Czwartek, 23 maja 202423/05/2024
690 680 960
690 680 960

Niemal 300 szt. podrabianej biżuterii w galeriach handlowych w Lublinie (zdjęcia)

Prawie 300 szt. biżuterii z zastrzeżonymi znakami towarowymi zabezpieczyli w galeriach handlowych w Lublinie funkcjonariusze lubelskiej Służby Celno-Skarbowej. Gdyby wyroby były oryginalne ich wartość rynkowa wyniosłaby blisko 1,5 mln złotych.

Wyroby jubilerskie z bezprawnie wykorzystanymi znakami znanych światowych marek

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej prowadzili w lubelskich centrach handlowych kontrole w zakresie ochrony praw własności intelektualnej. Na dwóch stoiskach znaleźli podrabianą biżuterię kilku ekskluzywnych marek, w tym: kolczyki, zawieszki, naszyjniki, bransolety i pierścionki. W sumie zabezpieczyli 291 szt. podróbek. Wszystkie – mimo markowych oznaczeń – jedynie imitowały towary luksusowe. Od oryginałów różniły się wyglądem, ceną oraz jakością wykonania. Funkcjonariusze zatrzymali towar, a o zdarzeniu powiadomili kancelarie prawne reprezentujące właścicieli praw do znaków towarowych.

Stoiska pełne kłopotów – nawet do 5 lat pozbawienia wolności

Wprowadzanie do obrotu towarów z podrobionymi znakami towarowymi, w myśl ustawy Prawo własności przemysłowej, jest przestępstwem. W przypadku, gdy sprawca uczyni sobie z nieuprawnionego używania znaku towarowego stałe źródło dochodu kara może być naprawdę dotkliwa – nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Postępowanie w sprawie prowadzi komórka dochodzeniowo-śledcza lubelskiej KAS.

Rola KAS

Krajowa Administracja Skarbowa odgrywa ważną rolę w zatrzymywaniu towarów podejrzanych o naruszenie praw własności intelektualnej. W ten sposób walczy z fałszerstwem i piractwem, dba o prawa twórców, ale też o prawa kupujących, którzy często są wprowadzani w błąd, że za atrakcyjnie niską cenę kupują towar markowy. Przedmiotem ochrony są m.in. znaki towarowe, wzory przemysłowe oraz patenty na
wynalazki.

W 2022 r. lubelska Służba Celno-Skarbowa nie dopuściła do nielegalnego obrotu prawie 100 tys. szt. towarów naruszających prawa własności intelektualnej. To m.in. odzież, obuwie, zegarki, akcesoria samochodowe, torby, portfele, plecaki, kosmetyki, leki i wyroby farmaceutyczne, zabawki, okulary oraz części i akcesoria do telefonów komórkowych.

Niemal 300 szt. podrabianej biżuterii w galeriach handlowych w Lublinie (zdjęcia)

Niemal 300 szt. podrabianej biżuterii w galeriach handlowych w Lublinie (zdjęcia)

Niemal 300 szt. podrabianej biżuterii w galeriach handlowych w Lublinie (zdjęcia)

Niemal 300 szt. podrabianej biżuterii w galeriach handlowych w Lublinie (zdjęcia)

(fot. KAS\źródło KAS)

39 komentarzy

 1. Pan Cieć z Alei Lubartowskich w Mieście Inspiracji

  Dobrze że póki co, na ulicach nie sprawdzają, czy np. nasze panie na paluszkach w uszkach i pępuszkach nie mają podróbek i nie karzą za brak certyfikatów .
  Widocznie jeszcze do tego nie dorośli… dzięki Bogu. 😆

 2. jak cena 70zł, to wiadomo jaki to oryginał

 3. A te tak zwane galerie handlowe ponoszą jakąś odpowiedzialność czy mogą legalnie trudnić się paserstwem?

 4. Dziadek z blokowiska na krzywej lasce

  Dobrze że moja babunia nie lubi świecidełek.

 5. Galerie wynajmują powierzchnię – za co mają odpowiadać? Paserstwo to też inny artykuł kk więc litości. Chęć błyśnięcia była duża jak widzę ale nie pykło?

 6. Oj oj, nie wiesz ty co jest w twoim telefonie i kto to ogląda. A telefony wszystkie, póki co, przyjeżdżają z Chin.