Poniedziałek, 29 kwietnia 202429/04/2024
690 680 960
690 680 960

Na kolejnych dwóch MOP-ach powstaną stacje paliw i restauracje. Jeżeli chodzi o pozostałe, zainteresowania nie ma

Większość z Miejsc Obsługi Podróżnych w naszym regionie to tylko parking z toaletą oraz wiatami do odpoczynku. W pełni zagospodarowane są tylko MOP-y Markuszów. Wiosną rozpocznie się budowa podobnej infrastruktury na kolejnych z nich.

Obecnie przy drogach ekspresowych na terenie województwa lubelskiego znajduje się 9 par Miejsc Obsługi Podróżnych. Przy trasie S12 i S17 są to MOP-y Markuszów, Sarny/Niwa Babicka oraz Bystrzejowice/Wierzchowiska a przy S19 Zemborzyce/Radawiec, Obroki, Rudnik, Słodków, Felinów i Janów Lubelski. Większość z nich jednak to tylko parking z toaletą oraz wiatami do odpoczynku. Jedynie na MOP-ach Markuszów znajdują się stacje paliw i restauracje a MOP Sarny połączony jest ze stacją paliw zaś MOP Niwa Babicka z istniejącą wcześniej karczmą.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad od dłuższego czasu prowadzi działania, których celem jest wydzierżawienie Miejsc Obsługi Podróżnych przedsiębiorcom pod działalność gastronomiczną czy też budowę stacji paliw. Zainteresowanie dotyczyło tylko pary MOP-ów Obroki. Jedyną ofertę złożył PKN Orlen i z nim podpisana została umowa. Obecnie koncern jest w końcowej fazie etapu projektowania oraz uzyskiwania wymaganych dokumentów i niebawem ma rozpocząć budowę stacji paliw a także restauracji. Mają one być dostępne w III kwartale tego roku.

Trwa też procedura przetargowa związana z dzierżawią MOP-ów Słodków Wschód i Zachód koło Kraśnika. W tym przypadku zaplanowano tam budowę obiektów małej gastronomii z ogródkiem letnim. Do tego dochodzi ustawienie automatów vendingowych. W tym przypadku wpłynęła tylko jedna oferta, do tego dotycząca tylko MOP-u Słodków Zachód, czyli położonego przy jezdni prowadzącej do Rzeszowa. Zainteresowane jest nim jedno z kraśnickich przedsiębiorstw. Umowa ma obowiązywać przez 10 lat z możliwością jej przedłużenia na kolejnych 5 lat. Zgodnie z nią, dzierżawca będzie miał 9 miesięcy na uruchomienie działalności.

Trwa też kolejny przetarg, mający wyłonić dzierżawców MOP-ów Bystrzejowice i Wierzchowiska przy trasie Lublin – Piaski. Niebawem po raz kolejny ruszy poszukiwanie dzierżawców MOP-ów Janów Lubelski, Niwa Babicka i Słodków Wschód.

14 komentarzy

  1. No ciekawe dlaczego jest takie małe zainteresowanie…

    • Czynsz baaatdzo wysoki a ruch na drodze za mały aby wygenerować wystarczające przychody. Do tego trzeba na stacji postawić punkt ładowania samochodów elektrycznych, to też koszt niemały a ilość jeżdżących elektryków śladowa. Czyli też bez zysku. A firmy potrafią liczyć i dlatego nikt nie startuje

      • Ruch wcale nie jest mały. 30tys pojazdów na dobę. Tam chodzi o wyski czynsz i niepewna sytuację co potem.

  2. 100 tysięcy za miesiąc czynsz

  3. Nareszcie, tylko Maka niech postawią to se bede na obiadki chodził na piechotę, blisko z pirszy czynści.

  4. Na trasie Lublin-Piaski były stacje paliw, ale zostały zamknięte , rozebrane i postawione MOP-y. Teraz szukają frajerów aby postawili na swój koszt coś co było i zostało zniszczone.

    • Dokładnie. Porozbierali stacje, a teraz będą stawiać. Stan umysłu.

      • Chyba twojego umysłu…. wyobraziłem sobie drogę S12/S17 i zjazd na tamte stare stacje-blaszaki 😀

        Super że mamy ekspres i mopy z placami zabaw i toaletami. Stacje prędzej czy później i tak powstaną.

        • Neo czy ty jeździłeś tą trasa? Tam nie było blaszaków. Trasa na Lublin była stacja BP, na Zamość była Wakam. Obieo stacje były nowe z parkingiem. Na BP była też myjnia samochodowa. Blaszak to chyba u siebie widziałeś.

        • Poprawka nie do Neo a do Elise.

    • Bzdura!
      Stacje nie były na mop.

  5. Oni chcą aby podpisać z nimi umowę na 10lat. Wybudować coś za grube miliony a za 10lat stracić!!
    Niech ludzie wiedzą jakie chore prawo kiedyś wprowadził pis!
    Miejmy nadzieję ze teraz coś się zmieni. Wszyscy pokaladamy nadzieję w nowym rządzie.

Dodaj komentarz

Z kraju