690 680 960

Kolejna zmiana przepisów. Powstaną przejścia sugerowane, koniec z bezkarnym chodzeniem po drogach dla rowerów

Od środy 21 września zaczną obowiązywać kolejne zmiany w prawie o ruchu drogowym. Tym razem dotyczą one głównie pieszych i rowerzystów.

41 komentarzy

 1. A kiedy koniec z durnym wymyślaniem przepisów ruchu drogowego? Czy ustawodawcy nie mają większych kłopotów z sytuacją w kraju żeby bez końca głupoty wymyślać.

  • Oni muszą cały czas wymyślać głupoty po to,żeby wyborczy motłoch mtślał że coś pożytecznego robią.

 2. Dzięki zmianom w przeppisach od początku roku zginęło 171 osób mniej niż w 2021 roku. Trochę wkurza, ale pomyślcie o tych 171 osobach, które nadal żyją ciesząc się życiem a mogły już gnić w grobie.

 3. Są takie miejsca w Polsce że jest ulica, jest scieżka a chodnika brak, ulicą isć bardzo niebezpiecznie, rowem przedzierać się przez pokrzywy można, ale idąc do przystanku, sklepu wybieramy z rodziną ścieżka rowerową, idąc gęsiego. Miejsca dla roweryków jest pod dostatkiem, Ale za każdym razem cykliści z wielką złoszczą krzyczą że To Ich ścieżka, a ja im na To Jak Przestaniecie jeździć chodnikiem to ja będę chodzić rowem. Pozdrawiam

  • Jakiś przykład w Lublinie?
   Chętnie bym się zapoznał z opisanym przez Ciebie problemem.

  • „Max” i w czym masz problem?
   W nieznajomości przepisów?
   W ustawie „Prawo o ruchu drogowym” jest opisana sytuacja. którą podałeś.
   Nawet jeśli nie masz prawa jazdy i jesteś tylko pieszym – to obowiązuje cię znajomość co najmniej Rozdziału 2 wspomnianej ustawy.
   Tam zarówno ty jak i wspomniani krzyczący rowerzyści znajdą między innymi odpowiedź na opisany przez ciebie przypadek.

  • Jeśli nie ma po drugiej stronie jezdni chodnika lub w pobliżu to mozesz korzystać z DDR ale tak aby nie utrudniać jazdy rowerzystom. To chyba jednak rzadki przypadek , może pieszy też iść jezdnią lewą stroną jeśli nie ma chodnika przepisowo. Reakcję rowerzystów rozumiem bo jak w koncu mają swoje miejsce to nie chcą tam pieszych bo zwyczajnie przeszkadzają , a rowerzysta nie chce wjechać w nieuważnego pieszego bo to może oznaczać uraz dla obu stron wypadku , a to że winny pieszy to małe pocieszenie.

 4. Większość i tak ma te przepisy w …ie.

 5. Chory kraj! Rowery na tory! 100m? Serio? Mamy chodzić z metrówkami?

 6. Fajna zmiana ale nie w naszym kraju gdzie mentalność przeciętnego cyklisty jest taka, że jak mam rower i jadę ścieżką to mogę każdego rozjechać i potrącić, a niech jeszcze ktoś wejdzie pod koła to jeszcze go zbluzga i opluje.
  Zmiany są ok ale najpierw trzeba poczekać na zmiany kulturowe i mentalne.
  Teraz królem chodników będzie pseudo kolarz. To jest co innego niż jezdnia gdzie szybko jeżdzą auta. Tam małe dziecko nie wejdzie bo się boi szybkich i głośnych aut. A droga dla rowerów jest wydzielona z chodnika. Jakim cudem kilkulatek ma ogarnąć że może go rozjechać cicho jadący pan w trykocie z 50 przerzutkami za kilka koła….
  Bez zmiany pokoleniowej i zmiany mentalności ten przepis jest do niczego i spowoduje tylko więcej nieszczęśliwych wypadków. Tak tak, pilnuj dzieciaka bla bla bla. Odezwą się ci co z dzieckiem spedzają 10 minut dziennie albo odwiedzają je raz na dwa tygodnie albo nie mają wcale, ale mają za to złote rady wychowawcze

  • Zacznij te zmiany mentalności od siebie. Kilkulatek wg przepisów do lat 10-u jest pieszym i ma OBOWIĄZEK rowerkiem jechac CHODNIKEM nie DDR. DDR nie jest wydzielona z chodnika tylko dlatego że ją wybudowano w miejscu gdzie kiedyś był chodnik i nie jest dostępna dowolnie dla pieszych bo tak im się podoba , bo nie widzą w tym problemu. Przepisy od 21 września zdyscyplinują pieszych aby nie wchodzili bezkarnie i beztrosko na DDR. Jeśli kolarz w trykocie nie może jechać jezdnią (pewnie by wolał) bo ma obowiązek kozystać z wydzielonej DDR to wcale się nie dziwię że dyscyplinuje tych na rowerkach nieuważnych co myslą ze są na placu zabaw albo może nawet w piaskownicy. Naucz swoje dziecko jeździć przewidywalnie, trzymać się prawej strony stale i wtedy nawet możesz z nim jechać ddr , ale tylko pod warunkim że jedziecie STALE prawą stroną i tylko PRAWĄ, nie trochę prawą, trochę srodkiem czy lewą. Lepiej jak jedziecie b wolno jechac chodnikiem bo w koncu DDR rowerzysta moze jechać 20-30/ godz , a z górki 50 i to jest dozwolona prędkość. Powtórzę DROGA dla rowerów to nie plac zabaw.

 7. Powinna być jeszcze zmiana, że każdy kolarz powinien zwracać szczególną uwagę na pieszych w okolicy ścieżki. Dodatkowo to on ma lepszą widoczność i za ewentualne zdarzenia to on powinien ponosić odpowiedzialność.
  Niezłe cyrki zaczną się nad zalewem w sezonie…

 8. Zamiast przydługiego: „Należy jednak pamiętać, że w takim miejscu pieszy nie jest uprzywilejowany względem pojazdów, czyli bezwzględnie musi ustąpić im pierwszeństwa:, można krócej:”Przechodzisz na własne ryzyko”.

 9. Za przejście w niedozwolonym miejscu 36 pkt i 6000zł mandatu.

 10. COVID byłw tv godzinami pokazywany! A przepisy nie są wcale omawiane na antenie! Pfizer nie zapłacił to o przepisach cisza?!

Kursy walut

 • USD 4.5066zł -0.22%
 • GBP 5.4151zł 0.02%
 • EUR 4.6684zł -0.28%
 • CHF 4.7421zł -0.06%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Mikołajki w VIVO! Lublin
Badania bez skierowania. Okulistyczne Mikołajki w Poradni Okulistycznej Dziecięcej 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ w Lublinie
Walka o drugie z rzędu zwycięstwo na własnym parkiecie, konkurs „Rzuty za buty” i bezpłatny popcorn, czyli kolejny mecz koszykarskiej Lublinianki już w niedzielę
Zbiórka na rzecz psychiatrii dziecięcej
Zbiórka darów dla potrzebujących w Ukrainie