Nocny pożar budynku przy Al. Racławickich nie był przypadkowy. Prezydent Lublina powiadomił prokuraturę

Policja i prokuratura mają się zając sprawą nocnego pożaru pustostanu przy skrzyżowaniu Al. Racławickich i ul. Poniatowskiego w Lublinie. Istnieje bowiem podejrzenie, że budynek został podpalony, aby pozbyć się gniazdujących na poddaszu gołębi. Ptaki mogły bowiem wstrzymać prace rozbiórkowe.

Władze Lublina zareagowały na informację o nocnym pożarze budynku zlokalizowanego przy skrzyżowaniu Al. Racławickich i ul. Poniatowskiego. Wczoraj informowaliśmy, że wydobywający się z pustostanu dym został zauważony w środę przed północą. Na miejscu interweniowała straż pożarna, zespół ratownictwa medycznego oraz policja.

Jak nam wyjaśniał st. kpt. Andrzej Szacoń z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie, strażacy po dojechaniu na miejsce zastali palące się poddasze oraz prowadzące na nie schody. Sytuacja została szybko opanowana. Po ugaszeniu pożaru sprawdzony również został budynek, pod kątem osób poszkodowanych. Nikogo jednak w środku nie było. Wstępnie ustalono, że przyczyną pojawienia się ognia było podpalenie.

Budynek ten przeznaczony jest do rozbiórki w związku z przebudową Al. Racławickich. Prace przy jego wyburzaniu miały się rozpoczynać w nadchodzący weekend. Jednak w ostatnich dniach jeden z mieszkańców zgłosił do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska informację, że na poddaszu znajdują się gniazda gołębi z jajami oraz pisklętami. Ponieważ trwa okres lęgowy, pojawił się problem, gdyż w tym czasie ptaków nie można płoszyć. Dlatego tez zapadła decyzja, że na miejscu pojawi się ornitolog i sprawdzi, jak wygląda sytuacja.

Zanim jednak zdołał odwiedzić budynek, nocą pojawił się tam ogień. Zdaniem strażaków, pożar zlokalizowany był właśnie na poddaszu, uszkodzona częściowo została także konstrukcja dachu. Występowało również bardzo duże zadymienie. Przeprowadzone oględziny wykazały, że wiele ptaków nie przeżyło pożaru. W wyniku tego ornitolog powiadomił o wszystkim policję. Z kolei prezydent Lublina Krzysztof Żuk skierował do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Wniósł w nim jednocześnie, aby śledczy ustalili dokładne okoliczności pożaru, a także sprawcę lub sprawców podpalenia.

(fot. nadesłane – Norbert, Tomasz, Bartłomiej)

Zobacz również

28 komentarzy

 1. Szczwany Lis z tego Żuka 🙂 Od razu Wam powiem że sprawa będzie umorzona a sprawca nie wykryty ! Chyba że doniesie sam na siebie 🙂
  Ile razy ten pustostan się wcześniej podpalał?
  Kto przebudowuje Poniatowskiego ?
  Komu najbardziej zależało na kontynuowaniu prac?
  Lublin przestępcze miasto
  Zawsze się coś podpala w miejscach przyszłych inwestycji

  • Altanki działkowe przy tarasach płonęły jedna po drugiej a teraz ?
   Targowisko przy dworcu jak ludzie nie chcieli się wynieść
   Górki Czechowskie płonęły non stop a w tym roku ANI RAZU
   itd. itd.

  • Ty w odróżnieniu od Pana Prezydenta nie jesteś sprytny ani specjalnie rozgarnięty. Wszędzie spisek i podstęp? Całe szczęście, że twoja ulubiona frakcja to sami kryształowi ludzie.

   • kolejny wyznawca łysego przekręta

   • To zazpoznaj sie chłopie z kulisami wyłączenia spod ustaleń planu zagospodarowania, terenu budowy szpitala na Staszica. Cwaniaki z ratusza ugieły sie jak im grozila kara za poblokowanie budowy kiedy dotacja dla szpitala zaczela byc zagrożona. A okoliczne działki spieprzyli ludziom bo ci nie mają siły przebicia. Teraz deweloper ziemię po taniości kupi bo bezwartościowa, po kumotersku plan zagospodarowania sobie zmieni i wyrosną nam nowe apartamenty w centrum.

  • Z tym ”przestępczym miastem” to jest coś na rzeczy..

 2. Czy okres lęgowy ptaków nie przeszkodzi w wycince drzew pod rozbudowę pętli na Zbożowej??

  • W tujach to tylko kleszcze się lęgną. Ale tam mają wystawiać rachunki za bezumowne zajęcie nie swojego terenu.

 3. Budynek już wyburzyli czy poczekają do poniedziałku ? Parę milionów zaoszczędzone. Takie inwestycje nie lubią przestoju…

 4. Pamiętam jak budynki po warsztatowe przy ul Sulislawickiej również się spaliły. Wtedy miał chrapkę na ten teren deweloper ale mieszkańcy zastopowali cały projekt. Teraz jest niby tor do jazdy wyczynowej przeznaczony dla rowerów. Ale według mnie to jakaś gigantyczna ściema.

