałek parkingu deweloperowi i jeszcze zmniejszyło parking zamiast zlikwidować gów…e trawniczki ( w tym rejonie zielieni nie brakuje) i powiększyć parking w tamtym rejonie ???

     • Za mało Ci parkingów? Ja uważam, że jest ich za dużo. Ile by ich nie było, to zawsze będzie problem z parkowaniem. Wiesz ile samochodów rocznie przybywa w Lublinie?

     • bo wybraliście żuka i jego ekipę

   • Problem nie jest to, ludzi nie stań na samochód, ale to, że tych których stać na samochód nie stać na miejsce postojowe.
    Pod miejscami, gdzie okazjonalnie występuje większe zapotrzebowanie na miejsca parkingowe nigdy nie będzie ich wystarczającej ilości takich miejsc.
    Pod każdą szkołą powinien być parking (utrzymywany przez cały rok) na kilkaset samochodów, bo 3 razy do roku odbywa się zebranie?
    Taksówka, autobus, samochody na minuty. Tym nie można przyjechać?

    • Trzy razy w roku? Ja mam wrażenie że co 2 tygodnie są zebrania, ledwo było się na jednym a trzeba iść na kolejne. Jakbyś pomyślał chwilę to może byś doszedł że ktoś może mieć 3 dzieci i do każdego na zebranie trzeba iść. Zebrania są raz w miesiącu razy ilość posiadanych dzieci.
     Jednak ja kupiłem sobie mieszkanie 100m od szkoły więc mi to lotto, ale to co się dzieje na osiedlu to masakra. Auto mam całe drzwiami poobijane od tych przyjezdnych – co tydzień nowa kreska na drzwiach. Nauczcie się otwierać drzwi!

   • Panie @Kuba
    Od dawna bilety są dostępne „on line”
    A ich kupno zajmuje mniej czasu niż stanie w kolejce, robienie zdjęć i wysyłanie ich gdziekolwiek.
    Nie będzie jednak „po problemie” jeśli większość stojących w kolejce woli za pomocą smartfona żalić się na wszystkich portalach zamiast kupić bilet 🙂

  • @Polski Związek Kołnierzy…
   Zobacz sobie człowieku jak wygląda powrót po takiej imprezie za pomocą MPK. A później otwieraj twarz czy cokolwiek tam masz.

  • umyj się i uprasuj sz,matławcu

 3. Nic nowego. Od kilku lat dość regularnie odwiedzam skansen – lubię jego klimat, to świetne miejsce na spacer i odpoczynek. Odkąd pamiętam był problem z parkowaniem w okolicy. Zdarzało się, że szukałem miejsca na uliczkach okolicznych osiedli domków jednorodzinnych. Tak duże i interesujące muzeum powinno bardziej zadbać o zwiedzających zapewniając im możliwość parkowania (nawet płatnego) na odpowiedniej jakości parkingu. Niestety liczba oferowanych obecnie miejsc parkingowych bywa niewystarczająca w dni robocze „na tygodniu” o weekendach nie wspominając. To moje obserwacje z ostatnich 3-4 lat. Szkoda, że dopiero teraz ktoś to zauważa. Kiedyś podobna sytuacja dotyczyła pobliskiego ogrodu botanicznego – tam problem rozwiązano przenosząc wejście i udostępniając kilkukrotnie więcej miejsc parkingowych na nowych parkingach. Szkoda, że władze MWL nie potrafiły wyciągnąć podobnych wniosków, bo problem przecież nie pojawił się nagle.

 4. Cały urok polega na tym, że to wyjątkowe miejsce i nie da się z niego zrobić stadionu narodowego….

  Trzeba podnieść ceny biletów i przekazać fundusze na rozbudowę Skansenu 🙂

 5. Problem parkingowy przy MWL pojawił się po tym jak miasto sprzedało część skansenowego parkingu jakiemuś deweloperowi!

  • A prezydent albo nie wiedział o sprzedaży parkingu, albo nie przewidział skutków sprzedaży?

   • lysy doskobale wiedzial. Takie *** postawic i zepsuc krajobraz . Bedzie udawal ze to jego podwladni albo radni zadecydowali bo wszystko prawnie jest ok. Popaprancy glosowali za rozbudowa gorek czechowskich wiadome bylo ze to przepchna wiekszoscia wiec kurdupelek byl spokojny i nie liczyl sie z glosem ludu ktory na niego glosowal. Mam nadzieje ze wyborcu jemu i radnym po tego nie zapomna.

