Na liczniku ubyło prawie 300 tys. kilometrów. „To błąd diagnosty”

Policjanci z Urszulina podczas kontroli drogowej opla ujawnili nieprawidłowość we wskazaniach drogomierza. Kierowca tłumaczył, że to przez błąd diagnosty.

W środę urszulińscy policjanci podczas kontroli drogowej pojazdu marki Opel sprawdzili wskazania drogomierza. Jak się okazało zatrzymany w Łomnicy pojazd miał cofnięty licznik o 284897 km. Natomiast po sprawdzeniu w systemie okazało się, że samochód w czerwcu 2019 r podczas badania technicznego miał na liczniku znacznie więcej, bo 590350 km.

Kierujący tłumaczył policjantom, że różnica wskazań licznika spowodowana jest błędem diagnosty. Teraz policjanci będą szczegółowo wyjaśniać okoliczności zdarzenia.

Od 1 stycznia 2020 roku dzięki nowelizacji rozporządzenia w sprawie kontroli ruchu drogowego policja podczas kontroli może weryfikować przebieg licznika w pojeździe. Cofanie stanu liczników w pojazdach stało się przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności nawet do 5 lat.

(fot. Asatira z Pixabay)

31 komentarzy

 1. Policja nie miała co robić to teraz ma 🙂 Każdy kto chociaż trochę myśli cofnie licznik tuż przed terminem przeglądu. Żeby ukrócić ten proceder ustawodawca powinien nakazać odczyty przy każdym tankowaniu 😉

  • przewidział i przy każdej kontroli policja sprawdza przebieg, bardzo dobrze może chociaż częściowo handlarzynom i innej maści złodziejom utrudni to proceder. Przeciw mogą być tylko oszuści

   • Dawno już nie miałem kontroli, nie licząc tzw. trzeźwych poranków . Chyba swoją jazdą prowokujesz częste kontrole 😉

  • ten złom co ma prawie 600 000 km jeszcze jeździ???!!!

 2. co się dziwić,tam to już ukraina:-)

 3. Można cofnąć na terenie kraju gdzie nie obowiązują polskie przepisy.

 4. Paniie! On tylko do kościoła w niedziele!

 5. problemy „stróżów Porządku” a tymczasem jeździ setki pijaczków z cofnietymi uprawnieniami. Ale jest sukces, elektorat małego gamonia ma radoczę

 6. Policja mogła by podczas rutynowej kontroli oleje, filtry i płyny wymieniać, może dobra zmiano taką ustawę wprowadzić?

 7. Błądd diagnosty powiada. Jak o tym wiedział to zanim „wyszło szydło z worka” powinien to próbować sprostować. Takie tłumaczenie to może sobie każdy rzucić. Ja po tych informacjach o tzw błędach diagnostów sprawdziłem i wiem że diagnosta się o dziwo nie pomylił.

  • A widzisz co diagosta (ewentualnie kontrolujący policjant) wpisuje w system? U mnie na przeglądzie też się pomylił ale w porę zauważył. Okazało się że nosi w kieszeni kartkę na której spisuje stan liczników z badanych aut. Na początku wpisał przebieg z innego auta. Gdyby nie trochę szczęścia to w systemie już byłby błąd. Kto ponosi za to odpowiedzialność? Jak udowodnić pomyłkę diagnosty? Napisz jak znasz odpowiedź.

   • Odpowiedzialność ponosi tylko i wyłącznie państwo, skoro dopuścili taki system do użytku i to oni powinni ponieść za to karę. Skoro mozna cofnąć licznik w systemie, chociaż fizycznie w samochodzie jego stan się zgadza, to jest to wina zleceniodawcy, że nie określil w specyfikacji oprogramowania takiego warunku, który uniemożliwia wpisanie błędnych danych.
    Tyle w temacie, jak zwykle sami się zaorali.

   • Ja dostałem na papierze potwierdzenie odbycia badania pojazdu które to zawierało również stan licznika. To jest wystarczający dowód. Na al Warszawskiej diagnosta takie wydaje. To nie jest standardem???

 8. Może by z taką skutecznością wzięli się za kierowców ciężarówek, którzy mają niby ograniczniki a prują setką po drogach krajowych. A i autobusów Zebra bo ci to już wjeżdżają osobówkom na zderzak za nic mają linie ciągłe, lewoskręty itp.

 9. zapomniałeś jeszcze o zaświadczeniu o spowiedzi i przekazie na grzybka toruńskiego.

