Czwartek, 28 marca 202428/03/2024
690 680 960
690 680 960

Przed Muzeum na Majdanku ustawiono baner wskazujący, kto jest odpowiedzialny za Holocaust

Przed pomnikiem upamiętniającym ofiary obozu koncentracyjnego na Majdanku, ustawiony został baner, który informuje o tym, kto odpowiada za wymordowanie tysięcy osób. Powstał w ramach inicjatywy społecznej.

Baner zamontowany na przyczepce został ustawiony na Majdanku w piątek. Znajduje się przed pomnikiem upamiętniającym ofiary obozu koncentracyjnego. Zabezpieczono go przyczepiając do latarni. Inicjatorem baneru jest Zbigniew Wojciechowski, prezes Stowarzyszenia Wspólne Korzenie. Napis na czarnym tle w języku polskim i angielskim przypomina, kto jest odpowiedzialny za Holocaust. Wskazuje również, jakiej narodowości były ofiary zamordowane przez Niemców.

„Majdanek. Niemiecki Koncentracyjny Obóz Zagłady. tu Niemcy od października 1941 roku do lipca 1944 mordowali: Żydów, Polaków, Białorusinów, Romów, Rosjan, Ukraińców”.

Przypomnijmy, na początku miesiąca wojewoda lubelski Przemysław Czarnek zaproponował, aby nazwę „Państwowe Muzeum na Majdanku” zmienić na „Państwowe Muzeum Byłego Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady na Majdanku”. Jak wyjaśniał, to efekt licznych apeli środowisk kombatanckich z terenu województwa lubelskiego oraz przedstawicieli mediów publicznych. Wpływ miała też nowelizacja Ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej.

Na pomysł ten zareagowało samo Muzeum, jak tez Ministerstwo Kultury. Władze muzeum przypomniały, że niemiecki obóz koncentracyjny na Majdanku nie funkcjonuje od 1944 roku, a na jego terenie działa Państwowe Muzeum na Majdanku. Nazwa oraz oznakowanie Muzeum wynika z obowiązujących przepisów prawa, w tym ustawy o ochronie terenów byłych hitlerowskich obozów zagłady. Określenie „niemiecki obóz koncentracyjny” pojawia się m.in. na wystawach prezentowanych w miejscu pamięci, w materiałach informacyjnych czy wydawanych publikacjach.

Z kolei Ministerstwo Kultury w wydanym oficjalnym komunikacie jasno sprzeciwiło się pomysłowi zmiany nazwy. Muzea używają powszechnie sformułowań „były niemiecki, nazistowski”, „niemieckie obozy” itp. Jak zaznaczono, na stronie internetowej każdej z placówek jest dostępna pełna informacja na temat jej historii. Do tego żaden z odwiedzających nie powinien mieć wątpliwości kim były ofiary, a kim sprawcy Holocaustu.

(fot. TVP Lublin)
2018-02-17 0:37:41

85 komentarzy

  1. Powinno być przetłumaczone na:
    Hebrajski
    Niemiecki
    Angielski
    Ukraiński.
    W Polsce każdy o tym wie.

  2. A poco on tutaj?? Polacy w większości otym wiedzą!!! Taka kampania jeśli już potrzebna jest na Świecie!”’ Tutaj kogo to ma edukować!

  3. Napis na czarnym tle w języku polskim i angielskim przypomina, kto jest odpowiedzialny za Holocaust. Wskazuje również, jakiej narodowości były ofiary zamordowane przez Niemców.

    Napis jest w dwóch językach – fakt że przydałby się hebrajski i niemiecki do tego.
    A Żyd to żyd – obejrzyjcie film „Biegnij, chłopcze, biegnij” – wypowiedź Zbigniewa Zamachowskiego.

  4. Po Polsku??? No brawo. Brak slow

  5. Ciągle wszelkie media i gremia doinformowują nas o przebiegu II wojny światowej, a tu trzeba to samo mówic i to samo pisać ale w języku angielskim i hebrajskim. Czy ktoś tam myśli?….

  6. niemcy powinno pisac sie z malej litery.

Z kraju