  • Problem parkingowy pojawił się kiedy żuk przed wyborami w celu stworzenia tzw. „pasa rowerowego” zlikwidował miejsca parkingowe na Zbożowej. Teraz nie ma ani parkingu ale za to jest wiecznie zabrudzony, dziurawy i nieprzejezdny przez 3 dni po deszczu pas rowerowy. Szkoda, że parking przy szkole ZS12 jest w niedziele zamknięty. To pewnie trochę by pomogło zwłaszcza gdyby skansen się dogadał.

 6. przeciez mozna autobusem -no ale jak to skoro jest auto to trzeba sie pokazac .w przyszlym roku zalatwie wam wjazd na teren MWL a tak serio zrobic pare wejsc bo sa i po problemie

 7. Narzekanie na brak miejsce do parkowania i tłum jest bez sensu, bo ten co narzeka jest tym tłumem.

 8. jak sobie radzić ? :)

  Na świecie jest wiele miejsc, które codziennie lub cyklicznie (w zależności od organizowanego wydarzenia) są tłumnie odwiedzane.
  Wydaje wam się, że dla każdego takiego miejsca jest tworzony parking na kilkaset / kilka tysięcy samochodów?
  Z pewnością takie są oczekiwania tych, którzy chcieliby podjechać pod same drzwi wejściowe.
  Tylko wtedy powierzchnia parkingu musiałaby być większa niż obiekt zainteresowań 🙂
  Wydaje wam się, że zwiedzicie Paryż, Londyn, Wiedeń (i tak w nieskończoność) podjeżdżając wszędzie własnym samochodem?
  Czy ktoś skorzystał kiedyś z parkingu przy Stadionie Narodowym w czasie jakiejkolwiek imprezy, na którą były wyprzedane wszystkie bilety?
  Samochodów zmieści się tam dosyć dużo (ale oczywiście nie tyle, ile uczestników wydarzenia).
  Tylko po zakończeniu wydarzenia spacer Mostem Poniatowskiego na drugą stronę Wisły trwa krócej niż wyjazd z parkingu.

  Kolejki do kasy?
  Wszędzie tak jest, gdy jakieś wydarzenie cieszy się dużą popularnością.
  Może to być dowolne wydarzenie kulturalne (koncert popularnego wykonawcy) lub sportowe (w Lublinie ostatnio chociażby żużel).
  I w pewnym momencie nawet „biletów brak”.
  Do Muzeum Wsi Lubelskiej też pewnie nie można w nieskończoność wpuszczać ludzi.
  Oczywiście można mieć uwagi odnośnie ilości kas i wejść, które powodują kolejki.
  Ale żyjemy w 21 wieku i Muzeum Wsi Lubelskiej stara się obecny wiek połączyć z wiekami, które minęły.
  Można kupić bilet on-line.
  I trwa to zdecydowanie krócej niż:
  – szukanie miejsca na zaparkowanie samochodu
  – stanie w kolejce do kasy po bilet
  – pisanie „swojego żalu” do lublin112

  P.S.
  „srajfony”, żale i portale…
  A normalnie niektórzy nie potrafią sobie zorganizować czasu wolego.
  Myślą sobie, że: nagle dzisiaj „obudziłem się” i postanowiłem pojechać na mecz, koncert lub inne wydarzenie i jestem mocno zdziwiony, że nie czeka na mnie bilet i miejsce na parkingu 🙂
  Biedna Pani Katarzyna i kolejna Grażyna 🙂

  • masz rację tak sobie trzeba radzić – ale to nie zwalnia od odpowiedzialności i prowadzenia ładu na obiekcie właścicieli takich obiektów jak MWL od zapewnienia niezbędnego minimum w tych sprawach.
   Zjeździłem całe Włochy i połowę Czech i powiedzieć muszę, że my Polacy jeszcze jesteśmy daleko…

 9. Przyjechałem rowerem – nie miałem problemu z parkowaniem 🙂

 10. Pany miastowe wieś chco zobaczyć?

 11. Sprzedali część parkingu??? To nie H teraz nie narzekają.

 12. w wielu atrakcyjnych turystycznie miejscach w Polsce brak jest odpowiedniego zaplecza (parking – jaki jest każdy wie, bar – ?, toaleta – przyjeżdża turysta z dziećmi z bliska 50 km – czas jazdy około 1h z dwójką dzieci i ma stać w kolejce do kasy a dzieci mają załatwić potrzebę … no właśnie gdzie?? , oznakowanie informacyjne)

  Polska może i stara się dogonić Europę zachodnią pod wieloma względami jak i pod względem turystycznym, ale wszystko co robią właściciele tych obiektów i politycy stojący na czele swoich samorządów podejmując prostackie decyzje po to, aby nie było coś dla ludzi tylko dla większej kasy jest żenujące!