 5. Panowie i Panie z redakcji, proszę o wytłumaczenie mi co to jest cytuję „konsytuacja dachu”?

  • jerzy z wieży

   Nieraz rzeczywiście głupoty piszą i nie nie chcą przyznać, że popełnili błąd – ale tutaj to zwykła literówka, nie napinaj się.
   (edytor tego słowa nie podkreśla)

  • Wybrano wariant win-win. Wszyscy są czyści i wygrani. Inwestor ponieważ zatrudnił odpowiedzialnego kierownika budowy. Odpowiedzialny kierownik budowy ponieważ nie podjął prac wyburzeniowych w okresie lęgowym i skontaktował się z ornitologiem. Ornitolog ponieważ będzie mógł pooznaczać martwe ptaki. Inwestycja ruszy o czasie, ludzie o kilka miesięcy wcześniej zaczną jeździć płynnie. Do atmosfery dostanie się mniej CO2 z samochodów stojących w korku na Poniatowskiego. Szlag trafił kilka gołębi. Nietoperze raczej przeżyły – one w nocy nie śpią tylko latają…

   • „Szlag trafił kilka gołębi'”
    Miarą człowieczeństwa jest stosunek do zwierząt-kim jesteś zwyrodnialcu?
    Chciałbyś spalić się żywcem razem ze swoja rodziną ?

 6. Ale czemu nocą ? ptaki ślepe w nocy i nie mogły uciec …. Nie można było zorganizować jak jest widno ……

 7. W tym naszym mieście to już wszystko się zaczyna dziać przypadkowo. Szkoda że na górkach Czechowskich nie ma czego podpalić bo deweloper już by bloki budował. A swoją droga to ciekawe jak sprawy się mają bo płoty stoją. Hit sezonu kupić jako teren zielony po czym wymuszać na wszystkich żeby uznali ze to teren pod budowę blokowiska. Ciekawe jak płacili za ten teren bo działki budowlane to trochę inaczej kosztują a teraz nasz łaskawie panujący klepnie im zmianę zagospodarowania. Nie trzeba być wybitnym śledczym żeby zobaczyć tu gruby przekręt ale kto podskoczy władzy i tym co kasę płacą. Szkoda tylko ze grupa „nadzianych ćwoków” robi co chce i są bezkarni. Tym razem zginęły gołębie a następnym…

 8. jerzy z wieży

  Zdarzają się czasem ludzie co podpalą i krzyczą „Ratunku, pali się!”…

 9. „osobistY” nadzór tow. żukowa nad wiodącą inwestycją – najlepszą formą obrony jest atak. Kto jest zainteresowany wycinką drzew w jak najszybszym tempie. Kto w końcu przyjrzy się bliżej wyczynom wspaniałego gospodarza

 10. jest takie przysłowie : ten jest winien kto ma z tego korzyść…

 11. Miałem tam zajęcia podczas studiów na UP

 12. Kiedy się ktoś weźmie za tą bandę.

 13. Aż dziwne że tym razem włodarz posunął się aż tak daleko – szkoda że nie robił tak w przypadku podpaleń na górkach czechowskich terenie swojego kolegi ! Chyba było mu po prostu głupio troszczyć się o zwierzęta na terenie swojego kolegi z TBV !

 14. ,,,,,...................................................

  Buhahahahaa ze sraluchami bedą się ceregielić , buhahahahahaha
  3 lata temu Poznań , jedna z dzielnic i w niej posterunek Policji opanowany i obsrany przez gołębie. 4 funkcjonariuszy z boreliozą , cały posterunek do dezynfekcji. o to czym są gołębie w Niemczech nazywane latającymi szczurami bo mają na sobie wszystkie możliwe bakterie i roztocza. A Polsce chrzanią się z gołębiami , buhahahahaha .

 15. jerzy z wieży

  „Przeprowadzone oględziny wykazały, że wiele ptaków nie przeżyło pożaru” – czyli część przeżyła!
  I powinni to k…a zablokować aż trzecie pokolenie tych ptaków tam młode odchowa!

  Ja sam mieszkam przy samych Racławickich i zdaje sobie sprawę, że ta przebudowa jest niezbędna, ale niech to zrobią po ludzku. Najpierw kilka przetargów nieudanych (za mało pod stołem oferowali oferentowi), to teraz na hura.

  Jest takie powiedzenie (może cytat) – żeby ustalić sprawcę sprawdź kto ma ze zdarzenia najwięcej korzyści.

 16. w d.. mam przebudowe raclawickich ale plus ze trochę sraluchow poszło z dymem choc i tak za mało

 17. gołębie w mieście to nie ptaki tylko szkodniki. i tak jest ich za dużó.

 18. Zgadzam się z Tubylcem.Te gołębie to ,,SZCZURY ZE SKRZYDŁAMI”Prawdziwa miejska plaga,więc ich tak nie Szkodujcie!

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9486zł -0.45%
  • GBP 4.9914zł 0.43%
  • EUR 4.4738zł -0%
  • CHF 4.2081zł -0.09%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Społeczne obchody upamiętniające ofiary zbrodni wołyńskiej
   Festiwal Pierogów Świata w Lublinie
   Potrzebna krew dla 8-letniego Tomka
   W Wojciechowie znów będzie wielkie kucie. Niebawem ruszają Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie
   Kiermasz Produktów Lokalnych w Kazimierzu Dolnym