Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Nie do końca wytrzeźwiał, jechał załadować ciężarówkę

W trakcie kontroli pojazdu ciężarowego okazało się, że kierowca miał w organizmie 0,28 promila alkoholu. Mężczyzna nie dojechał do celu podróży, czyli do firmy, gdzie pojazd miał być załadowany.

W minionym tygodniu inspektorzy transportu drogowego podczas rutynowej kontroli drogowej w miejscowości Karp w powiecie zamojskim poddali badaniu trzeźwości kierującego samochodem ciężarowym.

Urządzenie pokazało wynik 0,14 mg/l  alkoholu w wydychanym powietrzu, co jest równoważne 0,28 promila alkoholu we krwi. Pojazd poruszał się z Hrubieszowa do miejscowości Bortatycze celem załadunku. Kierowca jednak tam nie dojechał.

Na miejsce został wezwany patrol policji, który prowadził dalsze czynności w tej sprawie. Mężczyzna musi liczyć się w konsekwencjami kierowania pojazdu w stanie po użyciu alkoholu.

Zgodnie z przepisami prawa stan, w którym stężenie alkoholu we krwi osoby kierującej pojazdem wynosi między 0,2 a 0,5 promila (0,1-0,25 mg alkoholu na 1 dm3 wydychanego powietrza), określany jest stanem po użyciu alkoholu.

Za prowadzenie pojazdu mechanicznego po użyciu alkoholu, grozi obecnie: kara grzywny nie niższa niż 2500 zł (maksymalna to 30 tys. zł) lub areszt domowy do 30 dni, bezwzględny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych od 6 miesięcy do 3 lat, 15 punktów karnych (od 17 września 2022 roku ).

(fot. ITD)

13 komentarzy

 1. To zróbcie akcje rozdawanie alkomatów policyjnych każdy będzie wiedział o której z rana mozna jechać taki alkomat ponad tysiąc zł kosztuje

  • Zrób akcję „nie chlej jak idziesz do roboty.”

   • Chyba jak jedziesz do pracy flejo

   • Pabloo(oryginał)

    Alkomat chemiczny, o takich samych parametrach jak policyjny, kosztuje nie więcej niż 600 PLN. Sam mam taki prywatnie. Więc będąc zawodowcem, nie mam problemów nawet po 45 pauzy. Koszt konsekwencji a koszt alko jest wprost proporcjonalny do kwadratu poniesionych konsekwencji. Polecam.

 2. juz dawno powinni zwiekszyc ten limit do 0.5 promila

 3. no 0,5 promila?wtedy już wszyscy jeździliby na ebani.

  • 0,5 promila i nayebany? Niezły kozak z Ciebie… niegdyś widywałem artykuły, że w Polsce mieli po 10 promili i jeszcze rowerem jechali. W Europie zachodniej limitem jest 0,5promila, to jakoś tyle, że małe piwo można wypić, we Włoszech, czy Francji nikt nie wyobraża sobie nie wypić kieliszka wina po obiedzie i nikt z tego powodu nie robi afer, czy ogólnokrajowej akcji policyjnej „łapiemy od szóstej rano, może ktoś o jedno piwo za dużo wypił do wieczornego meczu”.

 4. Mógł nie dmuchać, nim by przyjechała policja i wzięła go do szpitala, tam nim by mu pobrali, to już by miał zero. Jak jesteś wczorajszy a nie pijany jak szpadel, to warto tak robić. Godzinę później i już by miał poniżej 0.2 promila.

  • kolo widać boi sie igiełek jak każdy odważny mencizna

  • Tyle że wtedy zatrzymaliby mu prawo jazdy i poczekali z oddaniem do czasu otrzymania wyniku badania. A to może potrwać na przykład miesiąc.

 5. Jesteś kierowcą zawodowym więc nie pij.

Z kraju