Poniedziałek, 29 kwietnia 202429/04/2024
690 680 960
690 680 960

Fotopułapka w Lasach Janowskich zarejestrowała tokującego głuszca. To niezwykły spektakl (wideo)

Lasy Janowskie poinformowały o rozpoczynających się tokach głuszców. Na dowód, do mediów społecznościowych trafiło nagranie, na którym widać zachowanie tokującego głuszca. Ten piękny spektakl trzeba zobaczyć!

– Zaczęło się! Jako, że nastał czas ptasich godów, w przypadku głuszców zwanych tokami, te żyjące w Lasach Janowskich też poczuły wiosnę. Tym razem nasza fotopułapka zarejestrowała kilka ujęć portretowych tokującego głuszca. Śpiewy, podskoki, profil prawy, profil lewy, opuszczone skrzydła, rozłożony ogon i broda, hmm…tylko oko w oko nie było – relacjonują Lasy Janowskie.

W Polsce głuszec zwyczajny (Tetrao urogallus) występuje głównie w lasach na obszarach górskich oraz na pojezierzach, jego siedliska znajdują się również na terenie Lasów Janowskich. Jest to jeden z największych ptaków lęgowych w Polsce, który charakteryzuje się bardzo ostrożnym zachowaniem i często unika kontaktu z ludźmi. W naszym kraju ze względu na utratę siedlisk naturalnych, populacja głuszca zwyczajnego jest obecnie uznawana za zagrożoną. W związku z tym, gatunek ten objęty jest ochroną gatunkową. W Polsce prowadzone są również różne programy ochrony i reintrodukcji, mające na celu odbudowanie populacji głuszca. Programy te obejmują m.in. tworzenie nowych siedlisk, czy też ochronę przed drapieżnikami.

Toki głuszca to specyficzne zachowania, jakie samce tego ptaka wykazują podczas okresu godowego. Toki te mają na celu przyciągnięcie samicy i pokazanie jej, że samiec jest gotów do rozmnażania. Toki głuszca rozpoczynają się zwykle na początku wiosny, kiedy to samiec wybiera sobie specjalne miejsce, a następnie zaczyna swój taniec. Samiec wykonuje skomplikowany ruchy, pokazuje pióra, wstrząsa skrzydłami, buja ogonem i wydaje specyficzne dźwięki. Toki te mają na celu nie tylko przyciągnięcie samicy, ale również rywalizację z innymi samcami. Samiec, który zaprezentuje się najlepiej i najbardziej imponująco, ma większe szanse na przyciągnięcie samicy i rozmnażanie się. Toki głuszca są jednym z najbardziej charakterystycznych zachowań tych ptaków, a ich obserwacja w trakcie toków jest jednym z największych atrakcji dla miłośników przyrody.

– Kogut, którego widzicie właśnie śpiewa miłosną pieśń. Jest przy tym bardzo wytrwały – powtarza ją nawet przez 5 godzin w ciągu jednego poranka! Pomiędzy tokującymi kogutami czasem dochodzi do starć, które wyłaniają głównego tokowika. Kury w tym czasie podziwiają wyczyny samców. Jak zawsze wygrywa najlepszy, najsilniejszy i najpiękniejszy osobnik! A co się dzieje później? To często jest już niewidzialne dla oczu – opisują nagranie Lasy Janowskie.

(fot. wideo Nadleśnictwo Janów Lubelski\Lasy Janowskie)

13 komentarzy

  1. Jakby co,to na stronie wojskowego koła łowieckiego nr 326 ŁOŚ w Gdyni,są przepisy jak przygotowywać tego ptaka aby był zjadliwy.

  2. Naoglądaaałem się tych dwóch zdjęć. Wgapiałem sie chyba z 15 sekund !
    Ale warto było. Nie rozumiem tylko skąd mowa o filmie.

    • Film jest osadzony na dole tekstu. Zalecamy włączenie w przeglądarce blokerów…

      • Blokera włączyłem bo za dużo nachalnych reklam mi się wciska.
        Jakbym miał oglądać reklamy to i widoku tokujacego głuszca sobie oszczędzę.

        • Trudno, nie działamy charytatywnie 🙂

          • Lewy panel na reklamy,
            Prawy panel na treść strony,
            i wszyscy byliby zadowoleni.

            A wciskanie reklam „na siłę” w treść tekstu niczemu nie służy,
            a wręcz zniechęca do oglądania reklam,
            więc skutek jest odwrotny od zamierzonego

            Ale rozumiem, taki mamy teraz marketingowy świat i musimy z tym żyć…

  3. No rewelacja news tygodnia sek w tym że głuszce można spotkać nad wieprzem to nic nowego

    • Tekst nie zawiera informacji, że to news tygodnia, po drugie nie zawiera też informacji, że to coś nowego…

  4. Chomik europejsko Czechowski.

    Dziwny ten ptak.
    W niczym nie przypomina naszych osledlowych gawronów, srok, czy gołębi. A tylko to pozostało na Czechowie.

  5. Szanowna Redakcjo , Trafiłem na ten materiał na W.P i szlag mnie trafił . Otóż , jakiś ichni DUREŃ , w tle filmu podłożył durnowata muzyczkę , skutecznie zagłuszającą śpiew ptaka !!! Z ciekawości odszukałem u Was ( chyba ) pierwotne nagranie , bez kretyńskich ozdobników , za co serdecznie dziękuję .

Z kraju