Niedziela, 28 kwietnia 202428/04/2024
690 680 960
690 680 960

Jutro ruszają matury. W tegorocznym egzaminie dojrzałości wprowadzono zmiany

Tradycyjnie już na początek język polski, następnie język nowożytny, a później matematyka. W czwartek ponad 280 tys. uczniów rozpocznie egzamin maturalny.

W czwartek 4 maja o godz. 9:00 rozpoczynają się tegoroczne matury. Tegoroczny egzamin dojrzałości, dla części absolwentów szkół średnich, zostanie przeprowadzony w nowej formule. Chodzi o pierwszy rocznik z czteroletnich liceów, a więc uczniów, którzy rozpoczęli w nich naukę po reformie szkolnictwa likwidującej gimnazja. Młodzież będzie miała inne wymagania egzaminacyjne.

W tym roku w całym kraju do egzaminu maturalnego przystąpi około 160 tys. absolwentów liceów oraz 120 tys. uczniów ostatnich klas technikum. W samym tylko Lublinie będzie to ponad 4,2 tys. uczniów szkół średnich: 2449 z liceów ogólnokształcących oraz 1037 z techników. Na początek wszyscy zmierzą się z obowiązkową maturą z języka polskiego na poziomie podstawowym.

W piątek, 5 maja, abiturienci będą zdawać drugi obowiązkowy egzamin, czyli maturę z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym. O godz. 9:00 ruszy egzamin z języka angielskiego, osoby które wybrały zaś język francuski, niemiecki, hiszpański, rosyjski lub włoski, rozpoczną go o godz. 14:00. W poniedziałek 8 maja o godz. 9:00 uczniowie zaczną pisać maturę z matematyki. Tego przedmiotu obawia się najwięcej osób.

W tym roku ze 170 na 240 minut wydłużony został czas na napisanie egzaminu z języka polskiego. Uczniowie będą mieli na to aż 4 godziny. Każdy zdający otrzyma dwa arkusze. Pierwszy to test z języka polskiego w użyciu, drugi zaś jest testem historycznoliterackim. Należy też pamiętać, że na egzamin dojrzałości nie można się spóźnić, gdyż wyklucza to z uczestnictwa w nim.

Powraca również matura ustna z języka polskiego. Zostanie przeprowadzona między 10 a 23 maja, w jej trakcie uczniowie będą losować zestaw egzaminacyjny, składający się z dwóch zadań, przy czym pierwsze, dotyczące lektury, pochodzi z dostępnego dla każdego zbioru liczącego ponad 200 pytań. W drugim losowany będzie fragment tekstu językowego, literackiego lub ikonograficznego, na podstawie którego uczeń będzie musiał odpowiedzieć na zadanie pytanie.

Dodatkowo MEiN zdecydowano się na złagodzenie sposobu oceniania egzaminów pisemnych z polskiego. Uczeń będzie mógł popełnić więcej błędów językowych, interpunkcyjnych oraz ortograficznych.

Tegoroczne egzaminy maturalne potrwają do 23 maja. W terminie dodatkowym będzie można zdawać od 1 do 19 czerwca. Natomiast wyniki matur zostaną ogłoszone 7 lipca. Termin egzaminu poprawkowego wyznaczono na dni 21 i 22 sierpnia.

(fot. archiwum)

17 komentarzy

  1. Usmarkany Kazio

    Kochani maturzyści, jak nie zaliczycie matury, świat się nie zawali z hukiem.
    Nie ma obowiązku studiowania czegokolwiek, chyba że ktoś chce szpanować literkami mgr, czy inż, przed nazwiskiem.

    • To, że ty nie zdałeś nie oznacza, że inni mają iść w twoje ślady.

      • Usmarkany Kazio

        Dziewczynko, mnie ani matura, ani studia są niepotrzebne, jestem emerytem.
        To ty sie martw, żebyś jakoś tam jednak zaliczyła.
        Chociaż do zbierania truskawek to i bez matury cie przyjmą.

        • Widać, po twoich wpisach, że matura niepotrzebna, żeby pleść bzdury. To, że zbierałeś truskawki u bauera nie oznacza, że inni tak mają robić.

Z kraju