Czwartek, 23 maja 202423/05/2024
690 680 960
690 680 960

Niewybuch na polu, interweniowali saperzy

W miejscowości Horostyta Kolonia w gminie Wyryki w powiecie włodawskim na jednym z pól odnaleziono pocisk artyleryjski pochodzący najprawdopodobniej z okresu II wojny światowej. Policjanci zabezpieczali miejsce znalezienia niewybuchu, zaś saperzy bezpiecznie go usunęli.

W minioną sobotę po południu dyżurny włodawskiej komendy został powiadomiony o znalezieniu niewybuchu na jednym z pól w Horostycie Kolonii w gminie Wyryki. Na miejsce skierowano policjantów z Urszulina, aby zabezpieczyli rejon odnalezienia niebezpiecznego przedmiotu, do czasu przyjazdu patrolu saperskiego.

– Saperzy rozpoznali niewybuch jako pocisk artyleryjski pochodzący najprawdopodobniej z czasów II wojny światowej i bezpiecznie go usunęli. Przedmiot miał blisko 40 cm długości. Nasze lasy i ziemie kryją w sobie wiele pamiątek dawnych czasów z uwagi na skorodowanie mogą więc wybuchnąć przy niewielkim wstrząsie, a nawet przy zwykłym dotknięciu. By nie zrobiły nikomu krzywdy muszą się nimi zająć fachowcy. Dlatego należy pamiętać by nigdy nie wyciągać samodzielnie z ziemi podejrzanych przedmiotów, nie próbować ich rozbierać i pod żadnym pozorem nie wrzucać do ognia. Wybuch może spowodować śmierć lub trwałe kalectwo – informuje aspirant sztabowy Kinga Zamojska-Prystupa z włodawskiej Policji.

W każdym przypadku, gdy znajdziemy przedmiot przypominający granat lub jakikolwiek pocisk – nie należy go dotykać, a o każdym przypadku znalezienia niewybuchu lub niebezpiecznego przedmiotu należy zadzwonić pod numer alarmowy 112.

PRZECZYTAJ

Złodzieje wchodzili do otwartych domów i mieszkań w Lublinie. W końcu wpadli (zdjęcia)

3 komentarze

  1. „Wybuch może spowodować śmierć lub trwałe kalectwo” – w definicji „kalectwa” jest już zawarta informacja o trwałym uszkodzeniu lub braku narządu, więc pisanie o trwałym kalectwie jest błędem, takim jak:
    -stać w miejscu
    -zejść w dół
    -kierujący aŁdi ze wścieklizną drogową
    -cofnąć się do tyłu

  2. Gdyby niewybuch wybuchł, to byłby wybuch.

Dodaj komentarz