Kilkuset właścicieli sklepików apeluje do premiera o wycofanie się z ograniczenia handlu w niedzielę

Dzisiaj do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wpłynęła petycja w sprawie zniesienia ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i niektóre święta, a także wprowadzenia zmian w Kodeksie pracy, gwarantujących każdemu pracownikowi dwie wolne niedziele w miesiącu. Petycja podpisana została przez Cezarego Kaźmierczaka, prezesa Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Jerzego Romańskiego, prezesa Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Kupców i Producentów, a także ponad pięciuset właścicieli małych, rodzinnych sklepików.

Autorzy petycji zwracają uwagę zarówno na ekspresowy tryb uchwalenia ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i brak rzetelnej oceny skutków regulacji, jak i na negatywne skutki wprowadzonych regulacji. W ciągu pierwszego roku jej obowiązywania zamkniętych zostało aż 16 tysięcy małych rodzinnych sklepów, którym nowe przepisy miały przecież pomóc. Coraz gorszy jest także społeczny odbiór wprowadzonych regulacji – wraz ze stopniowym zmniejszaniem liczby handlowych niedziel w miesiącu, zwiększa się odsetek przeciwników zakazu handlu w niedziele.

– Niejednokrotnie, po tym jak prezentowaliśmy twarde dane statystyczne, jasno pokazujące że zakaz handlu w niedziele przynosi dla małych sklepów fatalne skutki, spotykaliśmy się w odpowiedzi z „argumentacją” na zasadzie dowodu anegdotycznego. Przywoływano szwagrów, kuzynów i sąsiadów, którzy rzekomo prowadzą małe sklepy i chwalą zakaz handlu – to miał być kontrargument wobec miażdżących tę regulację statystyk. Skoro zatem powszechnie dostępne dane wciąż niektórych nie przekonują, postanowiliśmy zebrać podpisy pod petycją do Pana Premiera, w której apelujemy o uchylenie tej szkodliwej ustawy. Jest ich ponad pięćset – a więc solidna, reprezentatywna grupa właścicieli najmniejszych sklepów, a nie pojedyncze anonimy, jasno twierdzi, że zakaz im szkodzi i prosi, by się z niego wycofano – mówi mówi Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

W petycji wskazano na rozwiązanie, które zdaniem jej sygnatariuszy byłoby dużo bardziej optymalne, niż ograniczenie handlu w niedziele, tj. wprowadzenie gwarancji dwóch wolnych niedziel w miesiącu dla każdego pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę. W ten sposób udałoby się osiągnąć pierwotnie zakładany cel, bez nadmiernej ingerencji w rynek i funkcjonowanie przedsiębiorców. Zaletą tego rozwiązania jest również to, że miałoby ono charakter powszechny i obejmowało wszystkich pracowników, a nie tylko tych zatrudnionych w części sektora handlowego.

– My naprawdę widzimy i czujemy, że zakaz handlu w niedziele jest dla właścicieli małych, polskich sklepików, szalenie szkodliwy. Ta petycja to krzyk rozpaczy. Najdrobniejsi przedsiębiorcy z sektora handlowego apelują do Premiera, by wycofał się z regulacji, które doprowadzają do ich bankructw. Mam głęboką nadzieję, że zostaną wysłuchani – twierdzi Jerzy Romański, prezes Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Kupców i Producentów.

Treść złożonej petycji

(fot. pixabay.com, ZPP)

Zobacz również

41 komentarzy

 1. Zaczyna się. Brawo Wy! Chociaż jak sądze nie zostaniecie wysłuchani przez anarhistyczną partię rządzącą, potrzeba będzie zebrać większą siłę, ruszyć na Belweder. Wspólnymi siłami przywrócimy porządek w kraju. Sprzedawcy, kupcy, klienci, zjednoczmy siły i przywróćmy normalny stan rzeczy, nie dajmy sobą rządzić jak marionetkami!

  • Przeciwstawimy się tej „większej sile” i nie damy wrócić tym którzy niszczyli przemysł, produkcję i inne miejsca pracy uczciwym pracownikom.

 2. U mnie żabki groszki gdzie za ladą siedzi właściciel z żoną i synem dzięki zamknięciu biedronki w niedzielę ma kolejki niczym za komuny, nie wiem o czym mowa w artykule. Bo wygląda jakby sklep zamykał koleś któremu nie opłaca się siedzieć…

 3. Co za bzdury. Zamknięto 16 tysięcy sklepów??? To statystycznie wychodzi ponad 50 sklepów na powiat i tak jakoś 6-10 sklepów w gminie. Kurcze, nie słyszałem, żeby ostatnio zamknięto jakiś sklep. 😉
  Dla mnie mogą być zamknięte w każdą niedzielę, zupełnie mi to nie przeszkadza.

