Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Nowe samoloty trafiły do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Przekazała je straż pożarna (zdjęcia)

Cztery samoloty, które przez ostatnie lata wykorzystywali strażacy do doskonalenia swoich umiejętności, trafiły do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Po pracach konserwatorskich i adaptacyjnych, zostaną udostępnione do zwiedzania.

Do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie trafiły kolejne samoloty, które powiększyły kolekcję maszyn, jakie można podziwiać na lotnisku Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych. Tym razem są to: An-2, An-26, Su-22M4 oraz TS-11 Iskra. Wszystkie z nich zostały przekazane muzeum przez Centralną Szkołę Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie.

Do tej pory samoloty te stanowiły element poligonu pożarniczego. Strażacy dzięki nim doskonalili prowadzenie działań związanych z gaszeniem statków powietrznych, ćwiczyli też sprawną ewakuację poszkodowanych w przypadku wystąpienia wypadku lotniczego. Kiedy szkoła w Częstochowie zdobyła stalową makietę samolotu pasażerskiego, mniejsze maszyny stały się bezużyteczne i postanowiono przekazać je do Dęblina.

Demontaż, przetransportowanie ich do muzeum a następnie montaż maszyn zajęło trzy tygodnie. Była to bowiem skomplikowana akcja logistyczna. Jak wyjaśnia Malwina Markiewicz z Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, dużej pomocy udzielili strażacy ze szkoły w Częstochowie oraz pracownicy i żołnierze 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. Przedsięwzięcie było też możliwe, dzięki otrzymanej na ten cel dotacji z Ministerstwa Obrony Narodowej. Po pracach konserwatorskich i adaptacyjnych, samoloty te zostaną udostępnione do zwiedzania. Będzie można zajrzeć do wnętrza transportowego An-26 i zasiąść w kokpicie szkoleniowej Iskry.

Samolot Su-22M4 posiadający numer boczny 7819 trafił do Polski w 1985 roku, jako jedna z 11 maszyn 27 serii produkcyjnej. Przydzielony został do 40 Pułku Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego, następnie do 8 Pułku Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego, gdzie latał do 20 stycznia 1999 roku, skąd po remoncie przekazany został do 7 Pułku Lotnictwa Bombowo-Rozpoznawczego w Powidzu. Po rozformowaniu Pułku samolot nadal operował z lotniska w Powidzu. Początkowo w 6 Eskadrze Lotnictwa Taktycznego i w końcu 7 Eskadrze Lotnictwa Taktycznego, gdzie zakończył służbę i został przekazany do Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie.

Transportowy An-26 o numerze bocznym 1603 został zakupiony wraz z jedenastoma innymi maszynami tego typu w 1972 roku i trafił do 13 Pułku Lotnictwa Transportowego w podkrakowskich Balicach, następnie po rozformowaniu Pułku do utworzonej na tym samym lotnisku 13 Eskadry Lotnictwa Transportowego. W latach 1986-1999 wyczarterowany był przez Polskie Linie Lotnicze LOT. W 2009 roku trafił do Częstochowy. TS-11 Iskra z numerem bocznym 1224 powróciła do Dęblina, gdyż ostatnie lata służby spędziła w 58 Lotniczym Pułku Szkolnym w Dęblinie, skąd trafiła na strażacki poligon. Na razie nie udało się ustalić jedynie historii An-2, który jest mocno zdekompletowany i zniszczony. Będzie on wykorzystany do tworzenia nowej strefy wypoczynku dla najmłodszych widzów odwiedzających dęblińskie muzeum.

 

 

Zanim Muzeum zostanie ponownie udostępnione zwiedzającym, można je zwiedzać wirtualnie. Wystarczy kliknąć na poniższą grafikę:

Nowe samoloty trafiły do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Przekazała je straż pożarna (zdjęcia)

(fot. MSP)

4 komentarze

  1. Fajne i prężnie działające muzeum, acz szkoda że większość eksponatów jest produkcji cccp…

  2. Jerzy Gondol Znadwisły

    Jakby owe Muzeum zechciało sobie zabrać… oddam za darmo dwa jeszcze niedawno latające Mig-29 – jedyny problem to odległość blisko 15 tys. kilometrów…
    Centralna Alaska, a jako gratis dołożę czołg T-73 (prosto z Egiptu „na chodzie”)

  3. Od kilku lat nie ma już Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych. Jest Lotnicza Akademia Wojskowa

    • Zgadza się. Jednak w latach, kiedy Iskra była użytkowana w Dęblinie, była to Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych. Dlatego jest tak ujęte w tekście.

Z kraju