Poniedziałek, 29 kwietnia 202429/04/2024
690 680 960
690 680 960

Lubelscy muzycy w geście solidarności z mieszkańcami Ukrainy. Nagrali utwór „Child in Time” (wideo)

Muzycy z lubelskich zespołów nagrali utwór, którego celem jest wyrażenie sprzeciwu wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę. To ballada rockowa zespołu Deep Purple „Child in Time” pochodząca z 1969 r.

Pomysł na przygotowanie utworu pochodzi od historyka i politologa dr Mariusza Zajączkowskiego. Jest on też pracownikiem Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie i od lat zajmuje się w swoich badaniach naukowych złożonymi relacjami polsko-ukraińskimi w XX stuleciu. Postanowił, aby powstało nagranie, będące stanowczym głosem sprzeciwu wobec bezprzykładnego od zakończenia drugiej wojny światowej w Europie aktu agresji autorytarnej Rosji na demokratyczne państwo ukraińskie.

W przedsięwzięciu wzięli udział muzycy rockowi z lubelskiej sceny muzycznej, jak też muzycy folkowymi z Orkiestry św. Mikołaja. Mowa o Wojciechu Cugowskim, Michale Denisie, Annie Kołodziej, Marii Dobrzańskiej, Arturze Daniewskim czy też Marcinie Fideckim. Do tego dochodzą Bogdan Bracha, Marcin Skrzypek i Tomasz Deutryk.

– Muzyka płynąca z Lublina powstała z myślą o ukraińskich siostrach i braciach, których od 24 lutego 2022 roku, za sprawą psychopatycznego autokraty z Kremla, dotyka morze bólu i cierpienia. Jest ona gestem solidarności z bohaterskimi mieszkańcami Ukrainy w niezwykle dramatycznym dla Nich czasie wojny z rosyjskim najeźdźcą, którą toczą w obronie integralności terytorialnej i niepodległości swojego państwa – wyjaśnia Mariusz Zajączkowski.

Teledysk do utworu nagrany został w studio muzycznym, jednak wpleciono w niego zdjęcia z Charkowa, Chersonia, Kijowa, Mikołajewa, Wozneseńska, Czarnohory i Gorgany na Ukrainie. Są też kadry z Polski, a dokładnie z Lublina i Szczecina.

(wideo – Czas Ukrainy ’22)

12 komentarzy

  1. No nie, jednak nie umiem tego słuchać…

    • Tego się nie słucha,to się przeżywa! Kawałek rzucający na kolana. Oczywiście nie dla pokolenia disco-polo. Podobnie jak niezrozumiała jest dla obecnej rzeszy słuchaczy VoxFm twórczość Pink Floyd,czy nawet Johna Lennona. Nie wspominając Leonarda Cohena. Zresztą po co tak daleko szukać,skoro Windą do nieba,to szlagier weselnych uroczystości…?

    • O.K. przepraszam. Posłuchałem. Źle zrozumiałem Twoja wypowiedź Witoldzie,Januszu. Wybacz!

  2. pieju kury, pieju……

  3. Czy to znaczy,że PRL czyli Polskie Radio Lublin bez przerwy bedzie nas katować tym utworem?

  4. Lepszy byłby jakiś „rock tożsamościowy” o Burym albo Banderze. 😀

  5. Pięknie to zrobili. Brawo!!!

Z kraju