  • A co w TVP nic o tym nie mówili…?!? aaaahahahhhhhaahha…! Świat się nie kończy na twojej gminie… POMYŚLl…! ile było małych sklepików prywatnych w miastach np w Lublinie, Chełmie itp. Często jeden właściciel miał 2-3 i rodziną nie obskoczy więc musi mieć pracowników…!?!? Musi! Jak nie może handlować wszystkimi sklepami w niedzielę to interes kuleje i zamyka cały interes. Wystarczy, że padnie kilka procent i to jest w skali kraju właśnie ta liczba… Prościej się nie da! Wiem, wiem „nikt wam nie wmówi że czarne jest czarne”…

   • To straszne że gdzieś konsumenci w niedzielę głodują i umierają z pragnienia. Dajcie skórkę chleba głodującemu w niedzielę!

    • I kielicha patologii która wychlała wsio w sobotę. Jestem za zakazem sprzedaży alkoholu na stacjach paliw.

  • W mojej okolicy wszystkie małe sklepy rozwinęły się i powstały nowe. Zakupy w niedzielę robią tylko nieudolni, którym wydaje się, że ciężko pracują codziennie od 6 rano do 22 wieczorem od poniedziałku do piątku.

 4. To chyba jakiś żart z tym artykułem, bo my prowadzimy taki mały sklepik spożywczy I obroty się znacząco zwiększały w nd. My odpuściliśmy, bo wolimy w nd odpocząć kosztem niższego zarobku, ale Ci których znamy I handlują, źle na tym nie wychodzą!

 5. Pamiętaj o dniu szabatu, aby go uświęcić. Sześć dni będziesz pracować (…). Dzień zaś siódmy jest szabatem ku czci Pana, Boga twego. Nie możesz przeto w dniu tym wykonywać żadnej pracy (…). W sześciu dniach bowiem uczynił Pan niebo, ziemię, morze oraz wszystko co jest w nich, w siódmym zaś dniu odpoczął. Dlatego pobłogosławił Pan dzień szabatu i uznał go za święty”

 6. W tym wszystkim nie chodzi tak naprawdę tylko o zakaz handlu ta o podejście państwa do obywateli. Państwo traktuje ludzi jak niewolników, którym można powiedzieć czy mają robić zakupy czy może mają odpoczywać. A argumenty typu „można się przyzwyczaić” to jest właśnie podejście typowego niewolnika, który daje decydować o swoim losie innym zamiast samemu podejmować racjonalne wybory.

 7. Ciekawi mnie fakt,czy owi panowie,którzy podpisali się pod petycją,również chcieli by i będą pracować w niedzielę.

  • przecież oni za kasą nie staną, wiadomo, oni są od zarabiania a nie stania.

   • Oczywiście. Prowadzić taki bajzel trzeba mieć łeb i zapier… ale co taka jadłopodawca po podstawówce potrafi ?? Nieraz nawet wali takie promocje nieświadomie że aż wstyd nie umieć dodawać.

 8. A jak ktoś nie wierzy w Twojego wymyślonego przyjaciela to też musi się stosować do tej mitologii?

 9. Powinni zamknąć wszystkie sklepy i otworzyć pewexy.

 10. a to nie oni tak wołali żeby zamknąć handel w niedziele i że to pomoże małym sklepom ?

 11. Tatary. Osiedle przy fabryce. W lutym Pan Mirek zwinął manatki po 27 latach

  • przy jakiej fabryce , o czym ty piszesz Tatary osiedle meneli z sinymi nosami i wszelkiej innej patologii. Najlepiej jak by jaki meteoryt na was spadł

  • Bo krechy nie spłacaliście i VAT się urwał.

 12. Lament bo pijaków nie ma pod sklepem w niedzielę ! Kto robi zakupy w niedzielę w małym sklepiku ? tylko alkohol i fajki . Zamknęli bo nie opłacało się kogoś zmuszać do stania za ladą

  • załamany bo nie skacowany

   Panie, jak zacząć pracę w poniedziałek bez kaca. W niedzielę będę tylko wałęsać się.

