Piątek, 03 maja 202403/05/2024
690 680 960
690 680 960

Jutro nad ranem warto popatrzeć w niebo. Będzie można zobaczyć maksimum Kwadrantydów

Maksimum Kwadrantydów przypada na poranek z 3 na 4 stycznia. Kwadrantydy to rój meteorów, który bierze swoją nazwę od nieistniejącego współcześnie gwiazdozbioru Kwadrantu (po łacinie Quadrantis muralis), ustanowionego w 1795 r.

Nazwa roju pochodzi od nieistniejącego już gwiazdozbioru Kwadrantu Ściennego – łac. Quadrans Muralis (obecnie część Wolarza). Jego radiant jest położony na pograniczu Wolarza, Herkulesa i Smoka. Prędkość meteorów wynosi około 41 km/s, co jest wartością średnią w porównaniu z wolnymi Capricornidami, a bardzo szybkimi Leonidami. Roje meteorów Kwadrantydów są spowodowane pyłem i drobnymi fragmentami komety 2003 EH1, która prawdopodobnie jest pozostałością po dawnej komecie. Gdy Ziemia przechodzi przez orbitę tej komety, cząsteczki pyłu i gruzów pozostawiane przez kometę w przeszłości wpadają w atmosferę Ziemi i spalają się, tworząc jasne i krótkotrwałe „spadające gwiazdy”.

Aktywność roju jest wysoka i wynosi w maksimum 120 meteorów na godzinę. Wzrost aktywności podczas maksimum jest bardzo krótki i gwałtowny. Maksimum jest dość krótkotrwałe i trwa tylko kilka godzin. Aby zobaczyć pełen potencjał tego roju, warto obserwować go w okolicach godziny 3.00 czasu miejscowego, kiedy Ziemia przechodzi przez najgęstszy obszar pozostawionego przez kometę pyłu.

Roje Kwadrantydów są widoczne na całym niebie, ale są szczególnie dobrze widoczne na półkuli północnej. Możesz je obserwować bez użycia teleskopu czy lornetki, wystarczy tylko spokojne miejsce z minimalnym zanieczyszczeniem świetlnym. Aby zwiększyć swoje szanse na zobaczenie Kwadrantydów, warto wybrać się na miejsce z dala od jasnych świateł miejskich i obserwować niebo w nocy. Oczywiście, pogoda również odgrywa kluczową rolę, ponieważ chmury mogą uniemożliwić obserwacje.

Pierwsze doniesienia o roju Kwadrantydów pochodzą z 1835 roku. Obserwowano je również w latach 1838 i 1840. Hasegawa (1979) zasugerował, że kometą macierzystą jest C/1490 Y1, obserwowana w Chinach, Korei oraz Japonii. Podejrzewano również, że ciałem macierzystym może być kometa 96P/Machholz. Automatyczny przegląd nieba LONEOS (Near-Earth Object Survey) 6 marca 2003 roku odkrył 2003 EH1, nieaktywną już kometę, której parametry orbitalne są podobne do Kwadrantydów (Jenniskens, 2004). Tanigawa (2009) zaproponował dwa możliwe scenariusze dotyczące historii 2003 EH1. W pierwszym jest on wygasłą kometą C/1490 Y1. W drugim, oba ciała powstały w wyniku rozpadu lub zderzenia w 1490 roku. Drobiny materii powstałe w ten sposób stworzyły strumień Kwadrantydów.

13 komentarzy

  1. Wy lepiej oglądajcie pieniądze z KPO bo tak szybko wracają za zachodnią granicę.

Dodaj komentarz