Sobota, 20 kwietnia 202420/04/2024
690 680 960
690 680 960

Liczba zakażeń spada, a gastronomia dalej zamknięta. „Największy w historii Polski pozew grupowy przeciwko Skarbowi Państwa”

Pod koniec marca do sądu ma trafić pozew zbiorowy gastronomii polskiej przeciw Skarbowi Państwa, poinformowała Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej. Jest to reakcja na ciągłe utrzymanie obostrzeń i to sąd rozstrzygnie, czy Skarb Państwa powinien zapłacić firmom odszkodowania.

Uruchomiony został już proces przygotowania największego w historii Polski pozwu grupowego przeciwko Skarbowi Państwa, który wytacza branża gastronomiczna reprezentowana przez restauratorkę z Krakowa.

– Pierwszy raz w historii, w obliczu epidemii, branża skupiająca około 76 tys. lokali gastronomicznych, zatrudniająca blisko milion osób, generująca 37 mld zł do PKB przystępuje do przygotowania pozwu grupowego przeciw Skarbowi Państwa. Dziesiątki tysięcy pracowników w branży straciło zatrudnienie w zawodzie, który jest ich pasją i życiem. Kilkanaście tysięcy restauratorów zostało wykluczonych z pomocy finansowej Rządu RP ze względu na uruchomienie swoich lokali po 1 listopada 2019 r. tuż przed pandemią lub zostało pominiętych z powodu manipulacji Rządu RP kodami PKD – informuje IGGP.

Właściciele barów i restauracji będą domagać się od Skarbu Państwa odszkodowań finansowych za poniesione straty pracowników i pracodawców branży gastronomicznej.

– Pozew zostanie złożony jak tylko przystąpi do niego 1 000 pokrzywdzonych podmiotów. IGGP szacuje, że dochodzone odszkodowania przekroczą kwotę jednego miliarda złotych. Żądaniem Pozwu zbiorowego będzie ustalenie odpowiedzialności Skarbu Państwa za szkodę wyrządzoną przez niezgodne z prawem działania i zaniechania przy wykonywaniu władzy publicznej, w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego oraz stanu epidemii COVID-19 – wyjaśnia IGGP.

W przypadku wygrania tej sprawy, w indywidualnych procesach sądowych Firmy dochodzić będą zasądzenia konkretnych kwot odszkodowania. Istnieje również możliwość wypłaty odszkodowania wskutek zawarcia ugody. Pozew obejmie straty poniesione przez przedsiębiorców zarówno w pierwszym okresie restrykcji, tj. od 13.03.2020 do 18.05.2020, jak i obecnych, tj. od 24.10.2020 do 31.01.2021 i później.

Wszelkie informacje dotyczące Pozwu zbiorowego można znaleźć na stronie internetowej www.iggp.pl

(fot. pixabay.com)

20 komentarzy

  1. A ja mam takie pytanie…
    Czy jeśli według rządu otwarcie restauracji jest nielegalne – to czy ten sam rząd może pobierać podatki z czyjejś nielegalnej działalności?
    Czy musi być kasa fiskalna i paragon?
    Ja wiem, że będą wyciągać łapy po swoją daninę ale czy to jest legalne? 🙂

  2. A kiedy właściciele restauracji w Lublinie otworzą się już na stałe????.
    Jak narazie na starówce i okolic nie można nic zjeść na miejscu bo się boją PiSu i policji oraz sanepidu.
    Cieszyn, Kraków, warszawa i inne miasta otworzyli swoje biznesy i umia walczyć z prawem,a Lublin…..boi się dalej,i śpi w letargu PiSu.

  3. Liczba zakażeń nie spada, utrzymuje się na stałym poziomie od ponad miesiąca. Przestańcie w końcu ludziom kit wciskać.

Z kraju