 13. mając na myśli „nas” składający petycję mają na myśli siebie, czyli grupkę nierobów, którzy w niedzielę jedzą smaczny obiadek, spędzają czas z rodziną, jeżdżą nad wodę, lub chodzą na spacery z psem, bo w tym czasie za ladą stoi ich pracownik, który nie ma wyboru!
  w wieli sklepach, w których sam kupuję w niedzielę z zakazem handlu za ladą stoją teraz właściciele. nie widzę na ich twarzach rozpaczy. zmęczenie- i owszem, ponieważ kolejki są znaczne.
  sumując taki stan rzeczy sprzyja przedsiębiorcom, którzy biorą sprawy w swoje ręce. nie straszna jest im uczciwa praca.

 14. Małe rodzinne sklepiki mogą handlować przez 365 dni w roku. To właściciele małych sklepów domagali się o ograniczenie handlu w sklepach sieciowych i wielkopowierzchniowych. Znowu kolejna grupka nawiedzonych chce poskakać na ulicy.

 15. Nie jest problemem praca w niedziele, a zrównoważony czas pracy. Nie róbmy na siłę wolnego, a godnie płaćmy za pracę! Pozdrawiam pracowników Pogotowia, Domów Dziecka, Infolinii Bankowych, Dyspozytorów numeru alarmowego… – cudownie jest iść w święta pracować za te same pieniądze!

 16. A na czym sklepik osiedlowy zarabia? Na warzywach?

 17. Wlascicile….. biedni i poszkodwani. bleeee . Niech sie wezma do roboty. nikt im nie broni stanac za lada w niedziele. dzien swiet swiecic

  • Dokładnie tak. Niech biedni,buraczane biznasmany za robotę się wezmą,bo i tak wiekszość do kościoła nawet nie chodzi!!!

 18. Świat schodzi na dno …praca,kasa,kasa,praca a gdzie wolny czas dla siebie,rodziny ???pogoń za pieniadzem …od czego sa dni na tygodniu??? nie mozna sałaty kupic w sobote ?nie trzeba w niedziele a niewierni sklepikarze tak sie do tego przyzwyczaili ze przeciez ucieknie im 30-50 zł zarobku dziennego ….a 90% twierdzi ze są katolikami /chrześcijanami….

 19. Zakaz handlu w niedzielę, jest powodem upadku małych sklepików? To sklepy franczyzowe rugują małe sklepiki. Nie opłaci się marketom organizować personelu sklepów w małych miejscowościach, więc przejmują ich zaopatrzenie poprzez umowy franczyzowe. Głównym dystrybutorem jest Eurocash SA którego 44% akcji należy do Portugalczyka Luisa Amarala. Do spółki należą marki sklepów; abc, 1Minute, Delikatesy Centrum, Lewiatan, Groszek, Mila oraz Eurocash Cash&Carry, Eurocash Serwis.

 20. Ochroniarze też pracują piątek świątek czy niedziela i nikt się nimi nie przejmuje, choć podlegają pod MSWIA pan minister dba tylko o policję

 21. Tak niech wrócą handlowe niedziele niech zabiorą 500+ niech nas okrada zachód i niech rządzi nami … germany.

 22. Nie wiem w czym problem. Przecież jezeli właściciel stoi za kasą w sklepie,tzn sprzedaje to może być otwarty w niedzielę. O co to halo. Niech buraczane biznesmeny za robotę się wezmą a nie biednemu pracownikowi płacą najniższą krajową i wymagają,zeby jeszcze w niedziele zachrzaniał. A szlachta odpoczywa od nic nie robienia w domku,z rodziną,znaiomi,grill te sprawy czy inne szlacheckie rozrywki. Zwykły pracownik tez chciałby odpocząć po całym tygodniu charówki!!!

 23. Najnowsze badania pokazują, że większość pracujących w niedziele w ciągu roku to praktycznie gwarantowana depresja czy ogólnie jakieś tam problemy.

  • A ja mam tak z poniedziałkami… też przyprawiają mnie o depresję i napiszę żeby były wolne. W zasadzie to do pracy bym mógł chodzić tak z jeden dzień w tygodniu, tak jak wstanę. Ale dziś i tak mi się nie opłaca, bo mamy programy + i praca jest dla frajerów.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.724zł 0.26%
  • GBP 4.9009zł 0.71%
  • EUR 4.4101zł 0.28%
  • CHF 4.0996zł 0.46%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Festiwal Baniek Mydlanych w Łukowie
   Kino CSK: W piątek będzie można obejrzeć „Babyteeth”
   Kino na dachu CSK. Będzie można obejrzeć film „Szczęki”
   Meeting Of Styles, Lublin Poland 2020
   Największe w Europie dmuchane tory przeszkód pojawią się w puławskiej Marinie