Piątek, 23 lutego 202423/02/2024
690 680 960
690 680 960

Obraz Matki Bożej Kodeńskiej zyskał nowe korony. W uroczystościach wzięło udział tysiące pielgrzymów (zdjęcia)

Tysiące pielgrzymów z Polski i zza granicy przybyło do Kodnia na uroczystości związane z obchodami 300-lecia koronacji Matki Bożej Kodeńskiej. Ich centralnym punktem była koronacja obrazu.

W Kodniu dobiegają końca uroczystości związane z obchodami 300-lecia koronacji Matki Bożej Kodeńskiej. Rozpoczęły się one w niedzielę odsłonięciem pomnika Powstańców Styczniowych na pamiątkę zwycięskiej bitwy w Kodniu jak też Oratorium ku czci Matki Bożej Kodeńskiej w wykonaniu Filharmonii Lubelskiej.

Wczoraj Biskup Siedlecki Kazimierz Gurda odprawił eucharystię na rozpoczęcie uroczystości odpustowych, była też droga krzyżowa, nieszpory maryjne, procesje: maryjna z Bazyliki na Kalwarię oraz różańcowa ze świecami a także Apel Maryjny Podlasia i koncert „Siewcy Lednicy”. W poniedziałek do Kodnia przybył również Legat Papieski kard. Stanisław Dziwisz.

Główne uroczystości odbyły się dziś w południe. Przybyły na nie tysiące pielgrzymów z Polski i zza granicy. Ich centralnym punktem była koronacja obrazu. Legat Papieski założył nowe, jubileuszowe korony, na skronie Matki Bożej i Pana Jezusa. Wcześniej zostały one pobłogosławione przez papieża Franciszka. Po mszy odpustowej poświęcono zioła a z Kalwarii do bazyliki przeszła procesja maryjna. Modlono się też o pokój, m.in. na Ukrainie.

– Maryja łączy Lud Boży. A znajdujemy się na ziemi, na której to zjednoczenie ludu Bożego posiadało szczególne, historyczne znaczenie. Tutaj właśnie nastąpiło spotkanie Kościołów rozłączonych: zachodniego i wschodniego. Tutaj dokonywało się i dokonało ich zbliżenie, zjednoczenie, unia – mówił kardynał Stanisław Dziwisz przytaczając słowa św. Jana Pawła II.

Korony jakie trafiły na obraz Matki Bożej Kodeńskiej zostały wykonane przez specjalizującego się w złotnictwie i bursztynnictwie gdańskiego artystę Dariusza Drapikowskiego. Znajdują się w nich białe, złote i miodowe bursztyny, kamień z groty Narodzenia w Betlejem oraz kamień z Golgoty. Fundatorem nowych koron jest senator Grzegorz Bierecki. Ma to być jego dar w podziękowaniu za ozdrowienie żony z bardzo ciężkiej choroby.

35 komentarzy

 1. Obraz Matki Bożej Kodeńskiej zyskał nowe korony. To już teraz mamy wszystko co jest nam potrzebne do życia.
  Jeszcze teraz ZUS „czternastkę” wypłaci, w Biedronkach promocje ogłoszą, może jakaś rocznica się trafi, jakiś nowy pomnik postawią i już wybory !!!

  • Po co te korony dla matki bożej i jej synka? Stare straciły ważność, czy kardynałowie przetopili sobie na nową biżuterię? Poza tym chciałbym zauważyć, że kilka lat temu Jezus Chrystus został ustanowiony królem Polski (co tam, że umarł za świat…), więc to chyba powinno wystarczyć za wszystkie inne rytuały. Niestety poprawy w naszym kraju nie widać, więc… po co było przepłacać?

 2. Bierecki te korony ufundował z pieniędzy wyprowadzonych ze SKOKu ?

 3. Miejmy nadzieję że wszechwładza kościoła się wkrótce definitywnie zakoniczy dla przykładu zasłabnięcie młodej dziewczyny na miejscu jest straz pogotowie trwa akcją reanimacyjna a ksiądz wyjedzą z tekstem by nie przeszkadzać nawet mszy nie przerwał

  • Kościół mi nie przeszkadza ale lewackie przybłędy tak.

  • Bernardzie, na dziś nie ma w Polsce żadnej partii politycznej, żeby choć wspomniała, ze chce wypowiedzieć, albo zerwać Konkordat, a bez tego kościół będzie tak jak kiedyś PZPR, przewodnią siłą rządzącą ciemnym zbajerowanym ich gadkami, ludem, a co gorsza z piątego rzędu rządzącym Polską.

 4. To wstyd żeby Matkę Boską ozdabiać jakimiś kamykami i metalami. Sercem i miłością a nie przedmiotami materialnymi nic nie wnoszącymi do życia wiecznego. Piekło wami będzie wyściełane.

 5. Czyli taki boski botoks

 6. Ile jest matek Bożych? Czy Maryja jest również Bogiem? Dlaczego zabraniają homoseksualizmu, skoro podczas imprezy niektórzy księża zachowywali się bardzo kobieco? (Nasz papież nazwał to gejowskim lobby) Dlaczego wszyscy są tacy grubi? Czy nie są wystarczająco biedni?

  • Dziadek ze Slamsowa

   Nasz rząd nie pozwoli, żeby byli wystarczająco biedni, bo gdzie jeździliby na konsultacje i wskazówki jak rządzić Polską jak nie do siedziby Konferencji Episkopatu Polski.
   Z sytymi i nażartymi za podatnicze pieniądze, łatwiej dojść do konsensusu.

  • Jęki lewackiego szamba.

 7. dzięki temu polscy katolicy będą mogli pluć jadem jeszcze bardziej na inaczej myślących.

Dodaj komentarz

Z kraju

Polityka i społeczeństwo