Czwartek, 02 maja 202402/05/2024
690 680 960
690 680 960

Lubelskie uroczystości 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i Akcji „Burza” na Lubelszczyźnie (zdjęcia)

We wtorek w Lublinie odbyły się obchody 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i Akcji „Burza” na Lubelszczyźnie. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz lokalnych, a także wojska i służb oraz kombatanci.

W 2009 r. Sejm ustanowił 1 sierpnia Narodowym Dniem Pamięci Powstania Warszawskiego. Ustawa o ustanowieniu tego dnia świętem państwowym uchwalona została z inicjatywy Prezydenta Lecha Kaczyńskiego „w hołdzie bohaterom Powstania Warszawskiego – tym, którzy w obronie bytu państwowego, z bronią w ręku walczyli o wyzwolenie stolicy, dążyli do odtworzenia instytucji niepodległego Państwa Polskiego, sprzeciwili się okupacji niemieckiej i widmu sowieckiej niewoli zagrażającej następnym pokoleniom Polaków”.

Oficjalne uroczystości w Lublinie rozpoczęły się punktualnie o godz. 17.00 na Placu Litewskim od dźwięku syren oraz odegrania hymnu państwowego. Następnie powitano uczestników uroczystości i nakreślono tło historyczne Powstania Warszawskiego. Po tym nastąpiły wystąpienia okolicznościowe, m.in. wojewody lubelskiego, odczytano również list ministra edukacji i nauki

Na koniec złożono kwiaty i znicze na płycie Pomnika Nieznanego Żołnierza. Po wszystkim uczestnicy uroczystości przejechali autobusem z przystanku Plac Litewski na przystanek MPK KUL. O godzinie 18.00 rozpoczęła się Msza św. w intencji Powstańców Warszawskich oraz uczestników Akcji „Burza” poległych, zmarłych i żyjących z udziałem pocztów sztandarowych, w kościele Parafii Cywilno-Wojskowej pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Lublinie (Al. Racławickie 20).

O godzinie 19.30 zaś rozpocznie się na Placu Litewskim koncert „Zaśpiewajmy razem w hołdzie Powstańcom Warszawskim” z udziałem artystów i solistów scen lubelskich oraz wspólne śpiewanie piosenek związanych z Powstaniem Warszawskim i Akcją „Burza” na Lubelszczyźnie oraz prezentacja wystawy elementarnej IPN „Powstanie Warszawskie 1944. Bitwa o Polskę”.

3 komentarze

  1. Cześć i chwała Bohaterom

  2. Coś nie widać ani sławka ani przemka, nawet mirka nie ma ;/

  3. Smutne jest to, że na uroczystościach z definicji patriotycznych najwięcej do powiedzenia i pokazania się mają osoby które są skrajnie antypatriotyczni.

Dodaj komentarz

Z kraju