  Powoli się to zmienia na lepsze – niestety powoli…

 13. ale brednie , mieszkańcy Lublina mogą a
  komunikacją miejską a co z tymi co z poza ? też rower albo MPK ? mieszkając nawet 3 km od granic miasta w niedzielę większość nie jeżdzi

 14. Miniapartamenty na paringu

  A może miasto wyjaśni, dlaczego dało pozwolenie na budowę jakiegoś miniapartementowca BigCityDewelopera praktycznie na parkingu Muzeum Wsi Lubelskiej? To jest kuriozalana decyzja, nie mająca żadnego uzasadnienia logicznego, ani wizualnego.

 15. Serio????
  Aż tak trudno było sobie kupić bilet online kilka dni wcześniej i nie stać jak ***** w takiej kolejce, tylko od razu wchodzić ??????
  Tak, tak, można kupić bilety on line na stronie skansenu…….

 16. DZIEŃ BEZ SAMOCHODU 😀

 17. Pretensje możecie wylewać do UM i włodarza który sprzedał część parkingu pod budynek mieszkalny że teraz nie macie gdzie parkować ! – a z czasem jak ruszy budowa na górkach czechowskich zaczniecie płakać i wypisywać te wypociny że duży ruch jest na poligonowej i okolicy ! A Żuk będzie się wygrzewał razem z prezesem TBV w Hiszpanii na plaży mając swoich mieszkańców głęboko w ***

 18. napiszcie jeszcze czyj to pomysł, żeby zabrać część parkingu pod jakieś beznadziejne mikroapartamenty, w których nikt nie chce mieszkać… i jaki udział miał w tym żuk i jego rodzina kolesie developeperzy

 19. Najwięcej do powiedzenia jak zwykle mają ci, którzy w **** byli i g**8 widzieli. Mamy najwięcej samochodów w Europie! , a jednocześnie całkiem niezłą komunikację miejską. Ale oczywiście niektórzy muszą jeździć wszędzie osobówką i są 100 lat za Murzynami. Najgłośniej krzyczą, że chcą by było jak na zachodzie, więc na waszym zachodzie nie kupuje się samochodu do jeżdżenia po mieście i robienia kilku tysięcy kilometrów rocznie. Sam mam samochód, a na pewno jakieś 5 lat nie jeździłem nim po mieście. Do tego mam autobus, taksówki, rowery itp. A dodam, że robię ponad 30 tysięcy km rocznie (bo kupowanie diesla na mniejsze przebiegi jest śmieszne) i czekam na wprowadzenie podatku od auta, bo posiadanie kilu w jednej rodzinie to jakieś średniowiecze (sam mam takich sąsiadów że wsi, mają 2 samochody, do sklepu osiedlowego 200m jadą autem, to samo do śmietnika). Oczywiście mam też sąsiadów, którzy mają 3 dzieci i żadnego samochodu nie mają, bo w sumie po co, skoro w mieście wszystko jest w zasięgu ręki. A raz do roku, na wakacje, można wypożyczyć. Co jest logiczne i ekonomiczne – własny samochód opłaca się od ok. 12tys. km/rok.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7713zł 0.5%
  • GBP 4.8874zł 0.88%
  • EUR 4.4514zł -0.03%
  • CHF 4.141zł 0.09%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Festyn Osiedlowy XIX Dzień Węglina
  Teatralny Weekend w Lublinie (PROGRAM)
  Pole obsadzone ziemniakami czeka. W skansenie odbędą się wykopki
  II Terenowa Akcja Poboru Krwi w Chmielu
  Festiwal Wszystkich Mieszkańców na Bronowicach. Dzielnica zamieni się w przestrzeń kultury i sztuki