Sobota, 25 maja 202425/05/2024
690 680 960
690 680 960

Jest akt oskarżenia przeciwko 11 osobom w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej przemycającej narkotyki (wideo, zdjęcia)

Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie skierował do Sądu Okręgowego w Lublinie akt oskarżenia przeciwko 11 osobom w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej przemycającej narkotyki. Śledztwo było prowadzone z Centralnym Biurem Śledczym Policji.

Zakres prokuratorskich zarzutów

Prokurator Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie zarzucił oskarżonym m.in kierowanie i udział w zorganizowanej grupie przestępczej, przemyt znacznych ilości środków odurzających w postaci środków odurzających i substancji psychotropowych, udział w obrocie znacznymi ilościami środków odurzających oraz pranie pieniędzy. Czyny zarzucane oskarżonym zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności.

Ścisła współpraca z USA

Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie w trakcie śledztwa prowadził ścisłą współpracę z Departamentem Bezpieczeństwa Krajowego USA, skąd uzyskano istotne informacje dotyczące obywatela RP zamieszkałego w Lublinie.

W toku śledztwa ustalono, że mężczyzna za pośrednictwem operatorów usług pocztowych oraz firm kurierskich nadawał przesyłki do USA, zawierające leki psychotropowe, w skład których wchodzą substancje o działaniu psychoaktywnym. Odbiorcami przesyłek były różne osoby zamieszkałe na terenie USA, które nawiązywały kontakt z oskarżonym i składały zamówienia na narkotyki za pośrednictwem tematycznego forum internetowego.

Z ustaleń śledztwa wynika, że zorganizowana grupa przestępcza działała w okresie od października 2017 roku do marca 2022 roku.

Kierujący grupą prał pieniądze z narkotyków inwestując je w kryptowaluty

O skali tej działalności świadczyły również informacje dotyczące lokowania przez kierującego grupą środków finansowych pochodzących z przestępczej działalności. Jak ustalono w okresie od października 2017 r. do  lutego 2021 r poprzez portfel kryptowalutowy należący do kierującego grupą założony na platformie internetowej dokonano transferu środków w łącznej kwocie ok. 3,3 miliona złotych zł, prawie tysiąca USD oraz 22 tysięcy Euro.

Śledczy ustalili, że przedmiotem działalności zorganizowanej grupy przestępczej, działającej na terenie Lublina i Łodzi było pozyskiwanie, a następnie dokonywanie wywozu z terytorium RP znacznych ilości środków odurzających oraz substancji psychotropowych poprzez ich wysyłkę za pośrednictwem podmiotów świadczących usługi w zakresie przesyłek międzynarodowych do odbiorców na terenie USA oraz Anglii. W obrocie tymi produktami obowiązywał cennik, na podstawie którego wyliczana była kwota transakcji, w dużej mierze uzależniona – zgodnie z powszechnie znanymi prawami rynku – od ilości zamawianego towaru i częstotliwości zamówień.

Narkotyki wysyłane do krajów z całego świata

Do podstawowych zadań członków grupy należało pozyskiwanie leków zawierających substancje psychotropowe oraz środki odurzające, a następnie ukrywanie ich w specjalnie przygotowywanych przesyłkach np. z odzieżą, klockami, czy też w sprzęcie elektronicznym (konsole do gry) i wysyłanie do odbiorców pod adresy wskazane. Kontakty z odbiorcami przesyłek utrzymywał kierujący grupą, który określał też ceny zakupu i sprzedaży tabletek. On też finansował działalność grupy przestępczej i decydował o podziale zysków.

W toku postępowania prokurator ustalił, ze odbiorcami przesyłek były również osoby na terenie Republiki Łotwy, Republiki Federalnej Niemiec, Hong Kongu, Republiki Cypryjskiej, Republiki Czeskiej, Republiki Bułgarii, Czarnogóry, Królestwa Arabii Saudyjskiej, Republiki Francuskiej, Republiki Litwy, Wspólnotowego Królestwa Danii.

Prokurator zabezpieczył majątek oskarżonych o wartości ponad 7,2 miliona złotych

W toku postępowania prokurator dokonał zabezpieczeń majątkowych na mieniu oskarżonych w wysokości ponad 7,2 miliona złotych na poczet przyszłych kar w postaci m.in. nieruchomości, luksusowych samochodów, pieniędzy zgromadzonych na rachunkach bankowych, kryptowalut, jak również złotych i srebrnych monet.

(Źródło: Dział Prasowy – Prokuratura Krajowa)

7 komentarzy

  1. A kto wystawiał recepty. Bidne lekarze?

  2. Grupa działała tyle lat na całym świecie, a zabezpieczono 7,2 mln zł (z czego po zlicytowaniu uda się odzyskać z 5).
    Ciekawe, czy zdobyli na tym dziesięcio- czy może stukrotność tej sumy…

  3. Jak oni śmieli!!!!

    Pokazali im palcem szanowanego lubelskiego obywatela. Przecież to szanowany biznesmen.

  4. Spoko Tuleya puści ich wolno,luz

  5. Krótka kariera frajera 🙂

  6. szpryce to też narkotyki i nikt sie nie zajmuje :p

Dodaj komentarz