Poniedziałek, 29 kwietnia 202429/04/2024
690 680 960
690 680 960

Jarmark Firlejowski, czyli impreza przywołująca dawne dzieje magnackiego rodu Firlejów oraz Dąbrowicy

W niedzielę 18 czerwca na Scenie Letniej GOKiS w Dąbrowicy w gminie Jastków odbędzie się Jarmark Firlejowski. Organizatorzy przygotowali dużo atrakcji. Impreza potrwa do późnego wieczora.

Jarmark Firlejowski to wydarzenie plenerowe, kulturalno-historyczne, które odbędzie się na terenie Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Jastkowie zs. w Dąbrowicy oraz „Domu Spotkań” Caritas Archidiecezji Lubelskiej. Zaplanowano je przy istniejącej jeszcze wieży Firlejów – jedynym w Dąbrowicy zachowanym zabytkiem pamiętający świetne czasy rodu magnackiego.

Impreza obejmować będzie widowiska, spektakle i scenki historyczne przedstawiające sceny z życia Firlejów, a także średniowiecznej Dąbrowicy. Dla widzów przygotowane zostaną obozowiska historyczne, w którym prezentowane będą stanowiska rzemieślnicze, pokazy artyleryjskie i stroje, a towarzyszyć temu będą gry średniowieczne, opowieści i gawędy.

Oprócz tego zaplanowano spektakle, koncerty muzyczne, w tym koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Dąbrowica” oraz zespołu STYRTA. Koła Gospodyń Wiejskich zaprezentują potrawy kuchni regionalnej i rękodzieło. Dla dzieci i młodzieży będzie zorganizowane wesołe miasteczko dla dzieci wraz z animacjami. Będzie można także podziwiać wystawę prac plastycznych Marka Sołowieja.

Całość rozpocznie się o godzinie 11.30 mszą świętą z procesją eucharystyczną, jaka zostanie odprawiona w kościele w Dąbrowicy. Po nabożeństwie na scenie letniej zaplanowano przemówienia okolicznościowe, scenki historyczne czy też pokazy artyleryjskie. Będzie też prezentacja strojów, spektakle oraz koncert Zespołu Pieśni i Tańca Dąbrowica. O godzinie 19 na scenie wystąpi zespół STYRTA a po koncercie odbędzie się potańcówka.

Impreza odbywać się będzie pod patronatem honorowym Starosty Zdzisława Antonia, a partnerem jest LOTTO – Totalizator Sportowy. Z kolei portal lublin112.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

Jarmark Firlejowski, czyli impreza przywołująca dawne dzieje magnackiego rodu Firlejów oraz Dąbrowicy

(fot. materiały organizatora)

12 komentarzy

  1. cebulak to stan umysłu

    Ten w czerwonej czapce wygląda jak id*iota. Nie dość że 2 numery za mała to jeszcze ten uśmieszek de*bila.

  2. Dziadek ze Slamsowa

    Ja dotrę tam dopiero po nabożeństwie na scenie letniej i zaplanowanych przemówieniach okolicznościowych.
    Nie lubię jak i się „kit” wciska.
    Ale poswawolę se trochę jakąś bezalkoholową „perłą”, abo co…
    No i jeszcze powyrapiam okulary na krócej ubrane parafianki. A co, ma sie jeszcze prawidłowe odruchy.

  3. Będą darmowe sztachety 😀

    • Chichotnik zwyczajny (czyli: pospolity)

      Nie, bo teraz nie robi się płotów ze sztachetami, ale organizatorzy powinni zaprezentować tzw. inne podręczne środki walki. Na ten przykład bardzo podobny w zastosowaniu i kształcie do kija bejsbolowego, trzonek od kilofa, dostępny bez zezwolenia na posiadanie.

  4. Wszystkim tym chwalicielom polskiej szlachty (dziwne, że losem chłopstwa i mieszczaństwa czyli 90% ówczesnych Polaków nikt się nie interesuje) polecam nową książkę (gdzieby tam szlachta czytała!) pod wszystko mówiącym tytułem „Warcholstwo”. Takie przedstawienia to bajki o polskiej szlachcie mające tyle historycznej prawdy co wyprawa Drużyny Pierścienia czy przygody Jamesa Bonda.

    • Pozwól, że uzupełnię Twoją światłą wypowiedź:
      … mające tyle historycznej prawdy co wyprawa Drużyny Pierścienia, przygody Jamesa Bonda, czy opowieści o wyczynach Jezusa w starożytnej Palestynie i okolicach..

  5. Magnacki ród firlejów, czyli, jak to wtedy bywało, staropolscy bandyci, którzy najpierw zbrojnie albo na podstawie umów z innymi uzurpatorami zajmowali sobie tereny, z których potem odbierali daninę, gnębiąc i wyzyskując rdzennych mieszkańców tych ziem. Szkoda że pamięć o poprzednich włodarzach tych terenów zanikła. Ale każdy powód do świętowania jest dobry 😉

  6. Potomkowie ciemiężonych chłopów wcielają się w role swoich prześladowców. To się nazywa syndrom sztokholmski.

  7. Ten w zbroi to jakiś św. Mikołaj wersja Calais ?

  8. Czyli chłopstwo świętuje bogactwo swoich ciemiężycieli. No chyba że ktoś miał urodziwą pra pra prą pra prą babcię to cieszy się z bogactwa swojego dziadka. Chociaż nazwiska nie odziedziczył

  9. Normalnie ten krasnal rozwalił system. Czerwona czapka na konserwie.

Dodaj komentarz

Z kraju