 10. Może zamiast 290350 diagnosta wpisał 590350 i juz afera. Mnie kiedyś w serwisie wpisali, że robili mi hamulce przy 120000, a robili przy 12000😉 Potem to odkręcili, ale skoro w serwisie są takie ananasy to co się dziwić tym z SKP…

  • czy to w serwisie czy na przegladzie dostaje sie kartke i tam jest wpisany przeglabieg kazdy widzi co tam wpisali trzeba tylko przeczytac ,a nie pozniej glupa pala blad diagnosty tyle mial i juz

   • Taa,na pewno dostaniesz wszędzie kartkę. Diagnosta wstawia pięczątkę w dowód i tyle. Od policjanta na drodze tez dostaniesz kartkę?

 11. 590350- 284897= 305453 (w chwili zatrzymania) gdyby pomylił 5 z 2 to; 305453- 290350=15103 To nawet możliwe, ale w systemie mogą być wcześniejsze dane i weryfikacja nastąpi.

  • Jak widać nie nastąpiła bo prawdopodobnie jej nie ma. Kolejny ułomny system stworzony dla państwa, słuzacy głównie do dojenia kasy z ludzi.

 12. To jest właśnie kolejny nonsens w tym kraju. Trąbicie o tych licznikach co chwila, że taki przypał dla własciciela, dla diagnosty, a największą glupotę to robia urzędy które dopuściły do użytku system informatyczny z takimi błedami.
  W jaki sposób takie dane jak tutaj mogą sie do niego w ogóle dostać, pomyslcie trochę 300 tysiecy, to przecież w pół roku raczej tyle nie wyjeździ, a skoro diagnosta pomylił sie o tak spora ilość km zgłaszajac przebieg, i system przyjął w zasadzie mniejszy przebieg niz zadelkarowany rok temu to cos tu chyba nie tak.
  Czy to jest niedopatrzenie, złe wymagania postawione systemowi, czy celowe działanie żeby bylo z czego ściagać kolejna kase na 500+ i inne rozdajki, bo coś tu ewidentnie śmierdzi. Przejżyjcie ludzie na oczy w końcu, walą Was na kasę na każdym kroku, robią problemy, poniżają, a wy się tak dajecie i jeszcze im hołdujecie.

  • „system przyjął w zasadzie mniejszy przebieg niz zadelkarowany rok temu to cos tu chyba nie tak.”

   Źle zrozumiałeś. Kierowca twierdzi, że diagnosta wpisał większy przebieg. Wg kierowcy powinno być 290350km a diagnosta wpisał 590350.
   Auto chyba sprowadzane, bo przebieg z przeglądu wpisywany jest w system od 4-5 lat.

   • No chyba, że to nowy samochód. W takim przypadku pierwszy przegląd jest po 3 latach, a kolejny dopiero za dwa. Co prawda zrobienie oplem ponad pół miliona kilometrów to niemożliwe. Miałem okazję użytkować jedną vectrę z przebiegiem ponad 300.000 km i wyjeżdżając na drogę zastanawiałem się kiedy przestanie jechać. Dodam tylko, że był to samochód służbowy z publicznej instytucji, więc nikt nie cofał przebiegu. A samochód sam często prowadzałem do ASO. Jak nic błąd diagnosty.

 13. Każdy, kto robi przegląd, dostaje papier na którym są wszystkie dane dotyczące badania diagnostycznego z przebiegiem włącznie.
  Czy tak ciężko przeczytać tych kilka linijek i sprawdzić?
  No ale każdy złodziej wie, że jak go złapią za rękę to mówi że to nie jego ręka.

 14. Pomyłki diagnostów się zdarzają – mi wpisali 600.000 km w… motocyklu 😁😁😁 wyszło w momencie przerejestrowywania pojazdu

 15. Wpis diagnosty można sprawdzić w CEPiK a Policja gdzie zapisuje swoje sprawdzenia licznika.Dobrze by było żeby policja również przekazywała stan licznika do centralnej ewidencji.Bo tu też mogą zaczynać się kwiatki jak nie będzie można sprawdzić na historii pojazdu co Policja spisała.

 16. co się dziwić jak każdy baran chciałby mieć auto dziesięcioletnie z przebiegiem 100 000, sami kupujacy od lat 90-tych to wymusili , stąd mity że silniki po 300 000 są do remontu , co teraz znawcy motoryzacji zrobią będą rowerami jeżdzić

 17. A czy w ciagnikach rolniczych tez beda sprawdzac przebieg? Bo handlarze cofią godziny o połowe

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7586zł 0.08%
  • GBP 5.0221zł 0.24%
  • EUR 4.4742zł 0.07%
  • CHF 4.1353zł 0.44%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach